فلسطینی‌ها با انتفاضه به طرح آمریکا برای نابودی سرزمینشان پاسخ می‌دهند

فلسطین آماده در هم شکستن معامله قرن

6 بهمن 1398 ساعت 21:56


همزمان با تشدید تحرکات آمریکا برای نابودی کامل فلسطین، گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف فلسطینی وغیرفلسطینی در واکنش به موضع آمریکا مبنی بر نزدیک بودن زمان رونمایی از طرح موسوم به«معامله قرن» اعلام کردند، هر چه از جانب آمریکا رسیده فقط شر است.
پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از آمادگی برای رونمایی نزدیک از طرح موسوم به «معامله قرن» خبر داد، گمانه‌زنی‌ها درباره این طرح بار دیگر به صدر اخبار بازگشته است. ترامپ گفته، احتمالا قبل از سفر هفته آینده «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به واشنگتن از این طرح رونمایی می‌شود. «محمد الهندی» عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی اعلام کرد، سخن گفتن از معامله قرن در این برهه زمانی را با هدف نابودی «آنچه از مسأله فلسطین باقی مانده» دانست و گفت، احتمالا وضعیت به سمت تنش پیش خواهد رفت. «خالد البطش» از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین خواستار تحرکات مردمی گسترده در کرانه فاختری، قدس، غزه، اراضی اشغالی ۱۹۴۸ و فلسطینی‌های ساکن در خارج برای مقابله با معامله قرن شد. او از کشورهای عربی و اسلامی خواست هرگونه هماهنگ‌سازی سیاست‌ها با آمریکا را متوقف کنند. «نافذ عزام» دیگر عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی هم ضمن تأکید بر آنکه این طرح اجرایی نخواهد شد، افزود، قدس و مسجدالاقصی به صاحبان حقیقی آن باز خواهد گشت. «فوزی برهوم» سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد، تمام این اقدامات آمریکایی و اسرائیلی، موجودیت فلسطینی و هویت قدس اشغالی و رابطه امت اسلام به فلسطین و مسجدالاقصی را هدف گرفته است. «نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا که گفته بود با فلسطینی‌ها درباره این طرح صحبت کرده، اعلام کرد، وی نه به صورت خلاصه و نه به صورت مفصل درباره این طرح با تشکیلات خودگردان صحبتی نداشته است و رام‌الله این با این طرح موافق نیست.
«رون بن یشای» تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» درباره تنش نظامی با فلسطینی‌ها در صورت رونمایی از «معامله قرن» هشدار داد. «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» هم اعلام کرد: ملت فلسطین نیاز به این ندارد که در انتظار رونمایی معامله قرن از سوی آمریکا باشد، هر آنچه برای ما از این دشمن آمریکایی رسیده فقط ویرانی، مواضع خصمانه و کار مدارک برای نابودی مسأله ملی فلسطین بوده است. «مصطفی البرغوثی» دبیرکل جنبش ابتکار ملی فلسطین اعلام کرد: معامله قرن پروژه‌ای اسرائیلی و نژادپرستانه است که نتانیاهو آن را درست کرده و با پوشش آمریکایی پوشانده شده است. «اسامه القواسمی» سخنگوی جنبش فتح اعلام کرد، ترامپ قصد دارد از این طرح در زمان فعلی رونمایی کند تا کمکی انتخاباتی برای نتانیاهو باشد.«واصل ابویوسف» عضو کمیته اجرایی ساف اعلام کرد، فلسطین قاطعانه این طرح را مردود می‌داند زیرا طرح مذکور حق بازگشت را خط می‌زند، شهرک‌سازی را قانونی می‌کند و حق تعیین سرنوشت را از بین می‌برد.


کد مطلب: 112615

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdfx0fkyt0f96.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir