سیدافقهی

انقلاب اسلامی در حال فتح قله‌های استکبار تا عمق اروپاست

کاردار اسبق ایران در لبنان گفت: انقلاب اسلامی با منطق قوی و تفسیر متناسب با اقتضای جوامع اسلامی، گفتمان جدیدی را ارائه کرد و در حال فتح قله ها

20 بهمن 1398 ساعت 21:39


کاردار اسبق ایران در لبنان گفت: انقلاب اسلامی با منطق قوی و تفسیر متناسب با اقتضای جوامع اسلامی، گفتمان جدیدی را ارائه کرد و در حال فتح قله های استکبار حتی تا عمق اروپا است.
۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را می‌توان یکی از بی‌بدیل‌ترین لحظات تاریخ بشری دانست. پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، نه تنها بساط نظام ستم‌شاهی را در داخل برچید، بلکه دست استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا را از کشورمان کوتاه کرد. انقلاب و در پی آن استقرار نظام جمهوری اسلامی سلسله حوادثی را در داخل رقم زد که مهم‌ترین نمود آن را می‌توان به تغییر در سیاست خارجی کشور دانست که پیامد این تغییر، تغییرات عمده در تحولات عرصه بین‌الملل و منطقه است. اهمیت بررسی تأثیر انقلاب اسلامی بر سیاست خارجی ایران موضوع گفت‌وگوی سیدهادی سیدافقهی کارشناس مسائل غرب آسیا و کاردار اسبق ایران در لبنان در گفت‌وگو با مهر شد، تا با وی سیر تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث قرار دهیم.

انقلاب به معنای تغییر بنیادین است، پیامد انقلاب اسلامی را در عرصه سیاست خارجی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
پدیده انقلاب اسلامی مانند نوزادی بوده است که در سال‌های اخیر از یک نهال کوچک به یک درخت تنومند تبدیل شده و باید بگویم آن را باید در قالب یک موجود که روز به روز نیز در حال رشد است، بررسی کرد. برای بررسی تأثیری که انقلاب بر سیاست خارجی کشورمان گذاشته، باید بدانیم که سیاست خارجی جمهوری اسلامی به دو بخش تقسیم می‌شود؛ سیاست خارجی کشورمان دارای بخش دیپلماسی رسمی و دیپلماسی نهضتی است که بخش رسمی آن را وزارت امور خارجه پیگیری می‌کند و بخش نهضتی نیز بر عهده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
دیپلماسی نهضتی ایران موفق است و باعث شد که آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس به چالش کشیده شوداخیراً نیز مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی ماه، نیروی قدس را نیروی بدون مرز نامیدند و این فرمایش، موضوع را برای دوست و دشمن باز می‌کند که نیروی قدس رسماً عنوان جدیدی به خود گرفته، به این معنی که هر کجا مردم مستضعف با هر اولویتی و در هر منطقه‌ای مورد ظلم و ستم قرار گرفته و استمداد بخواهند، نیروی بدون مرز ما برای کمک مأموریت خواهد داشت.

در قیاس دو دیپلماسی، کدام یک را موفق ارزیابی می‌کنید؟
در دیپلماسی رسمی که عهده دار آن وزارت خارجه بوده، متأسفانه موفق نبوده‌ایم و به دلیل برخی محافظه‌کاری‌ها آسیب‌های جدی دیده‌ایم. در مقابل اما دیپلماسی نهضتی ما موفق بود و باعث شد که آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس به چالش کشیده شود. اقدامات نیروی قدس سپاه در چارچوب دیپلماسی نهضتی توانست به نفوذ استراتژیک ایران در منطقه منجر شود که امروز به عنوان بزرگترین دغدغه آمریکا و رژیم صهیونیستی تبدیل شده است.

پس ترور سردار شهید سلیمانی عملاً شلیک به بخش از دیپلماسی کشور بوده است؟
دشمن به خیال این موضوع که با ترور شهید سردار سلیمانی، دیپلماسی نهضتی تضعیف شده و یا حتی متوقف می‌شود دست به اقدام احمقانه و تروریستی زد؛ ولی حاج قاسم یک نفر نبود و همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند مکتب سلیمانی باقی است.

پس می‌توان دیپلماسی نهضتی را همان مکتب سلیمانی مورد اشاره رهبر انقلاب دانست؟
دیپلماسی نهضتی ما محور مقاومت را شکل داده و حضور آمریکا در منطقه را با چالش جدی مواجه کرده است. از این رو باید بگویم که دیپلماسی نهضتی ما قوی‌ترین، کارآمدترین و موفق‌ترین دیپلماسی کشورمان بوده است. متأسفانه برخی از مسئولان دولتی و وزارت امور خارجه گاهاً سخنانی را مطرح می‌کنند که دستاوردهای دیپلماسی نهضتی را با چالش مواجه کرده و یا حتی آن را دچار آسیب می‌کنند و این نشان دهنده ناکارآمدی دیپلماسی رسمی و فرهنگی است.


کد مطلب: 112770

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfe0dyxw6dyea.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir