سیاست‌های سرمایه‌دارانه الیزه سیل اعتصاب‌ها را به خیابان‌ها کشاند

سرنگونی مکرون خواست مردم فرانسه

19 آذر 1398 ساعت 21:49


اصرار ماکرون بر اجرای سیاست‌های سرمایه داری فضای از بحران را بر فرانسه حاکم ساخته است چنانکه اتحادیه‌های فرانسه از کارمندان دولت خواستند در ادامه اعتراضات به طرح بازنشستگیِ رئیس‌جمهور این کشور و اعتصاب‌ها، به خیابان‌ها بیایند.
اتحادیه‌های فرانسه از کارمندان دولت خواستند تا بزرگترین اعتراض دهه اخیر این کشور را رقم بزنند و بیشتر از ۸۰۰ هزار نفری که هفته گذشته در اعتراض به اصلاحات قانون بازنشستگی دولت مکرون به خیابان‌ها آمدند دوباره راهپیمایی به راه بیندازند.اعتصاب عمومی در فرانسه که از روز پنجشنبه پنجم دسامبر آغاز شده، امروز وارد روز ششم خود شده است، اعتصابی که راه بندان‌های طولانی را در این کشور ایجاد کرده، مدارس را در پاریس به تعطیلی کشانده، پرواز‌های شرکت‌های هوایی را کنسل کرده و تولید برق را کاهش داده است.در پایتخت فرانسه هم کارگران شرکت ملی راه آهن از هر پنج قطار سریع السیر و قطار محلی، تنها به یک مورد اجازه حرکت می‌دهند. همزمان کارگران حمل و نقل شهری پاریس هم با مسدود کردن ۹ خط از ۱۶ خط مترو و اختلال در حرکت ۷ خط اتوبوس و مترو‌های پنج خط دیگر، جابه‌جایی شهری را عملا از کار انداخته‌اند.به نظر نمی‌رسد اتحادیه‌های فرانسه هیچ تمایلی به عقب‌نشینی داشته باشند. آن‌ها امروز از کارگران راه‌آهن، پزشکان، معلمان و سایر کارمندان دولتی دعوت کرده‌اند پیش از آنکه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور، از طرح خود رونمایی کند فشار را بر او بیشتر کنند.قرار است جزئیات لایحه «اصلاح قانون بازنشستگی» فرانسه امروز اعلام شود. با این حال رسانه‌های محلی می‌گویند دولت امانوئل مکرون تصمیم دارد با حذف رژیم‌های ویژه بازنشستگی که عمدتا درباره مشاغل سخت و زیان‌آور، از جمله کارگران راه آهن تعریف شده اند و همچنین حذف مقاطع بیکاری از دوره اشتغال کارگران و کارمندان، یک نظام عمومی برای بازنشستگی تعریف کند. در صورت تصویب و اجرای طرح دولت، نظام بازنشستگی در فرانسه از سال ۲۰۵۰ دگرگون خواهد شد.اعتصابات اخیر فرانسه بزرگترین ناآرامی‌ها از سال ۱۹۹۵ در این کشور محسوب می‌شود. اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه در حالی شدت بیشتری یافته که طبق اعلام کنفدراسیون عمومی کار(CGT)، هفت پالاشگاه از مجموع هشت پالایشگاه این کشور به دلیل پیوستن کارکنان آن به معترضان، تعطیل شد.اعتصاب‌ها علیه برنامه نظام بازنشستگی دولت امانوئل مکرون که بر مبنای آن سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ افزایش می‌یابد از ۶ روز گذشته در فرانسه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
«امانوئل لِپین» دبیر فدرال کنفدراسیون عمومی کار در حوزه نفت در این زمینه گفته، دولت می‌خواهد این باور را تلقین کند که اعتصاب‌کنندگان فقط کارکنان بخش‌های ویژه هستند اما پالایشگاه‌های « اسو » و « توتال » که کارکنان بخش خصوصی هستند را نیز شامل می‌شود.به گفته او، فقط پالایشگاه « اسو نوتردام» ناحیه «گرونشون» واقع در «اوت نورماندی» تعطیل نشده است.براساس این گزارش، حمل‌ونقل محصولات به وسیله خطوط لوله، کشتی، قطار و کامیون قطع شده است و حتی یک قطره سوخت از پالایشگاه خارج نمی‌شود.
براساس گزارش‌ رسانه‌های فرانسوی، این اعتصاب‌ها سبب ایجاد اختلال شبکه حمل‌ونقل در بسیاری از مناطق فرانسه به ویژه پاریس و «ایل دو فرانس» شده است؛ در حالی که قرار بود اعتصاب رانندگان وسایل حمل‌ونقل عمومی و متروی پاریس روز دوشنبه به پایان برسد، با موافقت اعتصاب‌کنندگان، این اقدام تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. اعتصاب‌ها در شرایطی دنبال می‌شود که به گفته «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه از یک سو نه دولت می‌خواهد که از برنامه خود عقب‌نشینی کند و در دیگر سو نه معترضان حاضرند به اعتصاب خود پایان دهند.


کد مطلب: 111958

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccpsqs42bqso8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir