ما و رسالت خبری

هر سال با فرا رسیدن ۱۷ مرداد(روز خبرنگار)، کارنامه یک ساله عملکرد خویش و رسانه امان را مرور می‌کنیم تا ببنیم که چه کارهایی انجام داده و...

16 مرداد 1398 ساعت 22:47


هر سال با فرا رسیدن ۱۷ مرداد(روز خبرنگار)، کارنامه یک ساله عملکرد خویش و رسانه امان را مرور می‌کنیم تا ببنیم که چه کارهایی انجام داده و چه کارهایی همچنان بر زمین مانده است. مرور می‌کنیم توانایی‌هایمان و کاستی‌هایی که در تحقق رسالتمان داشته ایم و چگونه می‌توانیم از کاستی‌ها فاصله گرفت و در مسیر رسیدن به اهدافمان گام برداریم. امروز ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ است و بار دیگر این سوال را برای خود مطرح می‌کنیم که در شرایط کنونی کشور، چه رسالتی بر دوش ما است و چه راهی را باید بپیماییم تا به سر منزل مقصود برسیم؟
برای رسیدن به پاسخ مروری بر شرایط کشور و آنچه در عرصه بین الملل در قبال ایران اسلامی می‌گذرد ضروری می‌نماید. امروز مساله اصلی کشور را چنانکه رهبر انقلاب بارها تاکید کرده اند اقتصاد و فرهنگ تشکیل می‌دهد. فرهنگی که اگر به درستی تبیین و اجرایی شود می‌تواند بر اقتصاد تاثیرگذار و حتی بسیاری از مشکلات را مرتفع سازد. فرهنگ همبستگی و اتحاد، فرهنگ ایستادگی و مقاومت، فرهنگ درست مصرف کردن، فرهنگ کار کردن برای مردم به جای بازی‌های سیاسی و ضدوبندهای جناحی، فرهنگی بصیرت و دشمن شناسی، فرهنگ تکیه بر داشته‌های درون به جای چشم داشت به بیگانه که کارنامه اش سیاه و سلطه گرایانه است و صدها موضوع فرهنگی دیگر مولفه‌هایی هستند که حلال مشکلات ا قتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور خواهد بود.
در حوزه سیاست خارجی نیز بر همگان آشکار است که دشمن و نظام سلطه از جایگاه منطقه ای و توان دفاعی و حرکت رو به پیشرفت ملت ایران در هراس است و تلاش دارد تا ضمن محدودسازی این روند با ایجاد فضای یاس و ناامیدی ایرانیان را به پذیرش سلطه و دوری از آرمان‌هایشان و حتی دست کشیدن از آزادگی سوق دهد. تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی در حالی که رسما هدفشان را تغییر ماهیت انقلاب اسلامی ملت ایران عنوان می‌کنند، در این چارچوب است.
با توجه به این شرایط رسالت خبرنگاری اهداف و مسیر راهش تا حدود زیادی آشکار و روشن است. رسالت خبرنگاری آن است که صادقانه، عادلانه و مشفقانه مشکلات کشور را به گوش مسئولان رسانده و به عنوان چشم بینای جامعه، سختی و مشکلات و مطالبات مردم را منعکس و بازگو سازد تا مسئولانی که شاید کمتر در جریان مسائل کشور هستند و یا خدایی ناکرده قصوری دارند یا به مسیر خدمت رسانی وارد شوند و یا اینکه از سمت‌هایشان استعفا دهند تا راه برای تلاش گران عرصه جهاد و پیشرفت کشور همواره گردد.
در این میان نگاه تک بعدی به کاستی‌های کشور که متاسافنه بعضا در فضای رسانه ای کشور مشاهده می‌شود جز ایجاد فضای ناامیدی و یاس در میان مردم نتیجه ای ندارد و این دقیقا همان فضایی است که دشمن به دنبال القاء آن به ملت ایران است در حالی که نسخه رهایی را نیز پذیرش سلطه غرب عنوان می‌کند. بر این اساس رسالت خبرنگاریمان حکم می‌کند که در کنار بیان کاستی‌ها، ظرفیت‌های بسیار کشور و کارهای بزرگی که انجام گرفته بیان و با نگاهی منصفانه و عادلانه کاستی‌ها و ظرفیت‌ها را بیان کنیم.
جهانیان اذعان دارند که ایران در عرصه دانش پزشکی، علمی، هسته ای، توسعه و پیشرفت، در حوزه دفاعی و اقتدار ملی دستاوردهای بسیاری داشته و حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. تبیین این حقایق و دستاوردهای ۴۰ ساله نظام اسلامی وظیفه ما اصحاب رسانه است تا رسالتمان برای دمیدن روح امید و انگیزه در جامعه و خنثی سازی طراحی دشمنان برای القاء ناتوانی ایرانی را محقق سازیم.
در این میان بیان حقایق جاری در جهان و نمایش لایه‌های زیرین آنچه در جوامع و ساختار سیاسی غربی می‌گذرد امری ضروری است. بیان این حقیقت که در آمریکایی که خود را مهد پیشرفت و اقتصاد و هژمونی می‌نامد روزانه دهها نفر در تیراندازی‌های خیابانی جان می‌دهند از رسالت جامعه خبری کشور است تا چهره واقعی آمریکایی که تسلیم شدن در برابر خواسته‌هایش را زمینه امنیت و پیشرفت می‌نامد بر همگان آشکار گردد.
رسالت خبری ماست که با انعکاس جنایاتی که آمریکا و سعودی در یمن صورت می‌دهند و یا جنایات صهیونیستها در فلسطین و تروریستها در سوریه و عراق، روح آزادی خواهی و حمایت از مظلوم را در میان ملت‌ها بیدار سازیم و به همگان نشان دهیم که مدعیان حقوق بشر غربی که دم از بشریت می‌زنند چگونه برای درآمدهای حاصل از فروش سلاح به جنایت از بشریت می‌پردازند آنچه گفته شد تنها بخش‌های کوچکی از رسالت خبری ما اصحاب رسانه است که البته در کنار آن از مردم و مسئولان درخواستی نیز داریم و آن اینکه چنانکه رئیس جمهوری دیروز در حاشیه نشست هیات دولت گفتند اصحاب رسانه بدون لکنت بتوانند سخنان خود را بر زبان آورند و این باور برای همگان باشد که خبرنگاران جز خدمت رسانی و کمک به حل مشکلات کشور و تقویت اقتدار ملی هدفی ندارند. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 110257

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdkz0f5yt0fx6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir