در جلسه علنی خانه ملت اعلام شد

وصول ۱۰ طرح ضد آمریکایی در مجلس

27 مرداد 1398 ساعت 22:08


اعلام وصول طرح ممنوعیت ورود خبرنگاران رسانه‌های تبعیت‌کننده از تحریم آمریکا به ایران، تصویب موافقت‌نامه تاسیس مرکز توسعه مدیریت بلایا، ماموریت «لاریجانی» به کمیسیون عمران برای تهیه طرح تامین قیر رایگان، مسئولیت مدنی سازنده خودرو نسبت به ایمنی در تصادف از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و بررسی لایحه یک فوریتی موافقتنامه بین ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا، بررسی لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی(صندوق مکانیزه فروش) و گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان موضوع بند ه‌ تبصره یک قانون بودجه سال ۹۸ در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس با اشاره به حضور سید عباس عراقچی در جلسه فراکسیون مستقلین اظهار کرد: در این جلسه آقای عراقچی این موضوع را مطرح کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارای مشروعیت بین‌المللی است و تا زمانی که منافع ایران در برجام تامین شود ایران در برجام می‌ماند و با هر تهاجمی مقابل به مثل خواهد کرد.
سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون ولایی هم با اشاره به حضور علی اکبر صالحی در جلسه این فراکسیون به نقل از وی گفت: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و مدرن را ساخته‌ایم که حدود ۲۰ سانتریفیوژ IR۶ در این سالن مونتاژ شده است همچنین قابلیت برگشت پذیری به شرایط قبل از برجام را داریم و ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید.
در ادامه جلسه علنی، نمایندگان مجلس مصوب کردند که صندوق‌های مکانیزه فروش شناسه‌دار شوند که بر این اساس تمامی تراکنش‌های مالی محاسبه شده و مشمول مالیات می‌شوند. همچنین لایحه موافقت‌نامه بین ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت بلایا در دستور کارمجلس قرار گرفت و نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان آن را اصلاح کردند.
صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران گزارش این کمیسیون در خصوص نحوه تامین و توزیع قیر رایگان را در جلسه علنی قرائت کرد که بر اساس آن اعلام شد، توسعه شرکت‌های قیرساز موجب کاهش منابع نقدی پالایشگاه‌ها می‌شود.
علی لاریجانی پس از استماع گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه‌ تامین و توزیع قیر رایگان موضوع بند «ه» تبصره ۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور و مطرح شدن نظرات نمایندگان، به کمیسیون عمران ماموریت داد تا طرحی را که در گزارش خود برای تخصیص منابع به منظور تامین قیر رایگان پیشنهاد داده را با حضور نمایندگان مجلس بررسی کرده و به صحن مجلس بیاورند.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر اینکه وزارت نفت مطابق مصوبه مجلس باید ۶ هزار میلیارد برای تامین قیر رایگان تخصیص دهد، گفت: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این موضوع را پیگیری کند تا سازمان برنامه و بودجه طبق قول رئیس جمهور ۲ هزار میلیارد تومان برای تامین قیر رایگان تخصیص دهد.
طرح ساماندهی صنعت خودرو که از سوی شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی ارجاع شده بود در دستور کار قرار گرفت و اصلاحاتی برای تامین نظر شورای نگهبان در این طرح انجام شد. که بر اساس آن نمایندگان مقرر کردند سازنده خودرو تا پنج سال نسبت به عیب و نقص و ایمنی خودرو در وقوع تصادف مسئولیت مدنی دارند. نمایندگان مجلس در ادامه جلسه وارد بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه تجارت مربوط به بخش قراردادهای تجارتی شدند که کل این لایحه ۳۳۱ ماده دارد و مواد یک، دو، سه و چهار این لایحه مربوط به فصل اول با عنوان مقررات عمومی را جهت تامین نظر شورای نگهبان تصویب کردند.
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی طرح ممنوعیت ورود خبرنگاران رسانه‌های تبعیت‌کننده از تحریم‌های آمریکا به ایران را به همراه ۱۱ طرح دیگر اعلام وصول کرد.
همچنین جمعی از نیروهای قراردادی و شرکتی ایثارگر مقابل مجلس تجمع کردند و خواهان تبدیل وضعیت قراردادهای خود شدند. یک عضو هیات رئیسه مجلس نیز تذکرات کتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.


کد مطلب: 110408

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcbggb8wrhb8ap.uiur.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir