فرانسه همچنان صحنه اعتراض به سیاست‌های ماکرون است

استقبال از ۲۰۲۰ با رنگ اعتصاب

23 آذر 1398 ساعت 22:30


جنبش جلیقه زردها و اعتصاب و اعتراض دیروز نیز خیابان‌های فرانسه را به خود اختصاص دادند تا استقبال از سال جدید میلادی رنگ و بوی اعتصاب و اعتراض داشته باشد.
تقویم میلادی، واپسین روزهای سال ۲۰۱۹ و نزدیک شدن به جشن‌های پایان سال و کریسمس را نشان می‌دهد اما در بخش هایی از فرانسه از جمله پاریس، ادامه اعتصاب در بخش حمل و نقل و اختلال در حرکت قطارها، باعث شده تا از لذت روزهای پایانی سال برای مردم این کشور کاسته شود. اعتصاب‌ها علیه اصلاحات نظام بازنشستگی در فرانسه که از ۱۴ آذر آغاز شده امروز به دهمین روز خود رسیده است؛ این اعتصاب‌ها اختلال در شبکه حمل و نقل بویژه در پاریس و حومه آن را به دنبال داشته است.دیروز ۹ خط مترو از مجموع ۱۶خط فعال در پاریس تعطیل است و شبکه حمل و نقل در پایتخت و حومه آن همچنان وضعیتی آشفته دارد.
از آنجا که پاریس یکی از مقصدهای اصلی گردشگری در اروپا به شمار می رود و همه ساله، گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان به ویژه در روزهای عید کریسمس به این شهر سفر می کنند، امسال به نظر می رسد گردشگران با مشکلات زیادی در این شهر روبرو شوند.این روزها که پاریس گرفتار اعتصاب است، علاوه بر ساکنان این شهر، گردشگران نیز برای تردد به نقاط مختلف این شهر با مشکلات جدی مواجه هستند. با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال میلادی ۲۰۱۹ و نیاز مردم به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ، «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه از شرکت راه‌آهن این کشور خواستار اعلام برنامه دقیق از سوی شبکه حمل و نقل ریلی و درون شهری برای روزهای پایانی سال و جشن‌های کریسمس شده است.تعطیلی خطوط مترو، قطار و اتوبوس های شهری، باعث ایجاد ترافیک سنگین در بزرگراه ها و خیابان ها شده است.فلیپ که تاکید کرده «با وجود همه اعتراض‌ها به اصلاح نظام بازنشستگی، دولت آن را انجام خواهد داد زیرا در صورت صرف نظر از اجرای آن، کار برای دولت‌های آتی سخت‌تر خواهد شد»، امیدوار است که در هفته پیش رو بتواند با نمایندگان اتحادیه‌ها درباره برنامه اصلاح نظام بازنشستگی دولت دیدار کند.اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی در پاریس و «ال دو فرانس» از ۱۰روز پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد. مردم فرانسه در پی بروز مشکلاتی به دلیل ادامه اعتصاب در بخش حمل و نقل فرانسه به شدت خشمگین شده‌اند. دیروز همچنین پایان پنجاه و هفتمین هفته اعتراض‌ها علیه سیاست‌های دولت امانوئل ماکرون و نظام سرمایه‌داری در فرانسه موسوم به جنبش جلیقه‌زردهاست. آنها بر ادامه اعتراض‌ها تا پایان حاکمیت نظام سرمایه داری برکشورشان و سرنگونی دولت ماکرون تاکید کرده اند در حالی که نیورهای امنیتی از همان روزهای اول به سرکوب گسترده مردم پرداخته‌اند.


کد مطلب: 112010

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdccsiqsx2bqsx8.ala2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir