ادعای واهی مبنی بر عقب نشینی ایران از سوریه

پازل جدید برای بر هم زدن وحدت ایران و محور مقاومت

10 خرداد 1399 ساعت 22:40


در حالی برخی ادعاها مبنی بر عقب نشینی ایران از سوریه، یمن، لبنان و عراق مطرح شده که بر اساس تحلیل ناظران سیاسی، چنین ادعاهایی کذب و بی معنی است و در راستای بر هم زدن اتحاد و وحدت ایران با محور مقاومت است.
برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای از عقب نشینی ایران از سوریه لبنان یمن و عراق خبر داده اند ادعایی که تحت هیچ شرایطی از سوی مقامات کشورمان تایید نشده و بر مبنای ادعای دشمنان با هدف بر هم زدن وحدت جمهوری اسلامی با محور مقاومت مطرح شده است.
چندی پیش رویترز خبر داد: نفتالی بنیت وزیر دفاع اسرائیل در پایان دوره وزارت خود گفت که ایران خارج کردن نیروهایش از سوریه را آغاز کرده است. رویتزر در این باره نوشت که او هیچ دلیلی برای ثبات سخنان خود ارائه نکرد.وزیر دفاع اسرائیل همچنین از جانشین خود خواست فشارها علیه ایران را ادامه دهد زیرا در غیراین صورت به گفته وی اوضاع تغییر می کند.
او در سخنرانی خداحافظی اش ادامه داد: «ایران به میزان زیادی از گسترش فعالیت نیروهایش در سوریه کم می کند. ایران تخلیه برخی پایگاه ها را آغاز کرده است.»
رویترز اضافه کرد: «ایران، دشمن سرسخت اسرائیل در خارومیانه، در کنار روسیه، از حامیان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جنگ داخلی این کشور است. ایران به سوریه، مشاوران نظامی اعزام کرد و همچنان از گروه های شیعه در منطقه حمایت می کند.»
اسرائیل تاکنون حملات هوایی متعددی را علیه اهداف در داخل سوریه انجام داده است. در برخی از این حملات، مراکز و تحرکات نیروهای ایرانی، نیروهای حزب الله لبنان یا نیروهای مورد حمایت ایران، مورد هدف قرار گرفته اند.
با آغاز بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱، ایران به درخواست دولت دمشق، بخشی از نیروهای نظامی خود را به عنوان "مشاور" به این کشور اعزام کرد. همچنین شماری از شهروندان ایرانی، افغانستانی، پاکستانی و عراقی در قالب نیروهای داوطلب به سوریه اعزام شدند. حزب الله لبنان نیز نیروهایی به سوریه اعزام کرده است. محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص برخی ادعاها مبنی بر عقب نشینی ایران از سوریه، لبنان، یمن و عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران در دو کشور لبنان و یمن خیلی شرایط حضور فیزیکی نداشته است و بیشتر حمایت سیاسی و معنوی از این دو کشور داشته است.
وی افزود: این ادعای عقب نشینی درست نیست و معنایی ندارد ما در این دو کشور نیروی نظامی هم نداشتیم.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: در مورد سوریه وعراق در مقطعی به دلیل مبارزه با گروه های تروریستی داعش حضور نظامی ایران در این دو کشور فعال بود.
وی گفت: هم اکنون به دلیل آزادسازی بیشتر مناطق در این کشورها حضور نظامی ایران کم رنگ شده اما این که تعبیر عقب نشینی ایران را داشته باشیم درست نیست.


کد مطلب: 113936

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcaeen6i49n6o1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir