شهرداری بی‌سروصدا چه می‌کند

اخذ عوارض زوج ‌و فرد با چه مبنایی؟

2 بهمن 1397 ساعت 21:27


اخذ عوارض از رانندگانی که به صورت غیرمجاز درمحدوده زوج یا فرد تردد می‌کنند مساله‌ای است که اعتراض برخی شهروندان را در بر داشته است؛ این مسأله علی‌رغم مخالفت فرمانداری تهران، بی‌سر و صدا در حال اجراست.
سرهنگ محمد ترحمی رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا درخصوص نارضایتی برخی از شهروندان مبنی بر اعمال عوارض علاوه برجریمه ورود به محدوده زوج و فرد و پاسخ به این سوال که آیا اخذ عوارض از رانندگان در صورت تردد غیر مجازبه محدوده طرح زوج و فرد قانونی است یا خیر؛ اظهار داشت: براساس بند یک صورتجلسه شماره ۴۸ شورای حمل‌ونقل ترافیک مورخه ۲/۱۰/۹۶ مقرر شده است در راستای مدیریت ترافیک و در اجرای ماده ۱۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی از ابتدای سال‌جاری ورود یا تردد همه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ در محدوده طرح ترافیک ممنوع شده و در صورت تردد غیرمجاز مشمول پرداخت جریمه شوند.
وی تصریح کرد: بر اساس صورتجلسه مذکور پرداخت عوارض تنها مشمول محدوده طرح ترافیک است نه طرح زوج و فرد. سرهنگ ترحمی درخصوص ایرادات اجرای این طرح گفت: فقدان مبنای حقوقی برای دریافت عوارض در محدوده زوج و فرد و ایجاد نارضایتی عمومی در بین شهروندان به علت تحمیل هزینه‌های اضافی و غیرمنطبق با حقوق مکتسبه رانندگان در استفاده از خودروهای شخصی اولین ایراد است.
وی افزود: محدود کردن بهره‌مندی مردم از خودروی شخصی علی‌رغم پرداخت عوارض خودرو توسط مالکان وسایل نقلیه به صورت سالیانه به شهرداری، ایراد دوم و عدم انطباق تعدد جریمه یا ارتکاب یک تخلف (هم از طریق اعمال قانون توسط پلیس و هم از طریق پرداخت عوارض به حساب شهرداری) ایراد بعدی به این طرح است.
رئیس اداره حقوقی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، عدم سازوکار مناسب و پیش‌بینی توسعه حمل‌ونقل عمومی جهت دسترسی مردم و کاهش زمینه استفاده شهروندان از خودروهای شخصی برابر ماده ۷ قانون هوای پاک و آیین‌نامه اجرایی ‌آن و همچنین عدم توسعه حمل‌ونقل عمومی و جایگزینی تاکسی‌ها و اتوبوس‌های فرسوده را از دیگر ایرادات وارده به طرح فوق عنوان کرد. وی خاطرنشان کرد: بهتر است شهرداری پیرامون ملغی کردن اخذ عوارض در طرح زوج و فرد به طریق قانونی اقدامات بایسته و شایسته را انجام دهد؛ پلیس هم از مجاری قانونی اقدام کرده است.
گفتنی است که پیش از این، سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور پایتخت در حاشیه رزمایش طرح زمستانی پایتخت (۲۹ آذر) در بوستان ولایت در پاسخ به پرسشی درباره اخذ عوارض در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد در کنار دریافت جریمه، اظهار داشت: امسال برای اولین‌بار و در محدوده طرح ترافیک مقرر شد تا خودروهایی که به شکل غیرمجاز وارد محدوده طرح ترافیک شوند، علاوه بر جریمه، عوارض را نیز پرداخت کنند.
وی گفت: تاکید می‌کنم که این پرداخت عوارض تنها مربوط به محدوده طرح ترافیک است و در محدوده زوج و فرد اجرا نمی‌شود.
گفتنی است هدف اصلی از طرح ترافیک زوج و فرد کاهش آلودگی و کاهش ترافیک در مناطق مرکزی و پر رفت و آمد در سطح شهرتهران است. چرا ساکنین محدوده زوج و فرد و یا کلا رانندگانی که قصد خروج از طرح زوج و فرد را دارند باید عوارض بپردازند و جریمه شوند براساس چه منطقی؟ اگر کسی داخل طرح شود و پس از مدتی خارج شود سیستم مدت زمان حضور در طرح را محاسبه و عوارض اخذ می‌شود ولی خودرویی که از قبل در طرح بوده و قصد خروج دارد چرا باید عوارض پرداخت کند؟ فارس


کد مطلب: 107694

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdceof8zejh87pi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir