به نام سوریه به کام تروریسم

22 اسفند 1397 ساعت 0:00


سوریه همچنان به عنوان کانون اصلی تحولات غرب آسیا شناخته می‌شود به ویژه اینکه کشورهای غربی همه توان خود را برای حفظ بحران در این کشور به کار گرفته‌اند. در همین چارچوب سومین کنفرانس بین‌المللی حمایت از آینده سوریه و منطقه دیروز غاز شد که به مدت سه روز به طول می‌انجامد. اتحادیه اروپا و سازمان ملل امیدوار هستند که در این کنفرانس میلیاردها دلار برای کمک به سوریه جمع‌آوری شده و تلاش‌های دیپلماتیک با هدف پایان دادن به جنگ هشت ساله در این کشور دوچندان شود. این ادعاهای بشر دوستانه در حالی مطرح می‌شود که در باب رفتار غرب نکاتی چند قابل توجه است.
نخست آنکه آنها در حالی از کمک به سوریه می‌گویند که در این نشست، نماینده دولت مرکزی سوریه حضور ندارد و حتی غرب به تحریم دولت قانونی اسد پرداخته است. این سوال مطرح می‌شود چگونه نشستی برای کمک به سوریه برگزار می‌شود در حالی که نماینده‌ای از سوریه در آن حضور ندارد.
دوم آنکه بانیان نشست ادعا دارند که به دنبال کمک به آوارگان سوری هستند. در همین راستا، آینده حدود ۵.۶ میلیون سوری که در خارج به سر می‌برند، همچنان در هاله‌ای از ابهام است و تعداد پناه‌جویان سوریه افزایش یافته و تعداد سوری‌هایی که به کمک‌های امنیتی، غذایی، سلامتی و آموزشی نیاز دارند به بیش از ۱۱.۷ میلیون تن رسیده است.
این مسئله در حالی مطرح است که کشورهای اروپایی از پذیرش پناه‌جویان خودداری و آنها در بدترین شرایط آواره پشت دروازه‌های اروپا به سر می‌برند. در همین حال غرب هیچ کمک انسانی به سوریه نداشته و حتی با اعمال سیاست تحریم بر شدت مشکلات مردم سوریه افزوده است.
نکته قابل توجه آنکه در کنفرانس حمایت از سوریه که سال گذشته میلادی برگزار شد، ۴.۳ میلیارد دلار جمع آوری کرد به رغم اینکه تعهدات شش میلیارد دلار بود. این بودجه هرگز به سوریه نرسید و عملا وعده‌ها در حد شعار و حرف باقی ماند. سوم آنکه نشست مذکور در حالی برگزار می‌شود که غرب همچنان به کشتار در سوریه ادامه می‌دهد چنانکه آمریکا از بمب‌های فسفری علیه مردم استفاده و اردوگاه‌های آوارگان را نیز به محاصره درآورده و مانع رسیدن کمک به آنها می‌شود. این رفتار غربی‌ها عملا دامن زدن به بحران سوریه و زمینه‌سازی برای قتل‌عام بیشتر مردم است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که نشست ادعایی درباره سوریه نه برای کمک به حل بحران‌های این کشور بلکه نوعی ژست رسانه‌ای برای پنهان‌سازی نقش غرب در ایجاد و استمرار بحران در سوریه است که برای مخفی‌سازی رسوایی حقوق بشری آنها صورت می‌گیرد. در همین حال غرب با این نشست‌ها بودجه حمایت از تروریسم و ادامه عملیات علیه امنیت سوریه را توجیه می‌کند در حالی با ادعای بشردوستی به توجیه تحرکات نظامی علیه سوریه می‌پردازد.
بر این اساس نشست مذکور را باید فریبکاری غرب علیه افکار عمومی جهان دانست که جز تشدید بحران و ناامنی در سوریه هیچ نتیجه‌ای به همراه ندارد و در اصل این نشست به نام سوریه و به کام تروریست‌ها است. 

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 108311

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb8wb88rhbgfp.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir