یار مهربان اسیر کشاکش‌های درون‌سازمانی!

پیرامون کتاب و چالش‌های متداول آن ‌که این روزها به تنش در بستر ناملایمات افت قابل‌توجه کتاب‌خوان و شرایط سخت تهیه کاغذ...

20 بهمن 1398 ساعت 21:39


پیرامون کتاب و چالش‌های متداول آن ‌که این روزها به تنش در بستر ناملایمات افت قابل‌توجه کتاب‌خوان و شرایط سخت تهیه کاغذ و ملزومات چاپ و نابسامانی در توزیع به دلیل تعطیل شدن اکثر کتابفروشی ها و همچنین ضعف بنیه مالی و اقتصادی ناشران دچار شده است، سالیان دراز مرثیه‌خوانی گردیده و امروز دیگر باید به خواندن فاتحه برای این یار مهربان اکتفا نمود.
کتاب مونسی است برای بشر که از زمان حضور توانسته نوعی سکون و آرامش را در جهانی متلاطم به او هدیه نماید و همچون هر گل به باغبانی دلسوز نیازمند است تا ضمن نوازش‌های متداول که تورق نوعی از آن می‌باشد به تکثیر آن بپردازد نه اینکه به‌مرورزمان شاهد دفن فرهنگ یا سکون در تولید آن بود. امروز اگر جامعه فرهنگ‌پرور کلان‌شهر اصفهان ارق وجودی خود را نداشتند و این گروه از ناشران سرمایه‌های عمر خود را به حراج نمی‌گذاشتند تا دوام بیاورند. قطعاً مصحفی در پشت ویترین معدود کتابفروشی های شهر دیده نمی‌شد تا آرامش‌بخش روح رهگذران باشد که حافظ شیرین‌سخن را به سرودن کلامی تلخ ناچار سازد و همچون مرغ بوتیمار نالان بسراید: «من از بیگانگان هرگز ننالم/ که با من هرچه کرد آن آشنا کرد» و می‌بینیم که یار مهربان براثر کم‌لطفی مخاطبان، نظاره‌گر فرورفتن آخرین میخ به تابوت خود بوده تا شاهد افت مقاومت یاران بی‌ریا که ناشران متعهد هستند باشد زیرا تناقض و تشدد آرا مابین یک ‌نهاد مدنی به نام شورای اسلامی شهر و یک ارگان به اسم شهرداری کلان‌شهر اصفهان که باید مطیع تصمیمات آن باشند باعث می‌شود تا بودجه مصوب برای سال ۹۸ پس از ۱۰ ماه در اختیار جامعه نشر از طریق خرید و هدیه کتاب گذاشته شود. در حالی ‌که نیمی از آن در میان راه باز هم سر از ورزش در می‌آورد که این روزها علاوه بر بودجه کلان مادی هزینه‌های معنوی تازه‌ای را برای به دست آوردن حقوق میزبانی مسابقات فوتبال آسیایی داشته است. نقل است روزی رضاشاه با یکی از خوانین برخورد می‌کند که گله‌مند نرسیدن بودجه به روستاهاست و او در جواب قالب یخی از یخدان پادگان برداشته و به اولین سربازی که در صف سان ایستاده می‌دهد و می‌خواهد تا آن را دست‌به‌دست به آخرین گماشته در انتهای یک پادگان چند هزارنفری برساند و خود قدم‌زنان به همراه همان شاکی به‌سوی نقطه پایانی می‌رود تا باقیمانده از قالب یخ را به او نشان دهد که به‌اندازه یک گردو است! مراسم باشکوه افتتاحیه نمایشگاه کتاب یار مهربان به همت هیأت مدیره شرکت تعاونی ناشران اصفهان با یکصد و بیست هزار عنوان در تاریخ ۱۰ بهمن ‌ماه ۹۸ در مجتمع فرهنگی اقتصادی جهان نمای اصفهان و با حضور گروهی از فرهنگ دوستان و منهای مقامات مسئول و متولی و تأثیرگذار فرهنگی کلان‌شهر و استان در دامنه کتاب برگزار شد تا رئیس شورای اسلامی شهر گله‌مند معاونت فرهنگی شهرداری این شهر باشد. که چرا پس از گذشت ده ماه از تصویب بودجه یار مهربان که اینقدر بر آن تأکید شده است و درحالی‌که نیمی نیز در اختیار ورزش قرارگرفته امروز تخصیص ‌یافته و عمل می‌شود که اگر این نمایشگاه با در اختیار داشتن اعتبار مصوب اوایل تابستان و شروع تعطیل مدارس برگزار می‌گردید تأثیر به سزای خود را داشت تا حداقل قسمتی از روزهای گمشده عمر نوجوانان و جوانان شهر صرف مطالعه شود درحالی‌که برگزاری نمایشگاه در این روزهای زمستانی که خاص ایام مراسم دهه فجر می‌باشد می‌تواند تا حدودی موفقیت لازم و موردنظر را به دست نیاورد! که گویا از این موارد تشدد آرا مابین نهاد شورای اسلامی شهر و شهرداری اصفهان متعدد می‌باشد زیرا مدتی است خبرگزاری این ارگان سر تیترهای جستجوی خود را نیز تغییر داده تا نام شورای اسلامی را از آن حذف نماید و درحالی‌که رئیس این شورا گزارش مبسوط و قابل‌اعتنایی را پیرامون انتقاد بر معاونت شهرداری در امر حمایت از کتاب ابراز داشته اما از درج کامل سخنان ایشان در سایت مذکور خودداری و تنها به کلام یکی دیگر از اعضای این شورا اعتنا و بسنده می‌کنند! 

نویسنده: حسن روانشید


کد مطلب: 112760

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcepw8z7jh8zfi.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir