دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» اعلام کرد

منطق آمریکا «دیکته» است نه مذاکره

23 تير 1398 ساعت 21:47


عدم صداقت آمریکایی حتی برای آنانی که همواره از سازش و همراهی با آمریکا نیز می گفتند آشکار شده است چنانکه دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» اعلام کرد، آمریکا دنبال تبدیل کردن مذاکرات به «دیکته» است اما فلسطین و قدس مهم‌تر از هر کشور و پایتختی در جهان است.
«صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» در گفت‌وگو با بخش رادیویی خبرگزاری «اسپوتنیک» اعلام کرد، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان بر استناد به قانون بین‌الملل و راهکار «دو دولتی» درباره مسأله فلسطین تأکید دارد.
عریقات که از مذاکره‌کنندگان ارشد هیأت فلسطینی با طرف اسرائیل طی سال‌ها مذاکره است، در ادامه اعلام کرد: شیوه آمریکا ، محتوای طرح آن و روش مذاکره همان علتی است که تلاش‌ها برای صلح را به شکست کشاند؛ آنهم پس از آنکه آمریکا بودجه ۳۵۹ میلیون دلاری آنروا (آژانس امداد و کاریابی ویژه فلسطینی‌ها وابسته به سازمان ملل) را قطع کرد. عریقات سپس گفت، هدف شیوه آمریکا از بین بردن راهکار دو دولتی و جایگزینی آن با اصل «یک دولت با دو نظام» است؛ این بدان معناست که ملت فلسطین ادامه اشغالگری را با روش‌های دیگری بپذیرند آنهم در مقابل پول‌هایی که از طرف‌های عربی جمع‌آوری شده است.
وی در پاسخ به این سوال که «به نظر شما پس از شکست نشست بحرین، احتمال تأخیر در رونمایی از بخش سیاسی "معامله قرن" وجود دارد یا اینکه در نهایت این طرح شکست می‌خورد»، گفت: آنها فکر می‌کنند بخش سیاسی معامله قرن اجرایی شده زمانی که می‌گویند قدس پایتخت اسرائیل است. سفارت (آمریکا) را به این شهر انتقال دادند، قانون کشور یهودی را تصویب کردند، دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کردند، شهرک‌سازی را قانونی دانستند، جولان سوریه را تحت حاکمیت اسرائیل قرار دادند. من شخصا معتقدم آنها هر چه که بنیامین نتانیاهو می‌خواست در جیبش گذاشتند. آمریکا مدعی است با طرح معامله قرن می خواهد به نزاع فلسطینی-اسرائیلی پایان دهد و در همین راستا در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) نشستی برای بحث درباره بخش اقتصادی این طرح برگزار کرد.
در همین حال پس از آنکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیروز مدعی شد ارتش این رژیم منتظر چراغ سبز وی برای حمله به نوار غزه است، شاخه نظامی جهاد اسلامی اعلام کرد، «دست‌بسته» نخواهد نشست. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی تهدیدآمیز مدعی شد: ارتش منتظر چراغ سبز من برای انجام عملیات نظامی در غزه است، عملیاتی که در صورت عدم پایبندی حماس به آتش‌بس (برای این جنبش) دردآور خواهد بود.
در این میان یک روزنامه سعودی نوشت، هیأت مصری در دیدار با رهبران حماس به آنها پیشنهاد کرده، امور نوار غزه را تحویل دهند تا مقدمه‌ای برای تشکیل دولت وحدت ملی باشد. هیأتی از سازمان اطلاعات مصر که جمعه هفته گذشته (هفته اول جولای) وارد نوار غزه شده بود، روز یکشنبه (۲۲ تیرماه) به رام‌الله رفت و با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرد. محمود عباس در این دیدار در جریان اقدامات مصر درباره مسأله فلسطین، بویژه در سایه «چالش‌ها و خطرات کنونی» قرار گرفت.


کد مطلب: 109880

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdjn0fzyt0zj6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir