سفرهای اهانت آمیز

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشبه با ادعای سر زدن به سرباران آمریکایی به افغانستان سفر کرد و پیش از آن نیز مایک پنس معاون ترامپ، به عراق

8 آذر 1398 ساعت 22:33


دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پنجشبه با ادعای سر زدن به سرباران آمریکایی به افغانستان سفر کرد و پیش از آن نیز مایک پنس معاون ترامپ، به عراق سفر کرده تا با نظامیان آمریکایی دیدار داشته باشد. این سفرها در حالی صورت گرفته که چند نکته مهم در آنها مشاهده می شود. هر وی این سفرها به صورت ناگهانی و ا پیش اعلام نشده بوده بگونه‌ای که بسیاری ، این سفرها را سفرهای دزدانه عنوان کرده‌اند که البته در دوران اوباما و بوش نیز مشابه این سفرهای ناگهانی به عراق و افغانستان مشاهده می شود. این نوع ورود بیانگر هراس آنها از مردم این کشورهاست که پایگاه مردمی آنها را نشان می دهد. این رفتار دزدانه نشان می دهد که برخلاف ادعای مقامات آمریکایی مردم این کشورها نه تنها آنها را ناجی نمی دانند بلکه آنها را عامل بحران‌های کشورشان میشناسند. نکته دیگر آنکه سفر پنس و ترامپ نه به بغداد و کابل به عنوان پایتخت عراق و افغانستان بلکه به پایگاه‌های نظامی آمریکاست. پنس در پایگاه مرکزی آمریکا در عراق رفته و سپس با بارزانی مسئول اقلیم کردستان عراق دیدار و با نخست وزیر عراق صرفا تماس تلفنی داشته است. ترامپ نیز در پایگاه نظامی بگرام حضور یافته و با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در این پایگاه دیدار و رابزنی کرده‌ است. این نوع رفتار نشان می دهد که برای آمریکایی‌ها استقلال و عزت سایر کشورها هیچ اهمیتی ندارد و آنها خود را ورای دولت و ملت‌های این کشورها می دانند. این رفتار اهانتی آشکار به مردم و دولت عراق و افغانستان است چرا که هیچ جایگاهی برای عرف‌های دیپلماتیک قائل نشده و چنان وانمود می کنند که این کشورها ملک آمریکا هستند و آنها هر زمان و در هر مکانی که بخواهند می توانند حضور داشته باشند و با هر کس که بخواهند دیدار کنند.
این رفتار آمریکایی‌ها بدعتی خطرناک را در نظام بین الملل ایجاد می کند و این گستاخی را به همراه دارد که حاکمیت و استقلال کشورها نقض شده و هر کشوری که دارای قدرت بیشتری باشد به خود اجازه دهد که حریم سایر کشورها را نادیده بگیرد. در کنار این مسائل باید به این امر توجه داشت که سفر ترامپ به افغانستان برگرفته از یک اصل مهم دیگر نیز هست و آن وضعیت بحرانی نظامیان آمریکایی در این کشور است. ترامپ که در وضعیت بحرانی استیضاح قرار دارد با چالش رسوایی ناتوانی شدید آمریکا در تامین امنیت افغانستان و عراق و البته طراحی‌هایش برای حمایت بیشتر از داعش مواجه است لذا با سفر به افغانستان و نیز اعزام پنس به عراق سعی دارد تا این وضعیت را مدیریت نماید حال آنکه نتیجه این رفتار نقض تمام قوانین بین‌المللی و نادیده گرفتن حق حاکمیت و استقلال سایر کشورهاست که صرفا برگرفته از روحیه استعماری و سلطه گرایانه است که خود سندی بر ماهیت غیر قانونی، سلطه گرایانه و ضد بشری آمریکاست که جز بحران‌سازی و هرج و مرج و تامین منافع در لوای این وضعیت هدف دیگری ندارد.

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 111799

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcf1ydy1w6dyea.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir