پايان نشست گفت وگوی ملی سوریه در تهران

معارضین و دولت سوریه کمیته مشترک تشکیل دادند

29 آبان 1391 ساعت 20:21


با ابتكار ايران براي پايان بحران سوريه نشست گفتگوی ملی سوریه با تشکیل کمیته ۱۶ نفره مشترک معارضین و دولت سوریه به کار خود پایان داد.
نشست روز دوم گفتگوی ملی سوریه در تهران با تشکیل کمیته مشترک دولت و معارضین سوری به کار خود پایان داد.همچنین شرکت کنندگان در اجلاس تهران علاوه بر موافقت با تشکیل کمیته ۱۶ نفره، بیانیه ای نیز صادر کردند که متعاقبا منتشر خواهد شد.
بر اساس این گزارش این نشست با حضور ۱۷۰ شخصیت و ۴۰ حزب سوری در تهران آغاز شد و مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و معارضین تا ديروز ادامه پیدا کرد.
در نشست يك شنبه تعیین شد که کمیته مشترکی از معارضین و دولت سوریه به منظور بررسی بحران و همچنین تشریح گفتگوی ملی برای دیگر گروه های معارض تشکیل شود که این کمیته ديروز با ۱۶ عضو تشکیل شد.نشست گفتگوی ملی سوریه با شعار دموکراسی آری، خشونت نه برای اولین بار بین معارضین و نمایندگان دولت سوریه و پس از گذشت ۲۰ ماه از بحران در این کشور در ایران برگزار شد.
با توجه به اثربخشی و مفید و موثر واقع شدن نشست گفت‌وگوی ملی سوریه در روز اول و درخواست‌های فراوان احزاب، قومیت‌ها و طوائف دینی و مذهبی و عشایر سوریه به منظور استمرار گفت‌وگوها، نشست روز دوم گفت‌وگوی ملی سوریه با حضور علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه کشورمان و با مدیریت نمایندگان احزاب و طوائف سوری به منظور پیگیری پیشنهادات وارده به‌ویژه تشکیل کمیته پیگیری نشست برگزار شد. سخنرانان سوری از طیف‌های مختلف در نشست مذکور از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برگزاری نشست گفت‌وگوی ملی سوریه و اهتمام کشورمان در حل بحران سوریه تقدیر و تشکر کرده و بر برقراری آتش‌بس و پایان فوری درگیری‌های مسلحانه تاکید کردند. در ادامه ضمن مخالفت با هرگونه مداخله خارجی و تاکید بر استمرار گفت‌وگوها در داخل سوریه، بر تبدیل روند گفت‌وگوی ملی به آشتی ملی فراگیر ابراز امیدواری شد. در پایان این نشست وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از شرکت همه طرف‌های سوری شرکت کننده در این نشست با عنایت به ابتکار عمل تشکیل کمیته پیگیری تداوم گفت‌وگوهای فراگیر در سوریه، تشکیل این کمیته را به شرکت‌کنندگان در نشست تبریک گفت.
وزیر امور خارجه هم‌چنین ضمن محکومیت تداوم جنایات صهیونیست‌ها علیه نوار غزه بر ضرورت تحرک و اقدام فوری مجامع جهانی به‌ویژه سازمان ملل متحد و هم‌چنین کشورهای اسلامی برای حمایت از مردم بی‌دفاع، تحت محاصره و مقاوم فلسطین در غزه تاکید کرد.
در پایان این نشست مقرر شد کمیته پیگیری با برقراری ارتباطاتی با سایر نمایندگان آحاد مردم سوریه، نسبت به شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی فراگیر و دستیابی به آشتی ملی و اجرای اصلاحات سیاسی تلاش کند.
گفت‌وگوی ملی سوریه با شعار "خشونت نه، مردم‌سالاری آری" برای اولین‌بار با حضور نمایندگان آحاد مردم سوریه از گروه‌ها و احزاب موافق و مخالف و وزیر آشتی ملی این کشور به مدت دو روز در تهران برگزار شد. از محورهای مهم نتایج و دستاوردهای نشست دو روزه گفت‌وگوی ملی سوریه در تهران می‌توان به تاکید بر مداخله نکردن در امور داخلی سوریه، تاکید بر تداوم گفت‌وگوی ملی، محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه و به‌خصوص تشکیل کمیته پیگیری تداوم گفت‌وگوهای ملی فراگیر اشاره کرد. در همين حال رئیس طائفه آشوری شهر حلب سوریه اجلاس گفتگوی ملی سوریه در تهران را بسیار مهم ارزیابی کرد، نقش ایران را در برون رفت سوریه از شرایط کنونی مهم و تاثیر گذار دانست و خواستار تداوم تلاش های دولت و رهبری ایران برای برون رفت کشور سوریه از بحران کنونی شد. علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست گفتگوی ملی سوریه در تهران با اسقف یوحنا ابراهیم رئیس طائفه آشوری شهر حلب سوریه دیدار و گفتگو کرد. صالحی در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با رهبر طائفه آشوری شهر حلب سوریه بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مطالبات مشروع و مسالمت آمیز مردم سوریه و در عین حال مخالفت با هرگونه مداخله خارجی در این کشور تاکید کرد و افزود: این مردم فهیم سوریه هستند که خود باید در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند و هر تغییر و تحولی در این کشور در راستای اصلاحات سیاسی باید توسط مردم این کشور انجام شود.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت و توان سیاسی خود برای کمک به کشور و مردم سوریه برای عبور از شرایط حساس کنونی و بازگشت ثبات و امنیت به این کشور استفاده کرده و خواهد کرد و برگزاری نشست گفتگوی ملی سوریه نیز در این راستا قرار دارد. صالحی همچنین با انتقاد از رویکرد برخی طرفهای خارجی که بدنبال ایجاد خلاء سیاسی در سوریه هستند ، نسبت به تبعات و عواقب غیرقابل پیش بینی و ناگوار تداوم ناامنی در سوریه به خصوص برای کشورهای همسایه هشدار داد و تاکید کرد : تنها رژیم صهیونیستی است که از سوریه ضعیف و ناامن سود می برد.
صالحی همچنین در این دیدار فضای همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف از جمله مسیحیان در ایران و برخورداری از حقوق کامل اجتماعی و مذهبی در جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.اسقف ابراهیم یوحنا رئیس طائفه آشوری شهر حلب نیز در این دیدار ضمن تشکر از حسن میزبانی و برگزاری بسیار خوب و شایسته نشست گفتگوی ملی سوریه از دولت ، مردم و رهبری جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت های صادقانه خود از کشور و مردم سوریه تقدیر و تشکر کرد.اسقف یوحنا ابراهیم همچنین با ابراز خرسندی از سفرش به تهران و حضور در نشست گفتگوی ملی سوریه ، این نشست را بسیار مهم ارزیابی کرد و نقش ایران را در برون رفت سوریه از شرایط کنونی مهم و تاثیر گذار دانست و بر ضرورت تداوم و استمرار این گفتگوها در راستای مصالح و منافع کشور و مردم سوریه تاکید کرد.


کد مطلب: 78412

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb5abz.rhbw8piuur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir