موسوی:

اقدامات لازم را برای پشیمان کردن آمریکا انجام می‌دهیم

6 مرداد 1399 ساعت 22:13


سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تعرض جنگنده‌های آمریکا به هواپیمای مسافری ایران با بیان اینکه اقدامات لازم را برای پشیمان کردن آمریکایی‌ها انجام خواهیم داد، درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هم گفت: رسیدن آمریکا به این هدف را بعید می‌دانیم.
سید عباس موسوی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات زلمای خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان مبنی بر اینکه آماده گفت‌وگوی واشنگتن - تهران درباره وضعیت صلح در افغانستان است و اینکه گفته شده این پیشنهاد در سفر عراقچی به کابل به وی داده شده، عنوان کرد: هیچگونه صداقتی در گفتار و کردار آمریکایی‌ها درباره منطقه ما به ویژه همکاری درباره افغانستان وجود ندارد. جمهوری اسلامی ایران، آمریکایی‌ها را در اظهاراتشان صادق نمی‌داند و آنها و حضورشان را باعث بروز ناامنی و بی ثباتی در منطقه و به خصوص افغانستان می‌داند.
وی افزود: آنچه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است گفت‌وگوهای بین الافغانی است که باید با رهبریت و حاکمیت دولت افغانستان صورت بگیرد و ما هرگونه دخالت خارجی را در این زمینه مردود می‌دانیم. جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌هایی دارد که حتما از آنها برای برقراری صلح، ثبات و آرامش در کشور همسایه افغانستان استفاده خواهد کرد.
موسوی گفت: آمریکا بعد از شکست‌ها در منطقه و افغانستان، به گفت‌وگو با برخی گروه‌ها رو آوردند و متاسفانه این اقدامات بیشتر برای نجات خودشان است تا خیرخواهی و دنبال صلح بودن برای ملت و دولت افغانستان. ما آنها را در این پیشنهادات و حرف‌هایی که عنوان می‌کنند، صادق نمی‌دانیم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره تعرض جنگنده‌های آمریکا به هواپیمای مسافربری ماهان بیان کرد:‌آمریکایی‌ها انواع و اقسام راهزنی‌ها را امتحان می‌کنند، از راهزنی دریایی به هوایی رسیدند و اقدام خطرناکی که علیه هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در فضای سوریه و لبنان انجام دادند، بسیار خطرناک بود. یک اقدام و تهدید تروریستی بود که خلاف همه موازین و قوانین حقوقی و بین‌المللی است.
موسوی خاطرنشان کرد: قطعا وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران با کمک ستاد کل نیروهای مسلح، قوه قضاییه و سازمان هواپیمایی کشوری حتما همه اقدامات لازم را برای پشیمان کردن آمریکایی‌ها در این زمینه انجام خواهد داد. در سطح بین‌المللی از طریق دفتر نمایندگی در سازمان ملل اقداماتی را صورت دادیم و برخی اقدامات در حال انجام است. گزارش نهایی که دست ما برسد سایر اقدامات حقوقی و دیپلماتیک خود را اعم از شکایت‌ها و پیگیری‌ انجام خواهیم داد.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران این اقدام تروریستی و خصمانه آمریکا را به وقت مقتضی پاسخ خواهد داد. وی درباره اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اینکه تضمین می‌کنیم که تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر تمدید شود، گفت:‌ ما می‌دانستیم آمریکایی‌ها از هیچ تلاشی برای این مسئله فروگذار نخواهند کرد خبر داریم فشارهای زیادی را به کشورها در سطح شورای امنیت و هم در سطوح منطقه‌ای آوردند.به اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت فشار آوردند.
سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما این را هم به آنها گفتیم و هم به دوستان خودمان و هم اعضای شورای امنیت گفتیم که این مسئله برای جمهوری اسلامی ایران غیرقابل قبول است و آنها تحت فشار آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را از این حق قانونی و طبیعی که در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده محروم می‌کنند. قطعا با واکنش و حساسیت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد بود.
موسوی گفت: تا آنجایی که رایزنی کردیم و تماس‌هایی که جمهوری اسلامی با دوستان خود برقرار کرده، رسیدن به این هدف آمریکا را قدری بعید می‌دانیم و احتمال نمی‌دهیم کشورهای مختلف تن به خواسته قلدرمابانه و نامشروع آمریکایی‌ها بدهند. وی افزود: امیدواریم فشارهای آمریکا متوقف شود و بدانند کار عبث و بیهوده‌ای انجام می‌دهند. جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خودش را در مقابل انجام خواهد داد تا به حق قانونی و طبیعی خود دست یابیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره خوانش جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه و اینکه چه تضمینی است که اطلاعات خوانده شده به رسانه‌ها درز نکند؟ عنوان کرد: کشور فرانسه تکنولوژی خوانش را در اختیار دارد و با هماهنگی انجام شده جعبه‌های سیاه به آن کشور منتقل شد و این کار با حضور کشورهای ذینفع و به ویژه جمهوری اسلامی ایران و دولت اوکراین صورت می‌گیرد و فکر نمی‌کنم دست به چنین کاری بزنند و اطلاعات خوانده شده را از طرق غیررسمی منتشر کنند.
وی اضافه کرد: این کار قوانین و سازوکار خاص خود را دارد و آنها موظف هستند اطلاعات را استخراج و در اختیار کشورهای ذینفع قرار دهند. این حق را ندارند که اطلاعات را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.
موسوی درباره سفر ظریف به روسیه گفت: این سفر از قبل برنامه‌ریزی شده بود و ایشان در سفر الکاظمی به ایران هم حضور نداشت چون از قبل تعیین شده بود که در این روز مقرر به مسکو سفر داشته باشد.
سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: رایزنی‌های همیشگی با مقامات روسی داریم و با توجه به اهمیت شرایط و تحولات لازم بود این سفر انجام و پیام رئیس جمهور ایران به همتای روس منتقل شود.
موسوی همچنین گفت: این سفر دو هدف داشت یکی مواضعی است که آمریکایی‌ها درباره ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در حال اتخاذ هستند و لازم بود مجددا مذاکراتی را در سطوح عالی با فدراسیون روسیه داشته باشیم و در کنارش برخی مسائل دیگر مطرح شد. نکته دیگر تمدید قراردادی است که از ۲۰ سال پیش با روسیه داشتیم که اسفند ۱۳۷۹ امضا و ۱۰ ساله مدت زمان آن دیده شد و ۲ بار در طی فواصل زمانی پنج سال تمدید شد.
سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: گفت‌وگوهایی شد که این قرارداد را طویل المدت‌تر داشته باشیم و یکسری نقطه نظرات طرفین بود که باید در قرارداد جدید که اسفند امسال پایان می‌پذیرد با اصلاحات مجدد تمدید کنیم که این هم از محورهای گفت‌وگوی ظریف بود.
وی درباره لغو سفر الکاظمی به عربستان عنوان کرد: من به اطلاعاتی که دولت عراق منتشر کرده بسنده می‌کنم، ولی طبیعتا وقتی مقامات به کشورهای همدیگر سفر می‌کنند علاوه بر مسائل دوجانبه موضوعات منطقه‌ای نیز در دستورکار آنها قرار می‌گیرد.طبیعتا ‌مسائل منطقه ما و برخی ناسازگاری‌ها و ناهماهنگی‌ها و سوء تفاهمات در منطقه می‌تواند محور این گفت‌وگوها باشد. موسوی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بارها به کشورهای منطقه اعلام کرده که همسایگان در منطقه ما برای آن اولویت هستند و حاضریم رابطه متوازن و متعادل توام با احترام متقابل با کشورهای منطقه علی الخصوص با عربستان داشته باشیم.


کد مطلب: 114694

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcco0qs02bqse8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir