سازمان‌ملل همزمان با سفر شاه‌ سعودي به آمريكا بر جنايات جنگي عربستان مهر تاييد زد

قدرداني اوباما از فرمانده بمباران يتيم‌‌خانه‌هاي يمن

7 شهريور 1394 ساعت 0:06


اوباما در حالي در روزهاي آتي ميزبان پادشاه سعودي است كه سازمان ملل رسما بر جنايات جنگي عربستان در يمن اذعان كرده چنانكه منابع خبري اعلام كردند در اين حملات يتيم‌‌خانه‌هاي يمن نيز بمباران و كودكان بي‌شماري قتل‌عام شده‌اند.
سياست خارجي منفعت‌طلبانه آمريكا همواره فاجعه‌اي جديد را در جهان رقم زده است كه نمود آن را در يمن مي‌توان مشاهده كرد. در طول ۶ ماه اخير ائتلاف آمريكايي - سعودي، يمن را زير آتش جنگنده‌ها و توپخانه‌هاي خود گرفته كه ويران‌سازي اين سرزمين و كشتار هزاران نفر را رقم زده است. اين در حالي كه آمريكا همچنان به حمايت از عربستان ادامه مي‌دهد چنانكه کاخ سفید تائید کرد که سلمان پادشاه عربستان سعودی جمعه هفته آینده (۱۳ شهریور/۴ سپتامبر) به واشنگتن سفر می‌کند. بنابر اعلام کاخ سفید، سلمان در این سفر با باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا دیدار می‌کند.
آخرین دیدار سلمان و اوباما به ۲۷ ژانویه، یعنی ۷ ماه قبل بازمی‌گردد. قرار است در این نشست در مورد وضعیت منطقه از جمله یمن و سوریه و همچنین توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، گفت‌‌وگو شود. دو روز قبل هم عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان ضمن سفر به آمریکا، با جان کری همتای آمریکایی خود، دیدار کرد. آمريكا بر حمايت همه جانبه از عربستان در يمن تاكيد كرده است.
اين اقدام در حالي صورت مي‌گيرد كه دیده‌بان حقوق‌بشر سازمان ملل متحد با انتشار اطلاعیه‌ای در وبگاه خود، از استفاده عربستان از بمب‌های خوشه‌ای علیه اهداف غیرنظامی در منطقه «هجّا» در شمال غرب یمن خبر داد. در بیانیه دیده‌بان سازمان ملل آمده: «بنظر می‌رسد ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی حداقل در ۷ نوبت حمله به منطقه هجّا در شمال غرب یمن، از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده است و باعث مرگ و مجروحیت ده‌ها شهروند غیرنظامی شده است.
لازم به ذكر است جنگنده‌های سعودی در ادامه تجاوزات به یمن، یک یتیم خانه و یک مدرسه را هدف قرار دادند. در حملۀ جنگنده‌های سعودی به استان الحدیده در غرب یمن، ۱۱ تن از مردم شهید و شماری دیگر زخمی شدند. جنگنده‌های سعودی در این حمله، مناطق مسکونیِ نزدیک به مجتمع دولتی و یک بازار پرتردد را در منطقه بیت الفقیه هدف قرار دادند. جنگنده‌های متجاوز همچنین مجتمع آموزشی دختران را در منطقه الحوک بمباران کردند.
حملات جنایتکارانه متجاوزان، حتی یتیمان را نیز مستثنی نکرد به طوری که جنگنده‌های سعودی، ساختمان یتیم‌خانۀ الحدیده را هدف قرار داد و خسارت‌های سنگینی به آن وارد کرد. جنگنده‌های سعودی همچنین مدرسه الفوز را در الحدیده هدف قرار دادند و بخش اعظم آن را ویران کردند.
جنگنده‌های سعودی همچنین با حمله به اماکن غیرنظامی در منطقه رازح در استان صعده خسارت‌های سنگینی به ساختمان‌ها و خانه‌ها وارد کردند. خانه‌های مناطق شدا و منبه در صعده و منطقه کتاف نیز به ضرب موشک و خمپاره هدف قرار گرفتند و خسارت‌های سنگینی به آن‌ها وارد شد.
در توجيه اين حملات و جنايات «احمد عسیری» سخنگوی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان برای حمله به یمن اعلام کرد که عربستان توان نظامی مقابله با موشک‌های بالستیک جنبش انصار‌الله را دارد. لازم به ذكر است عبدربه منصور‌هادی رئیس‌جمهور مستعفی یمن در گفت‌وگوی تلفنی با جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان آخرین تحولات یمن را بررسی کرد. منابع يمني اعلام کردند: جنگنده‌هاي ائتلاف ضد يمن به سرکردگي عربستان از ششم فروردين تاکنون، ۷۱۴ بار شهر صرواح واقع در استان مأرب يمن را هدف موشک‌هاي خود قرار داده‌اند.
در واكنش به حملات سعودي شبکه خبری المیادین گزارش داد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حمله نیروهای نظامی عربستانی به منطقه الخوبه در جیزان مقابله کردند. منابع نظامی یمن از کشته و زخمی شدن ده‌ها سرباز عربستانی در حمله یگان موشکی ارتش یمن به پایگاه نظامی «الممعود» در جیزان خبر دادند. رئیس هیئت رسانه‌ای جنبش انصارالله یمن تاکید کرد که اگر عربستان به تجاوزهای خود علیه ملت یمن ادامه بدهد هدف‌های پیش رو بسیار دردناکتر خواهد بود.
در چارچوب پنهان سازي شكست در برابر مقاومت يمني‌ها، مقامات سعودی مدعی شده‌اند که عامل انفجار ژنراتورهای برق شهر جیزان بارندگی شدید بوده و ارتش سعودی موشک اسکاد یمن را پیش از اصابت به این ژنراتور‌ها منفجر کرده است.


کد مطلب: 93460

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbgab9.rhbf0piuur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir