صالحی:

بهره‌برداری از راکتور دوم و سوم بوشهر تا سال ۱۴۰۴ و ‌۱۴۰۶‌

19 آبان 1398 ساعت 21:37


رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای می‌تواند منشاء اقتدار باشد، گفت: آماده انتقال تجربیات هسته‌ای ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم.
علی‌اکبر صالحی در مراسم آغاز بتن‌ریزی ‌دومین راکتور هسته‌ای نیروگاه اتمی بوشهر با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اهمیت صنعت هسته‌ای اظهار داشت: ایشان فرمودند صنعت هسته‌ای یک صنعت اقتدارآفرین است لذا صنعت هسته‌ای می‌تواند منشاء اقتدار باشد.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی ‌بر اینکه باید در یک افق نسبتا میان مدت برخوردار از ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای باشیم، افزود:‌ معظم له می‌فرمایند ‌صنعت هسته‌ای می‌تواند در مجموعه صنایع کشور اقتدار ایجاد کند و اینکه این صنعت می‌تواند بالقوه منشأ اقتدار باشد، ‌لذا ‌دشمنان انقلاب ‌می‌خواهند این منشأ اقتدار را از ما بگیرند.
وی با بیان اینکه هر هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای مانع انتشار ۷ میلیون تن آلاینده یا گازهای گلخانه‌ای می‌شود، تصریح کرد: در افقی تا ۱۴۰۶ دارای سه هزار مگاوات برق هسته‌ای خواهیم بود که مانع انتشار بیش از ۲۱ میلیون تن گازهای آلاینده خواهد شد.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه ‌انرژی هسته‌ای ‌جزو انرژی‌های پاک محسوب می‌شود‌، اضافه کرد: هر هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای مانع انتشار هفت میلیون تن آلاینده یا گازهای گلخانه‌ای می‌شود ‌لذا نیروگاه بوشهر سالانه ۶۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی به دنبال خواهد داشت.
‌وی با بیان اینکه ‌قدر و منزلت ‌فناوری هسته‌ای و صنعت صنعت هسته‌ای را باید بدانیم، گفت: ‌امیداورم نمایندگان مجلس در بودجه سال آینده در زمینه اعتبارات هسته‌ای توجه جدی‌تری کنند‌ چرا که هر نیروگاه ۵ میلیارد دلار هزینه می‌برد و در ظرف ۶ سال می‌تواند هزینه اولیه را برگرداند.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بهره‌برداری از ‌نیروگاه اتمی بوشهر ‌را در زمانی ۶ ساله ‌کاملا بومی کردیم، ادامه داد: ‌در حال حاضر تعمیرات و نصب تجهیزات ‌توسط متخصصان ایرانی انجام می‌شود و ۲ هزار کارشناس، نیروهای بهره‌بردار و پشتیبان در این نیروگاه کار می‌کنند.
‌صالحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ‌آمادگی ‌دار‌د تجربیات هسته‌ای ‌خود را به ‌کشورهای حوزه خلیج فارس که رویکرد جدیدی در استفاده از انرژی هسته‌ای پیش گرفته‌اند، انتقال دهد، گفت:‌‌ نیروگاه بوشهر از امنیت و ایمنی کامل برخوردار است و ‌نیروهای مسلح ‌‌امنیت آن را ‌برقرار ‌کرده‌اند، ایمنی آن تحت نظارت ارگان‌های بین‌المللی است که به طور مستمر از مسائل ایمنی نیروگاه بازدید می‌کنند و توصیه‌های لازم را به ما می‌کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ‌بعد از ‌برجام در سال ۱۳۹۴، ‌در سال ۱۳۹۵ قرارداد نیروگاه دو و سه تنفیذ شد، تصریح کرد:‌ بیش از ۳ میلیون متر مکعب در این فاصله دو سال ‌خاکبرداری شده و از نظر برنامه‌ریزی در پروژه عقب نیستیم و مطابق برنامه جلو می‌رویم و امیدواریم راکتور دوم در سال ۱۴۰۴ و سوم ۱۴۰۶ ‌بهره‌برداری شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ‌۹۰ درصد پیمانکاران در این مجموعه ایرانی هستند، گفت: ‌کل کارهای ساختمانی و زیرساختی توسط پیمانکاران ایرانی انجام می‌شود‌، ادامه داد: از روسیه تشکر می‌کنم که در دو برهه تاریخی و زمانی که می‌خواستیم ‌برخوردار از کارخانه ذوب آهن شویم با اینکه آن زمان در مدار کشورهای غربی بودیم، روس‌ها اولین کارخانه ذوب آهن را به ما دادند و به ما کمک ‌کردند، همچنین دروازه ورود به تکنولوژی و فناوری‌های پیشرفته از طریق روسیه بود که نیروگاه بوشهر نماد این همکاری صمیمانه است و جا دارد از ملت و دولت روسیه برای این همکاری‌ها تشکر کنیم. سخنگوی سازمان انرژی اتمی با ارائه توضیحات فنی درباره تزریق گاز به سانتریفیوژها در فردو اظهارکرد: بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمونه‌گیری انجام شده را راستی آزمایی کرده و مرحله نهایی که برداشت محصول است را اعلام خواهند کرد.


کد مطلب: 111518

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcezz8zvjh8zni.b9bj.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir