جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار درباره گسترش تروریسم در افغانستان و آسیای مرکزی خواستار شد

تشکیل جبهه متحد علیه داعش

18 آذر 1398 ساعت 21:05


وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه هیچ‌کس از گسترش داعش در افغانستان و آسیای مرکزی سودی نصیبش نمی‌شود، بر تشکیل یک جبهه متحد علیه داعش و مبارزه قدرتمند با آن تأکید کرد.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای «قلب آسیا» یا روند استانبول در استانبول ترکیه طی سخنانی ضمن قدردانی از دولت و مردم ترکیه برای برگزاری این نشست عنوان کرد:‌ در ابتدا از روسای جلسه برای برگزاری این نشست بهنگام و نیز از مردم و دولت ترکیه برای مهمان نوازی گرم آنها تشکر می‌کنم. وی با بیان اینکه ما انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ افغانستان را به عنوان گام‌هایی اساسی در چارچوب قانون اساسی آن کشور تلقی می‌کنیم، افزود: ما از دوستان افغانستانی خود قویا می‌خواهیم اختلافات را کنار بگذارند و به حفظ وحدت افغانستان و نیز اجرای ترتیبات مصرح در قانون اساسی آن کشور به عنوان امری قطعی و اجتناب ناپذیر توجه ویژه مبذول دارند.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه هیچ راه‌حل نظامی در افغانستان متصور نیست، خاطرنشان کرد: حضور نیروهای خارجی هیچگاه ثبات را برای منطقه ما به ارمغان نیاورده، بلکه سوابق نشان می‌دهد حتی منجر به ایجاد بستری برای جذب عناصر افراطی شده است. اعلام یک جدول زمانی برای خروج مسؤولانه نیروهای خارجی از افغانستان می‌تواند زمینه لازم را برای دولت افغانستان به منظور برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی آماده کند.ظریف ادامه داد: در این رابطه، ما از فرآیند صلح افغان - افغان تحت مالکیت و هدایت افغانستانی‌ها با مشارکت تمامی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از جمله طالبان با مرکزیت دولت افغانستان حمایت می‌کنیم. شفافیت و فراگیری کلید هرگونه موفقیت در این زمینه است. وزیر خارجه گفت: ما همچنین می بایست از هر وسیله‌ای که در اختیارمان است برای تسهیل فرآیند صلح در راستای حفظ دستاوردهای کنفرانس ۲۰۰۱ بُن (Bonn ۲۰۰۱) و به ویژه در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان پایه‌ای محکم برای رسیدن به هرگونه راه حل سیاسی استفاده کنیم. ظریف خاطرنشان کرد: نمی‌بایست تهدید روزافزون داعش در افغانستان که منجر به خونریزی بیشتر و گسترش تمایلات خطرناک فرقه‌ای شده را فراموش کرد.


کد مطلب: 111942

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfjydy0w6dy1a.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir