بازی جدید آمریکا با لغو تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران

زمستان می‌رود و روسیاهی به زغال می‌ماند

9 خرداد 1399 ساعت 21:56


درحالی آمریکا این روزها با بدترین شرایط اقتصادی کشورش مواجه و درگیر جنگ سرد با چین است اما دولتمردان آمریکایی کمپین حداکثر فشار علیه ملت ایران را به راه انداخته اند و گویا پی درپی به دنبال تحریک ایران برای جنگ هستند.
مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد پنج‌شنبه هفتم خرداد ضمن اعلام این خبر که ظرف ۶۰ روز، معافیت‌های همکاری صلح آمیز هسته‌ای با ایران به پایان می‌رسد، از تحریم ۲ دانشمند مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران خبر داد. وی در اکانت توئیتری خود نوشت: من به معافیت‌های تحریمی مربوط به پروژه‌های برجامی در ایران پایان می‌دهم که ظرف ۶۰ روز اجرایی می‌شود. با تشدید [فعالیت‌های] هسته‌ای ایران مشخص است که این همکاری‌ها باید پایان یابد. تلاش‌های بیشتر برای زیاده‌خواهی هسته‌ای تنها منجر به فشار بیشتر بر رژیم می‌شود.من همچنین دو هدایت‌کننده برنامه غنی‌سازی هسته‌ای ایران را تحریم می‌کنم - مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایران باید انتخاب کنند: یا خارج از محدوده اشاعه‌ای به صورت صلح‌آمیز کار کنند و یا خطر تحریم را بپذیرند. این در حالی است که روزنامه آمریکایی واشنگتن ‌پست پیش از اعلام پمپئو، در گزارشی اعلام کرده بود دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درصدد است تا معافیت‌های صادر شده برای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را تمدید نکند.
بر اساس اعلام این رسانه آمریکایی، برخی مقامات دولت کنونی آمریکا در این باره اعلام کرده‌اند که دولت ترامپ قصد دارد به سیاست صدور معافیت‌های تحریمی برای روسیه، چین و شرکت‌های اروپایی به منظور همکاری با برنامه هسته‌ای ایران پایان دهد.
روزنامه آمریکایی مذکور در ادامه می‌افزاید: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و گروهی از سناتورهای جمهوریخواه به رهبری تام کاتن در راستای اعمال فشار علیه ایران و نیز از بین بردن بخش‌های باقیمانده از توافق هسته‌ای حاصله با ایران در دوران اوباما به دنبال حذف این معافیت‌ها بوده اند.
همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ است. بر این اساس، دولت آمریکا معافیت‌هایی را برای برخی از تحریم‌های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته‌ای به ایران، صادر کرد. این معافیت‌ها تا قبل از اعلام اخیر پامپئو هر بار تمدید شده بود.
در واکنش به این اقدام آمریکا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته اقدام آمریکا در لغو معافیت‌های تحریمی، نظارت بر برنامه هسته‌‌ای ایران را دشوار می‌کند.
جوزپ بورل در نشست شورای امنیت ملی در خصوص روابط اروپا و سازمان ملل متحد، درباره برجام گفت: این توافق بهترین روش و تنها روش برای حصول اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است.
وی در ادامه گفت: به همین دلیل است که من از تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌های تحریمی مربوط به پروژه‌های هسته‌ای مرتبط با برجام ابراز تأسف می‌کنم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه افزود: این اقدام حصول اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هتسه‌ای ایران را برای جامعه بین‌المللی دشوارتر می‌کند.

مخالفت قاطعانه چین با اقدام آمریکا
سخنگوی وزارت امور خارجه چین روزجمعه در نشست خبری در پکن گفت: لغو معافیت توافق نامه هسته ای ایران توسط آمریکا نشانگر هژمونی همیشگی این کشور است.
جا لیو جیان در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت، چین قاطعانه مخالف چنین اقدام آمریکا است. وی گفت: آمریکا کورکورانه ضمن اعمال فشارهای افراطی علیه ایران، به طور یک جانبه از برجام خارج شده و خود با نقض قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل، برای اجرای برجام توسط طرف های دیگر نیز مانع ایجاد می کند. لغو معافیت های توافق نامه هسته ای ایران به روند بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای و تلاش های جامعه بین المللی برای دفاع از برجام آسیب رسانده و این اقدام نشانگر یک جانبه گرایی و هژمونی این کشور است.
سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد، بهسازی رآکتور آب سنگین اراک موضع مهم برجام است و نیز از پروژه مشترک طرف های برجام است. چین همراه با طرف های دیگر ضمن دفاع قطعی از برجام، از منافع قانونی و مسلم خود دفاع خواهد کرد.
از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ظاهراً آمریکایی‌ها نمی‌دانند دیگر از چه ‌طریق مانع از تحقق برجام شوند، ولی طرف‌های باقی‌مانده در توافق هسته‌ای به اجرای تعهداتش ادامه می‌دهند و اقدام جدید واشنگتن هم نمی‌تواند طرح‌های برجام را متوقف کند.
ماریا زاخارووا در این باره گفت: «لازم است این اقدام جدید ایالات متحده و مضرات آن را مورد ارزیابی قرار داد. اگر واقع‌بینانه به موضوع نگاه کنیم، لغو معافیت‌های به‌اصطلاح "موج‌گیر" می‌تواند باعث کندی روند اجرای پروژه‌های مهم بازسازی تأسیسات هسته‌ای ایران که پایه و اساس توافقات سال ۲۰۱۵ را تشکیل می‌دهند، شود، ولی قادر نخواهد بود اجرای آنها را متوقف سازد.»
وی تأکید کرد: مسلماً ما این اقدام آمریکا را محکوم می‌کنیم. جامعه جهانی مدتهاست که با قاطعیت از واشنگتن خواسته است تا به انجام تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای بازگردد، ولی به‌عوض، ما شاهد دشمنی پایدار نهادهای سیاسی آمریکایی با ایران هستیم که سطح آن هم از مسئولیت‌های قانونی این کشور نسبت به شرکای بین‌المللی، هم نگرانی‌ از اعتبار این کشور به‌عنوان یک طرف پایبند به تعهدات و هم نسبت به تقویت اقتدار شورای امنیت سازمان ملل فراتر رفته است، در حقیقت این تصور به‌وجود می‌آید که واشنگتن اصلاً نمی‌داند که چه‌کارهای دیگری باید انجام دهد تا باعث شکست اجرای برجام و قطعنامه شورای امنیت درباره این توافقنامه شود.

در مقابل تعرضات آمریکا از ایران حمایت می‌کنیم
وزیر امور خارجه ونزوئلا در واکنش به تصمیم آمریکا برای لغو معافیت‌های همکاری‌ صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تأکید کرد که کاراکاس در مقابل تعرضات غیرقانونی واشنگتن از تهران حمایت می‌کند.
خورخه آریزا تصریح کرد که جمهوری بولیواری ونزوئلا در مقابل تعرضات و رفتارهای تهاجمی غیرقانونی، دائمی و مجرمانه دولت آمریکا از ایران حمایت می‌کند.
وی در این خصوص گفت: سیاست رفتارهای تهاجمی ترامپ و پامپئو علیه ایران، بدوی و غیردیپلماتیک است و به تحریک جنگ‌طلبانی است که خواهان سوق دادن جهان به سوی یک جنگ دیگر هستند. ونزوئلا از ایران در دفاع از حاکمیتش حمایت می‌کند و تأکید دارد که تنها راه مناسب برای بشریت، صلح است.

اقدام اخیر آمریکا ضربه آخر به قطعنامه ۲۲۳۱ است
البته مقامات کشورمان با واکنش قاطعانه به این تصمیم گستاخانه آمریکا پاسخ دادند، چناچنه نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت‌های هسته‌ای را ضربه آخر آمریکا در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و ادعای مشارکت واشنگتن در برجام را غلط دانست. مجید تخت‌روانچی در یادداشت توئیتری خود نوشت: ۲ سال پیش، ترامپ به مشارکت آمریکا در برجام پایان داد. اکنون، در ادامه نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، پمپئو با تحمیل جریمه برای اجرای حتی مفاد هسته‌ای قطعنامه، آخرین ضربه را وارد کرد. وی افزود: این ادعا که آمریکا هنوز در برجام شرکت دارد نه تنها مضحک، بلکه غلط است.

خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای ایران در راه است
سازمان انرژی اتمی در پی اقدام اخیر آمریکا در تحریم ۲ دانشمند هسته‌ای اعلام کرد: خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای ایران در راه است.
در پاسخ توئیتری سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا، آمده است:تلاش مذبوحانه تصمیم‌سازان کاخ سفید مبنی بر قرار دادن نام ۲ تن از دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور در فهرست تحریم‌های جدید دولت ایالات متحده آمریکا بیانگر تداوم رویکرد خصمانه آن دولت در مواجهه نابخردانه با مجاهدان سرافراز مسیر اعتلا و عزت روزافزون ایران اسلامی است.
سازمان انرژی اتمی می‌افزاید: اقداماتی از این دست خللی در عزم و اراده جوانان برومند این مرز و بوم در پیشبرد اهداف بلند نظام مقدس اسلامی ایجاد نخواهد کرد.
در این توئیت اعلام شده است: ما از این فرصت استفاده کرده و بار دیگر به بدخواهان ایران اسلامی اعلام می‌کنیم که تنها ثمره رویارویی‌های مغایر با اصول و موازین حقوق بین الملل با ملت ایران، تقویت روحیه تلاشگران و محققان ایرانی و تضعیف جایگاه و منزلت دشمنان ایران زمین در عرصه جهانی است.در پایان عنوان شده است: خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در راه است.


کد مطلب: 113920

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcdxs0fzyt0fn6.2a2y.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir