کارشناس مسائل سیاست خارجی مطرح کرد:

نقش موثر ایران برای باز کردن گره کور اختلافات ترکیه و سوریه

19 بهمن 1398 ساعت 23:44


بطورحتم نقش ایران و روسیه به عنوان دو همپیمان قدرتمند و حاضر در جبهه سوریه در نبرد با تروریست‌های آمریکایی سعودی در این درگیری‌ها می‌تواند گره کور اختلاف میان ترکیه و سوریه را باز کند اما، مسلما به تنهایی نمی‌توان این مشکلات را حل کرد و ضروری است با ترکیه و تحقق بی‌قید و شرط توافق‌ها درباره ادلب گفت‌و‌گو کرد و شرکای ترکیه‌ای نیز باید بدانند برای اجرای کامل مواد مورد توافق روسای جمهوری سوریه و ترکیه اقدامات لازم صورت خواهد پذیرفت.
درحالی سوریه و ترکیه در منطقه ادلب با اختلافات فراوانی مواجه هستند که مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اخیرا در سخنانی در نشست فوق العاده شورای امنیت درباره اوضاع ادلب، شرایط این استان را که در شمال سوریه واقع است، وخیم خواند و گفت که نباید بحران ادلب از کنترل خارج شود.
وی با تأکید بر لزوم حل و فصل سیاسی بحران ادلب، تصریح کرد: این بحران باید از راه سیاسی حل شود و در عین حال، نباید اجازه دهیم تا تروریست‌ها مواضع خود را در ادلب تثبیت کنند که در این صورت تعداد بیشتری از غیرنظامیان کشته می‌شوند.
وی اظهار داشت که اجلاس سران روند آستانه که در آینده نزدیک در تهران برگزار می‌شود، فرصتی مناسب برای بررسی جامع اوضاع سوریه است. نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تاکید بر ضرورت ادامه مبارزه با تروریسم در سوریه تصریح کرد: همگان باید به حاکمیت، تمامیت ارضی، وحدت و استقلال سوریه احترام بگذارند.
در همین رابطه عباس ضیایی نیری کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با سیاست روزپیرامون نقش ایران در حل اختلاف سوریه و ترکیه گفت: آنطور که به نظر می‌رسد اردوغان کماکان در پیشبرد اهداف اشکار و نهفته خود به شکلی عمل می‌کند که مصداق هم‌ از توبره خوردن است و هم از اخور، اما هر آنچه که در پشت پرده اقدامات اخیر اردوغان است باید پذیرفت که وی قدم‌ به مسیری پر خطر گذاشته و شاید بد نباشد که وی و اتاق فکر او اگر وجود فیزیکی داشته باشند نگاهی به اشتباهات راهبردی و نابود کننده هیتلر رهبر قوای نازی در جنگ جهانی دوم بیاندازند که با درگیری با قدرت‌های نظامی ان دوران به صورت همزمان و قصد فتح شوروی در نهایت ماشین جنگی نازی‌ها را از نفس انداخت و منجر به نابودی خود و کشته شدن میلیون‌ها نظامی و غیر نظامی گردید.
وی افزود: ترکیه با این قبیل ماجراجویی‌های خطرناک باید بپذیرد که جدا از درگیری در سوریه به دنبال حفظ جان تروریست‌های مستقر در ادلب ممکن است در جبهه لیبی نیز با اشتباهی تاکتیکی با ارتش مصر و یا نیروهای اماراتی به درگیری مستقیم وادار شود که از هیچ لحاظ این شرایط به نفع ترکیه نخواهد بود.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی بیان داشت: ترکیه با زیر پا گذاشتن توافق مشترک با روسیه در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی قرار شد نوار حائلی در این منطقه ایجاد شود و برقراری آتش‌بس نیز بارها مورد توافق هر دو کشور قرار گرفت، اما در شرایطی که ارتش سوریه در نبرد با تروریست‌های تحت حمایت ترکیه است و از طرفی رژیم تروریست صهیونیستی بارها بر خلاف قوائد بین‌الملل حریم هوایی سوریه را نقض و نقاطی در این کشور را هدف قرار داده که البته با مقابله پدافند هوایی دولت سوریه این اقدامات نتیجه‌ای در بر نداشته است.
ضیایی نیری اظهارداشت: در پی این اقدام ترکیه، روسیه از رهبری ترکیه خواسته که به توافق‌ها در سوچی پایبند بماند اما اینکه رویکرد اردوغان در کجا و چه زمانی پایان می‌پذیرد باید منتظر روزهای آتی بود، تا به امروز آنکارا نتوانسته بندهایی که در توافق با روسیه به آن دست یافته بود را عملی کند و چندین تعهد مهم را که برای عادی سازی اوضاع در استان ادلب در دیدار سران دو کشور در مسکو مورد توافق قرار گرفته بودند را به صورت عملی انجام نداده است.
وی گفت: ترکیه نتوانسته تروریست‌های مسلح را که با دولت آنکارا همکاری می‌کنند و آماده گفت‌وگو با دولت هستند از تروریست‌های جبهه النصره جدا کند که تحت لوای گروه حیات الشام فعالیت می‌کنند، همچنین به دلیل انتقال صدها تن از این گروه‌ها از ادلب به لیبی برای تشدید درگیری‌ها نتیجه می‌گیریم که اردوغان دچار توهم تشکیل دولت عثمانی شده و پا به مسیر اشتباهی گذاشته است.
وی افزود: بطورحتم نقش ایران و روسیه به عنوان دو همپیمان قدرتمند و حاضر در جبهه سوریه در نبرد با تروریست‌های آمریکایی سعودی و برخی گروه‌های تحت حمایت ترکیه در این درگیری‌ها می‌تواند گره کور این مسائل را باز کند اما، مسلما به تنهایی نمی‌توان این مشکلات را حل کرد و ضروری است با ترکیه و تحقق بی‌قید و شرط توافق‌ها درباره ادلب گفت‌و‌گو کرد و شرکای ترکیه‌ای نیز باید بدانند برای اجرای کامل مواد مورد توافق روسای جمهوری سوریه و ترکیه اقدامات لازم صورت خواهد پذیرفت.
ضیایی نیری بیان داشت: ترکیه باید بپذیرد حمله ارتش سوریه به ادلب حق مسلم و قانونی دولت سوریه در مبارزه با تروریست است و رئیس جمهوری ترکیه نباید با ادبیاتی مضحکانه بشار اسد را به واکنش نظامی تهدید کند و یا رو به این قبیل اقداماتی بیاورد که بدون شک در انتها پیروزی با محور مقاومت و ارتش سوریه خواهد بود.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهارداشت: باید توجه داشت تنش‌های کنونی میان ترکیه و سوریه رو به افزایش است و اینکه اردوغان به دولت سوریه اولتیماتوم داده که نیروهای خود را از استان ادلب خارج کند و اگر نیروهای دولت سوریه در ماه فوریه از ایستگاه‌های دیده‌بانی ترکیه در این منطقه عقب‌نشینی نکنند، نیروهای نظامی ترکیه وارد عمل خواهند شد، جملاتی است که جز تشدید تنش نتیجه دیگری نخواهد داشت، محافل بین‌المللی و شخص اردوغان باید بداند که در چندین سال درگیری و کشته و آواره شدن هزاران سوری این حق قانونی ارتش سوریه و همپیمانان دمشق است که به پاکسازی این کشور از لوس تروریست‌ها تا آخرین وجب از این خاک ادامه دهند و هیچ قدرت و دولتی نیز نمی‌تواند این مسئله را با خلل مواجه سازد.
وی خاطرنشان کرد: در جریان پیشروی سربازان ارتش سوریه در استان ادلب به منظور پاکسازی تروریست‌ها در این منطقه چند سرباز ترکیه نیز کشته شده‌اند که این مسئله بهانه‌ای شد برای حمله تلافی‌جویانه ترکیه سپس اردوغان از آغاز دوره جدیدی در سوریه سخن گفت و اعلام کرد که از این پس بدون هشدار قبلی به هر حمله هوایی و زمینی به نیروهای ترکیه در ادلب پاسخ خواهد داد و سوال اینجاست که استان ادلب متعلق به کشور سوریه است و یا ترکیه! نیروهای ترکیه در این شهر چه می‌کنند؟ سپس اعلام داشته که ما به حق مبارزه با تروریسم در این سوریه نیاز داریم.


کد مطلب: 112751

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcenw8zzjh8zfi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir