دریا دار سیاری:

لازمه قوی شدن تربیت نیروی انسانی توانمند است

20 بهمن 1398 ساعت 21:39


معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: لازمه قوی شدن تربیت نیروی انسانی توانمند است.
مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و وحید احمدی، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد. در این مراسم برخی از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران، مسؤولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تعدادی از رؤسای پژوهشگاه‌های کشور برگزار شد.
وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: سرریز توسعه و پیشرفت علمی در نیروهای دفاعی و ارتش می‌تواند برای بهره‌برداری عمومی استفاده شود. پروژه‌های مشترکی برای این همکاری وجود دارد که مانند قبل و البته بیش از پیش تقویت شوند.
وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان کانون سیاستگذاری، سیاست‌پژوهی در حوزه علم و فناوری بازوی اصلی وزارت علوم است و برنامه‌های کلان و سیاستگذاری‌های کلان را انجام می‌دهد،گفت: این مرکز با تفاهم‌نامه‌ای که امروز با ارتش جمهوری اسلامی ایران منعقد می‌کند، در زمینه‌های آینده‌نگاری، رصد علم و فناوری و پیاده‌سازی مدیریت دانش با طرف تفاهم‌نامه همکاری خواهد داشت.
احمدی تصریح کرد: همکاری مشترک در زمنیه تبادل و بهره‌برداری از ظرفیت علمی هیئت علمی پژهشگران در زمینه آموزشی و پژوهشی، همکاری در زمینه استفاده از ظرفیت اعضای هیئت علمی دائمی و وابسته برای ارائه خدمات مشاوره‌ای مورد نیاز طرفین، فراهم کردن زمینه لازم برای برگزاری دوره‌های دکترای مشترک، پسا دکترا، بورس تحصیلی و فرصت مطالعاتی برابر ضوابط طرفین و همکاری در زمینه جذب و بهره‌برداری از نخبگان مرتبط در قالب طرح‌های کسری خدمت و جایگزین خدمت سربازی از مفاد این تفاهم‌نامه است.
دریادار سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیز در این مراسم با بیان اینکه امیدواریم عقد این تفاهم‌نامه منشأ خیر و برکات باشد، اظهار داشت: از منابع علمی در مراکز علمی و دانشگاه‌ها بیشتر در ارتش استفاده کنیم.
وی افزود: فرمانده کل قوا بر قوی شدن کشور تاکید دارند البته قوی بودن به معنای این نیست که دیگران را تهدید کنیم، قوی شدن و قوی ماندن نوعی بازدارندگی و برای این است که دیگران ما را تهدید نکنند، جرات تعرض و تهدید نداشته باشند و در آن زمان صلح برقرار خواهد شد. وی لازمه قوی شدن را تربیت نیروی انسانی توانمند مطابق با ارزش‌های انسانی و اعتقادی دانست و گفت: برای تربیت این نیروها باید تلاش کنیم و تجهیزات مناسبی داشته باشیم.
سیاری خاطرنشان کرد: از چند سال پیش در زمینه تولید سلاح، تجهیزات و مهمات به این نتیجه رسیدیم که باید پیشرفت کنیم و به خودکفایی برسیم، زیرا دنیا در حال پیشرفت است و در این راه حتماً باید از توان علمی کشور بهره ببریم. با این رویکرد بود که اکنون به تانک، ناو نفربر و ناوشکن بومی و بسیاری تجهیزات دیگر دست پیدا کردیم.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه از گذشته هم ارتش با دانشگاه‌ها همکاری داشته است، گفت: پیش از این با ۷ دانشگاه ارتباط داشتیم، اما آیا می‌توانیم بگوییم که ارتباط با دانشگاه‌ها نیاز نیست یا همان ارتباط کافی است. برای قوی شدن باید سلاح و مهمات خوب داشته باشیم و باید علم روز داشته باشیم که بتوانیم سلاح خوب داشته باشیم و با تهدیدات به روز مقابله کنیم.
وی تأکید کرد: فرمانده کل قوا مستمر تأکید کرده‌اند که ارتش و نیروهای دفاعی باید با مراکز علمی ارتباط داشته باشند و افتخار داریم که اساتید و دانشجویان از علم بالا برخوردار شوند و توان علمی کشور را بالا ببریم. از شرایط تحریم هم می‌توانیم استفاده کنیم و آن را به فرصتی برای خودکفایی، تبدیل کنیم. 


کد مطلب: 112766

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcaiun6i49n601.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir