آمریکا دیگر بهانه‌ای برای ادامه اشغالگری ندارد

ابطال العراق نماد وحدت عراقی‌ها علیه تروریسم

4 تير 1399 ساعت 22:45


در اقدامی که بسیاری آن را برگرفته از وحدت عراقی‌ها علیه تروریسم و بهانه جویی آمریکا برای ادامه اشغال این کشور می‌دانند، عراق نتایج مرحله سوم عملیات ابطال العراق را اعلام کرد که از دوشنبه با حضور الحشدالشعبی و نیروهای امنیتی عراق با هدف تأمین امنیت مناطق میان شرق استان صلاح‌الدین، غرب دیالی و جنوب غرب کرکوک، انجام شد.
فرماندهی عملیات مشترک عراق با صدور بیانیه‌ای نتایج مرحله سوم عملیات «ابطال العراق» را برای پاکسازی مناطق میان شرق استان صلاح‌الدین، غرب دیالی و جنوب غرب کرکوک از بقایای داعش اعلام کرد.
بر اساس گزارش پایگاه خبری «بغداد الیوم»، «عبدالله الشمری» جانشین فرمانده عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عملیات ابطال العراق صبح روز دوشنبه ۲۲ ژوئن ۲۰۲۰ و با دستور فرماندهی کل نیروهای مسلح و نظارت ستاد مشترک عملیات و حضور همه نیروهای مشترک برای پاکسازی و تفتیش مناطقی در استان صلاح الدین و حد فاصل ستاد عملیات‌های دیالی، سامراء و کرکوک آغاز شد».
در این بیانیه آمده است: «سازمان الحشد الشعبی از طریق واحدهایی از نیروهای خود در استان‌های دیالی، صلاح الدین، سامراء و کرکوک در این عملیات حضور داشت. این عملیات نظامی - امنیتی بزرگ، متکی به اطلاعات محرمانه دقیق از همه آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی و مورد پشتیبانی هوایی فرماندهی نیروی هوایی و نیروی هوایی ارتش و ائتلاف بین المللی بود و در آن مساحت جغرافیایی گسترده‌ای به وسعت چهار هزار و هشتصد و پنجاه و سه کیلومتر هدف مناطق عملیاتی بود».
الشمری گفت: «نتایج این عملیات شامل یافتن ۲۹ مخفیگاه داعش و دو انبار تجهیزات آنها بود، همچنین ۷۶ عدد بمب دستی کشف و منهدم شد، چهار چتر نجات و یازده موشک نیز توقیف شد».در این عملیات همچنین ۱۱ کانال زیرزمینی، شش تفنگ و سه خودروی داعش هم منهدم شد. شش کارگاه ساخت بمب هم شناسایی شد و هشتاد و نه و روستا در همه محورهای عملیاتی پاکسازی شدند.الشمری با اشاره به جانفشانی نیروهای شرکت کننده در این عملیات از شهادت دو نیروی الحشد الشعبی و مجروح شدن ده نیروی دیگر از میان ارتش و الحشد الشعبی خبر داد و گفت آنها در انفجار بمب دستی در مسیر حرکت خودروهای نظامی شهید یا زخمی شدند.این فرمانده عراقی گفت که نیروهای مسلح عراق عهد بسته‌اند که دست مخلان امنیت در عراق را قطع می‌کنند و تا سرکوب کامل همه تروریست‌ها و توانایی آنها آرام نخواهند نشست.
در همین حال فرمانده نیروهای زمینی ارتش عراق از اجرای عملیات گسترده علیه داعش در سه استان خبر داد.سرتیپ «قاسم المحمدی»، فرمانده نیروی زمینی ارتش عراق از اجرای عملیات تفتیش گسترده در سه استان عراق در جست‌وجوی عناصر تروریستی داعش خبر داد.المحمدی گفت که نیروهای امنیتی عراق بازرسی‌های گسترده‌ای در مناطق صلاح‌الدین، حوض العظیم در دیالی، جنوب کرکوک و شمال سامراء انجام دادند.طبق گزارش خبرگزاری عراق (واع)، المحمدی گفت که این عملیات با هماهنگی فرماندهی نیروهای زمینی اعم از فرماندهی عملیات صلاح‌الدین، فرماندهی سامراء، تیپ زرهی نهم و نیروهای ویژه و نیز پلیس فدرال و الحشدالشعبی و پشتیبانی نیروهای هوایی و ارتش انجام شد.
به گفته المحمدی در این عملیات چند مخفیگاه داعش منهدم و مقادیری بمب‌ دست‌ساز و دیگر تجهیزات کشف و ضبط شد. خبر دیگر آنکه یک تحلیلگر سیاسی عراق درباره اعمال فشار آمریکا بر این کشور به منظور ابقای نظامیانش در عراق و تأمین منافع رژیم صهیونیستی هشدار داد.«صباح الطائی» تحلیلگر سیاسی عراق گفت که آمریکا، عراق را به عنوان مرکز و قلب منطقه می‌داند که خروج از آن خسارت زیادی برای آمریکا و منافع آن خواهد داشت و زمینه را برای توسعه نفوذ روسیه فراهم می‌سازد.
الطائی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» درباره اعمال فشار آمریکا بر عراق به منظور ابقای نظامیانش در این کشور و تأمین منافع رژیم صهیونیستی در منطقه هشدار داد.او گفت که آمریکا به دنبال باقی ماندن در عراق است چرا که این کشور را به عنوان قلب منطقه می داند و از سوی دیگر از روسیه ترس دارد و سعی دارد نقش روس‌ها در منطقه را محدود کند.الطائی تصریح کرد که آمریکا برای اعمال فشارهای مختلف بر عراق در دوره آینده تلاش خواهد کرد از جمله اینکه از اهرم مالی استفاده خواهد کرد و چه بسا به اعمال تحریم‌های بدون دلیل قانع‌کننده روی آورد و حضور بسیاری از عراقی‌هایی که در گذشته به داعش پیوسته‌اند را بهانه خود قرار داده و عراق را یکی از کشورهای حامی تروریسم معرفی کند.


کد مطلب: 114223

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcauyn6e49n6u1.k5k4.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir