کاریکلماتور تصویب نابجای قوانین!!

13 مرداد 1398 ساعت 22:35


اشاره: با طنز شیرین و گاها تلخ می توان به بیان نارسایی ها پرداخت و پیشنهادات سودمند را ارائه نمود. طنز قوانین نابجا و قانونگذاری نابجا حکایت کاربرد واژگان و عبارت های طنزگونه در پیکره قوانین کشور بصورت نابجاست و می کوشد فضای خشک و حقوقی حاکم بر قانونگذاری را به نفع گفتمان موثر اجتماعی تغییر دهد. این نوشتار به ارائه کاریکلماتورهای مربوط به تصویب ناهمزمان قوانین می پردازد که هم اکنون از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد: 

مجمع تشخیص مصلحت نظام
بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت برای هر قانون، اصلاحیه ای متصور است و برای هر اصلاحیه، متمم. برای جناب متمم هم الحاقیه ای قرارداده شده است و برای اضافات الحاقیه نیز حذف آمده است و در پایان پس از اثبات ناکارآمدی آن، همگی ابطال می شود که این سرنوشت تصویب نابجای قوانین است!!
هیچ قانونی در عالم ثابت نیست. قانون ثابت این جمله است که قوانین بصورت مکرر و نابجا در حال تغییرند و این موضوع به مصلحت کشور ماست!!
مصلحت های نابجا می تواند قوانین نابجا را اصلاح نماید!
دوره بازآموزی اصول مصلحت اندیشی بجا و نابجا برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد!
سمینار «چگونگی پیشگیری از گسترش قوانین نابجا» مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد! 

دولت
این هفته سه وزیر برای پاسخ به سوالات نمایندگان در خصوص تاخیر در ارسال لوایح تغییر نابجای قوانین مرتبط با وزارتخانه خود به مجلس شورای اسلامی می آیند!!
در راستای تحقق دولت الکترونیک از اتوماسیون اداری تصویب نابجای قوانین در دولت رونمایی شد. از این پس قوانین بطور خودکار از طریق هوش مصنوعی بصورت نابجا تغییر می کنند!!
فلان وزارتخانه به دلیل صدور بخشنامه نابجا بصورت کاملا بجا توبیخ شد!
دوره بازآموزی اصول تدوین لوایح بجا و نابجا برای کارکنان دولت برگزار شد!
سمینار «چگونگی پیشگیری از گسترش قوانین نابجا» در دولت برگزار شد! 

مجلس شورای اسلامی
بیانیه استمرار تصویب نابجای قوانین که به امضای ۲۵۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است از سوی یکی از اعضای هیات رییسه قرائت شد؟
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تذکر شفاهی و کتبی از یکدیگر خواستند که هر چه سریعتر به تصویب تصویب نابجای قوانین بپردازند!!
وزیر نابجا برای پاسخگویی به سوالات نابجای نمایندگان امروز به مجلس شورای اسلامی می آید!
دوره بازآموزی اصول تصویب لوایح و طرح های بجا و نابجا برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد!
سمینار «چگونگی پیشگیری از گسترش قوانین نابجا» در مجلس شورای اسلامی برگزار شد! 

شورای محترم نگهبان
سخنگوی شورای محترم نگهبان در نطقی از انتقاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون تصویب نابجای قوانین انتقاد کرد و گفت: در شرایط بحرانی کنونی همواره مانند گذشته در شرایط بحرانی قرار داشته و داریم!
شورای محترم نگهبان با اتخاذ تدابیر درست از تایید ۳۰ مورد مصوبه نابجای مجلس شورای اسلامی امتناع کرد!
سخنگوی شورای محترم نگهبان از نمایشگاه «توانمندی های قوانین نابجا» در مجلس شورای اسلامی بازدید کرد!
دوره بازآموزی اصول تایید مصوبات بجا و نابجا برای کارشناسان پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد!
سمینار «چگونگی پیشگیری از گسترش قوانین نابجا» در پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد! 

قوه قضاییه
- معاونت تغییر قوانین سازمان بازرسی کل کشور، در گفتگوی خبری خود انواع تغییرات قوانین را اعلام کرد. بر اساس نظر وی هر قانون از نظر میزان تکرار تغییرات، مکرر است یا غیرمکرر و از نظر شدت تغییرات، ملایم است یا شدید و از نظر زمان تغییرات، موقت است یا دائمی و از نظر حجم تغییرات، کلی است یا جزیی و از نظر کاربرد تغییرات، کاربردی است یا غیرکاربردی و از نظر سطح تغییرات، گسترده است یا محدود و از نظر موقعیت، بجا یا نابجاست!!
به منظور پشتیبانی فکری هر چه بهتر و بیشتر تقسیم کار ملی، گروه فوق فوق تخصصی دانش بنیان تصویب نابجای قوانین، در سازمان بازرسی کل کشور آغاز به کار کرد!!
- سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد: با بررسی های به عمل آمده ۵۰ مورد تصویب مواد قانونی در خلال قوانین مربوط به موضوع دیگر کشف شده که باید از سوی دولت برای آنها لوایح اصلاحی به مجلس شورای اسلامی ارسال شود!
دوره بازآموزی اصول نظارت بر حسن اجرای قوانین نابجا برای کارشناسان سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد!
سمینار «چگونگی پیشگیری از گسترش قوانین نابجا» در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد!


کد مطلب: 110219

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb8gb89rhb85p.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir