روحانی:

از سال ۵۹ تحریم اقتصادی بودیم ولی از سال ۹۷ جنگ اقتصادی شروع شد

2 مهر 1399 ساعت 21:42


رئیس جمهور گفت: سخنان کوتاه امام(ره) در شب بعد از حمله صدام در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آرامش‌بخش بود و روشن کرد که کسی سنگی را پرتاب کرده و ملت ما جواب آن‌ها را خواهد داد.
حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه روز گذشته هیئت دولت گفت: در هفته دفاع مقدس هستیم و امروز بعد از چهل سال احترام میگذاریم به ایثارگران و رزمندگان و مردم عزیز ایران که در برابر یک توطئه جهانی به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند.
وی افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و شیرینی داشتیم؛ برخی روزها غرورآفرین بود و جایگاه ملت ما را برای جهانیان تبیین می‌کرد و روزهای سختی نیز وجود داشت. کمتر از ۲۴ ساعت از حمله ارتش بعث به مرزهای غربی و جنوبی ما، صبح اول مهرماه ۱۳۵۹ نیروی هوایی ما قدرت‌نمایی بزرگی در منطقه کرد و این روز به‌نام نیروی هوایی در اذهان مردم و تاریخ دفاع مقدس ثبت شد. عصر روز ۳۱ شهریور هواپیماهای عراقی به شهرهای ما حمله کردند و نیروی زمینی آن‌ها وارد مرزهای ما شد و ۵ صبح فردای آن روز، ۱۴۰ فروند هواپیمای ما وارد خاک عراق شده و به بسیاری از مواضع استراتژیک و مهم ارتش بعث عراقِ آن زمان ضربه بسیار قاطعی زد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: صبح روز اول مهرماه ما وقتی وارد مجلس شورای اسلامی شدیم، مقام معظم رهبری که آن زمان در مجلس بودند و نماینده امام(ره) هم در شورای عالی دفاع بودند، پشت تریبون قرار گرفته و این خبرِ بسیار خوشِ حمله ۱۴۰ فروند هواپیمای ما به خاک عراق را اعلام کرد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: البته روزهای تلخی هم داشتیم، وقتی که مردم عزیز و بی‌دفاع ما هر روز در دزفول و سایر شهرها توسط موشک‌ها و هواپیماهای عراقی بمباران می‌شدند و روزی که دشمن در سردشت و حلبچه از سلاح شیمیایی استفاده کرد، از روزهای تلخ بود. روزی که هواپیمای مسافربری ما توسط جنگنده عراقی در اسفند سال ۶۴ سرنگون شد که در آن هواپیما خون همه عزیزان ما با هم مخلوط شد و مسئولین مختلف کشور در کنار هم به شهادت رسیدند.
روحانی اضافه کرد: همان‌طور که صدام در بغداد مصاحبه کرد و گفت که ادامه‌ این مصاحبه را هفته بعد در اهواز انجام خواهم داد، آمریکایی‌ها همین‌کار را کردند؛ وقتی این جنگ را به ما تحمیل کردند، گفتند چند ماه دیگر وارد ایران می‌شویم و ایران ۴۰ سالگی انقلاب خود را نمی‌بیند. آن‌ها فکر می‌کردند که در فرودگاه مهرآباد و یا فرودگاه امام(ره) برایشان فرش قرمز پهن شده و ترامپ به رهبران اروپا گفته بود که سه ماه صبر کنید، نظام ایران دیگر نیست و سرنگون شده است. این مطلب را دو رهبر اروپایی به خود من گفتند که ترامپ گفته ۳ ماه صبر کنید و کمک‌شان نکنید و دیگر نظام ایران نیست؛ این هم توهم و محاسبه غلط است. هدف صدام سرنگونی نظام، خدشه وارد کردن به تمامیت ارضی کشور یا حداقل پاره کردن یک عهدنامه بود.
وی ادامه داد: هدف آمریکا هم سرنگونی نظام، ایجاد بلوا در کشور و از بین بردن یک توافق بود که به هیچ‌کدام از اهداف خود نرسیدند؛ آنها در تمام محاسبات خود اشتباه کردند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همانطور که دو سال پیش گفتند توافق برجام را از بین بردیم، همان توافق در برابر آنها ایستاد و آنها را در شورای امنیت مفتضح کرد. وی گفت: این پیروزی و موفقیت ملت بزرگ ایران است، مانند ایستادگی در ۴۰ سال قبل و ۸ سال دفاع مقدس. ملت ما امروز هم بعد از ۴۰ سال این موفقیت بزرگ حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک را در سازمان ملل به دست آورد. علت پیروزی آن روز و امروز ما چیست؟ علت این پیروزی فقط باور و ایستادگی مردم است. مردم ما در ۴۰ سال پیش باور کردند که به ما تجاوز و ظلم شده و کشور خارجی به دستور اربابان خود به کشور، تمامیت ارضی و منافع ملی ما حمله کرده است. مردم جنگ را با تمام وجود خود لمس کردند و احساس کردند که بار جنگ بر دوش همه است، نه فقط بر دوش نیروهای مسلح.
وی گفت: ما روی پای خود ایستادیم و یک ملت روی پای خود ایستاد و خداوند هم آن پیروزی‌ها را نصیب ما کرد. رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز باید باور کنیم که در جنگ هستیم و باید باور کنیم که بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست، تصریح کرد: عده‌ای کنار ننشینند و بگویند ما اینجا نشسته‌ایم و بگویند اگر این‌کار را می‌کردید بهتر بود، نه؛ این جنگ تنها بر دوش دولت نیست و بر دوش همه است. ما در جنگ بزرگی وارد شدیم و پیروز خواهیم شد.
روحانی اضافه کرد: ملت ما باور کرده و اگر همه مسئولین مانند زمان دفاع مقدس بیایند و کمر همت ببندند، در این جنگ پیروز می‌شویم. امروز این شرایط را کم کم می‌بینیم و قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح و همه ارکان کشور یک‌صدا هستند؛ همان‌طور که در برابر کرونا با این‌همه فشاری که متحمل شده‌ایم ولی ایستادیم. رهبر معظم انقلاب ایستادند و مردم آمدند و همه در کنار هم قرار گرفتیم و کمک کردیم و موفق شدیم.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: موفقیت ما در کرونا با کشورهای پیشرفته دنیا قابل مقایسه است؛ خارج نشین‌ها از این ناراحت هستند که ما با کرونا مبارزه می‌کنیم و هم‌زمان هم فعالیت اقتصادی، فرهنگی و مناسک مذهبی را انجام می‌دهیم و از عصبانیت‌شان پیداست که می‌خواستند کشور تعطیل شود. امروز علیرغم همه فشارهایی که داریم، می‌بینیم که کشاورزان با نشاط‌تر از هر سال دیگری برای کشت آماده می‌شوند و دولت هم در کنار آن‌هاست.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در بسیاری از تولیدات صنعتی رشد قابل ملاحظه‌ای داریم و طبق آماری که وزارت صمت اعلام کرد، در خودروسازی، شمش آلومینیوم، فولاد و صنایع، علیرغم شرایط کرونایی رشد داشته‌ایم و معلوم است که مردم فداکاری می‌کنند.
وی گفت: هر کسی که تسهیلات ارزی گرفته می‌تواند بیاید و با ریال تسویه کند و مشکلات مردم مد نظر ما بوده و برای آن راه حل داریم.


کد مطلب: 115466

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcaimn6i49n6y1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir