نیرو‌های امنیتی بحرین نمادهای عاشورایی را پایین کشیدند

آل‌خلیفه سرکوب‌گر عزاداران حسینی(ع)

16 شهريور 1398 ساعت 21:53


در ادامه سیاست‌های ضد اسلامی سران بحرین، نیرو‌های امنیتی بحرین در چارچوب سیاست رژیم آل خلیفه در سرکوب شیعیان ضمن احضار چند روحانی شیعه، پرچم عزاداری ایام محرم را پایین کشیدند.
مقامات بحرین چند تن از روحانیان شیعه را در آستانه فرا رسیدن عزاداری شیعیان در روز عاشورا احضار کردند. سید جابر الشهرانی، و شیخ محمد علی المحفوظ از روحانیانی بودند که برای بازجویی احضار شدند. شماری دیگر از روحانیون شیعه نیز دستگیر شدند. رژیم بحرین همچنین مانع از آن شده است که ساکنان برخی از مناطق شیعه‌نشین بتوانند پرچم‌های عزاداری را نصب کنند. در همین حال چندین تصویر و فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد نیرو‌های امنیتی بحرین پرچم عزاداری و پلاکارد‌های مربوط به ایام محرم را پایین می‌کشند. دولت بحرین طی چند سال گذشته اقدامات به سرکوب روحانیون شیعه می‌کند و اغلب مراسم‌های عزاداری را در ایام محرم مختل می‌کند. دولت بحرین در ادامه اعمال محدودیت علیه شیعیان در ماه محرم، پنج تن از خطیبان حسینیه‌ها را احضار و دو تن از آن‌ها را بازداشت کرد. وبگاه خبری «مرآة البحرین» با اعلام این خبر نوشت که مسئولان امنیتی بحرین از زمان آغاز ایام محرم الحرام، ۱۴ روحانی (شیعه) و پنج تن از مداحان و نیز دو نفر از رؤسای حسینیه‌ها را احضار کرده‌اند.
شیخ «حسین الدیهی» معاون دبیرکل جمعیت ملی-اسلامی الوفاق بحرین تأکید کرد که اقدام دولت بحرین در هدف قرار دادن روحانیون و مداحان و نیز تعرض به نمادهای عاشورایی «جنایتی فجیع» است که کمتر از جنایتی نیست که «صدام» مرتکب شد. وی افزود که «اگر رژیم بحرین تصور می‌کند با این حملات وحشتناک به مراسم عاشورایی و شعائر اسلامی می‌تواند ارزش‌های انقلاب حسینی را نابود کند، در توهم است». الدیهی تأکید کرد«ای کسانی که در توهم بسر می‌برید هرگز نمی‌تواند با حسین و انقلاب آن مبارزه کنید هر کس در برابر حسین ایستاد امروز در زباله‌دان تاریخ است و شما هم از آن مستثنی نیستید». مسئولان امنیتی بحرین از سال ۲۰۱۱ خطیبان و ائمه حسینیه‌ها را به اتهام شرکت در مراسم عزاداری حسینی و ایراد خطبه بازداشت می‌کنند که همین امر اعتراض سازمان‌های حقوقی را به دنبال داشته و آن‌ها این اقدامات دولت بحرین را در راستای اعمال محدودیت در برابر انجام مراسم دینی شیعیان دانسته‌اند. پیش از این «راشد بن عبدالله آل خلیفه» وزیر کشور بحرین در اقدامی خصمانه عزاداران حسینی (ع) را تهدید کرد.
وی تهدید کرد که آل خلیفه هرگز اجازه نمی‌دهد عزاداران حسینی (ع) اقدام به سر دادن شعارهای سیاسی کنند. علمای بحرین با صدور بیانیه ای اقدامات رژیم آل خلیفه علیه عزاداران حسینی (ع) در این کشور را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: حملات عناصر رژیم آل خلیفه علیه شعائر دینی محکوم است. در این بیانیه به اقدامات نظام بحرین در احضار و بازداشت خطیبان بحرینی و حمله به نمادهای عاشورایی اشاره شده است. علمای بحرین این اقدامات را حماقت خوانده و تاکید کردند که پیامدهای معکوسی خواهد داشت و ملت بحرین بیش از پیش در برابر تهدیدات ضد دینی رژیم آل خلیفه می ایستد.
سرکوب‌گری آل‌خلیفه در حالی صورت می گیرد که آمریکا همچنان به حمایت از این رژیم می‌پردازد چنانکه آمریکا قصد دارد ارتش ضعیف بحرین را برای مقابله با حملات موشکی و هوایی به سامانه پدافندی پاتریوت مجهز کند.
لازم به ذکر است مقام‌های هند نیز اعلام کردند که امسال مردم جامو و کشمیر اجازه برگزاری عزاداری محرم را به جز در حسینیه‌ها یا اماکن مذهبی ندارند،مقام‌های ایالت عمدتا مسلمان نشین تامیل نادو نیز اعلام کردند که روز عاشورا را از ۱۰ سپتامبر به ۱۱ سپتامبر انداخته‌اند! دولت جامو و کشمیر اعلام کرد: مطابق روال سال‌های قبل هیچ‌گونه عزاداری به مناسبت محرم در اماکن عمومی مجاز نخواهد بود و همه عزاداری‌ها به این مناسبت باید در حسینیه‌ها یا اماکن مذهبی به اجرا در بیایند.


کد مطلب: 110697

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcb9gb8zrhb80p.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir