با نامه محرمانه وزیر کشور، داستان انتخاب حناچی هم گره خورد

تهران، شهرِ بی شهردار

7 آذر 1397 ساعت 0:05


۲۲ آبان در جریان صدمین جلسه شورای شهر تهران، اعضای این شورا از بین دو گزینه عباس آخوندی و پیروز حناچی نفر دوم را با یک رای بیشتر به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب کردند.
پس از این انتخاب و همان روز، رئیس شورای شهر تهران، نامه حناچی برای صدور حکم شهردار جدید تهران را به وزارت کشور فرستاد. تا طبق قانون، در یک بازه ۱۰ روزه، حکم شهردار جدید تهران توسط وزیر کشور امضا شود.
پس از ارسال نامه محسن هاشمی رفسنجانی به وزارت کشور در تاریخ ۲۲ آبان ماه درباره صدور حکم شهردار تهران، حواشی زیادی در خصوص عدم تأیید صلاحیت حناچی شهردار منتخب تهران مطرح شد و در فضای مجازی و رسانه‌ها اعلام شد که احتمال دارد صلاحیت وی توسط نهادهای ذی‌ربط تأیید نشود.
با پایان زمان ۱۰ روزه برای تائید شهردار تهران، وزیر کشور طی نامه‌ای به شورای شهر تهران مواردی را مطرح کرد که منجر به تشکیل جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا شد.
نامه‌ای که ظاهرا طی آن رحمانی فضلی، تائید نشدن پیروز حناچی را به عدم پاسخ صریح وزارت اطلاعات مرتبط دانسته است.
پس از این جلسه هم‌اندیشی، سخنگوی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: دوشنبه آخرین روز از معرفی شهردار منتخب شورا به وزارت کشور بود و در این خصوص وزیر کشور نامه‌ای به شورا ارسال کرد که البته این نامه محرمانه است، اما می‌توان گفت که حکم شهردار هنوز ابلاغ نشده است و هنوز واجد شرایط تعیین‌شده نیستند.
علی اعطا بیان کرد: در تبصره ۳ بند یک ماده ۸۰ قانون شوراها پس از معرفی شورا دو حالت پیش‌بینی شده است که وزیر کشور حکم را ظرف مدت ۱۰ روز صادر کند و یا اگر شهردار معرفی‌شده را واجد شرایط تعیین‌شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس کند.
سخنگوی شورای شهر تهران گفت: آنچه در نامه وزیر کشور خطاب به رئیس شورا آمده است بیانگر آن است که وزارت کشور نیاز به پاسخ صریح، رد یا تأیید از وزارت اطلاعات دارد تا بتواند بر مبنای موازین قانونی عمل کند.
اعطا گفت: شورا با وزارت کشور مکاتبه‌ای خواهد داشت و در این نامه خواهیم گفت نامه وزارت کشور وضعیت را برای ما روشن نکرده است و وضعیت برای شورا روشن نیست. وی‌ ادامه داد: تا زمانی که این وضعیت روشن شود، سرپرست به قوت کار خود را ادامه خواهد داد و شورا نیز نظارت‌های بیشتری را انجام می‌دهد.
سخنگوی شورای شهر تهران گفت: بعد از ۱۰ روز اگر حکم شهردار امضا نشود و شورا پافشاری کند و مجددا حکم امضا نشد، مسیر دیگری را پیش‌بینی خواهیم کرد.
اعطا درباره توئیت بعضی از اعضای شورا مبنی بر شهردار شدن حناچی گفت: خبر صحیح را از سخنگو یا رئیس شورا دریافت کنید. وی بیان داشت: اگر شورا همچنان پافشاری داشت و باز حکم صادر نشد، در هیأت حل اختلاف این موضوع بررسی می‌شود.

ما بر انتخاب خود پافشاری می‌کنیم
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با تأکید بر «ما بر نظر خود بر انتخاب حناچی به‌عنوان شهردار منتخب تهران پافشاری خواهیم کرد» گفت: وزیر کشور اعلام کرده که ابهاماتی در خصوص فرآیند صدور حکم حناچی وجود دارد و تا رفع این ابهامات حکم صادر نخواهد شد.
زهرا نژادبهرام درخصوص جلسه هم‌اندیشی گفت: در این جلسه درخصوص عدم صدور حکم حناچی توسط وزیر کشور، بحث و تبادل نظر شد و هر یک از اعضا نظرات و مطالب خود را مطرح کردند.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفت: در این جلسه در خصوص اظهارات وزیر کشور نیز در جلسه بحث شد چرا که وزیر کشور اعلام کرده است که ابهاماتی در خصوص صدور حکم آقای حناچی وجود دارد و باید این ابهامات برطرف شود.
نژادبهرام در پاسخ به این پرسش که آیا این ابهامات مربوط می‌شود به حضور برادر حناچی در گروهک منافقین، بیان کرد: در این زمینه وزیر کشور هیچ صحبتی بیان نکرده است و تنها به این کلمه بسنده کرده که ابهاماتی در این زمینه وجود دارد و در واقع در خصوص این ابهامات توضیح بیشتری نداده است.

هنوز بر اصرار بر انتخاب‌مان بحثی نکرده‌ایم
یک عضو دیگر شورای شهر تهران گفت: پاسخ استعلام وزارت اطلاعات در مورد حناچی چندپهلو بوده بنابراین وزارت کشور بر اساس آن حکمی صادر نکرده است.
حسن خلیل آبادی، ادامه داد: قرار بر این شد با رایزنی هایی که با وزارت کشور می‌شود هرچه سریعتر حکم شهردار تهران مشخص شود.
وی گفت: اگر شورا اصرار به گزینه انتخابی خود داشته باشد، موضوع به شورای حل اختلاف مرکزی خواهد رفت. هنوز در این خصوص در شورا بحثی نشده و تلاش می‌کنیم با رایزنی هایی که با وزارت کشور و وزارت اطلاعات توسط هیئت رئیسه انجام می‌شود، حکم شهردار منتخب تائید شود.
با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید تهران بعد از بیش از یک سال چه زمانی می‌تواند یک شهردار سالم، غیر بازنشسته و تائید شده و شش‌دانگ داشته باشد!


کد مطلب: 106982

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdj90fxyt0zn6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir