ابعاد جدیدی از نقش عربستان در ناآرامی های عراق آشکار شد

میزبانی سعودی از دختر صدام

19 آبان 1398 ساعت 0:07


در اقدامی که بسیاری آن را فاز جدید دخالت سعودی در بحران عراق می‌دانند، خالد بن فیصل آل سعود سفیر عربستان در امان»از رغد صدام حسین دختر رئیس جمهور معدوم عراق برای سفر به ریاض در ماه آینده و حضور در کنفرانس«عراق..چشم‌اندازهای آینده» دعوت نموده است.
بسیاری از فعالان سیاسی عراقی با استناد به مدارک بدست آمده و همچنین جهت گیری رسانه های سعودی برای ایجاد خشونت و در گیری، ریاض را متهم اصلی مصادره اعتراضات اقتصادی برحق مردم و هدایت تظاهرات به سمت اشوب می دانند دعوت عربستان از دختر صدام حسین برای شرکت در کنفرانس ریاض با موضوع عراق، ظن پشتیبانی ال سعود از جریانات وابسته به حزب منحله بعث برای ایجاد ناامنی در تظاهرات مردمی اخیر عراق را تقویت کرده است. مرجعیت دینی درعراق با انتشار بیانیه ای با تاکید بر ضرورت مسالمت آمیز بودن اعتراضات ،درخصوص اقدامات برخی طرف های داخلی و خارجی که در دهه های گذشته عامل محنت های عراق و سرکوب ملت بوده و اکنون بدنبال مصادره اعتراضات هستند، هشدارداد.
این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که نخست‌وزیر عراق در نامه‌ای سرگشاده به مرجعیت، با بیان اینکه قصد تغییر مهمی در کابینه و اصلاح قانون انتخابات را دارد، تأکید کرد که اعتراضات کمک کرد که سیاسیون عراق، تغییر را بپذیرند. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق امروز شنبه در پاسخ به بیانیه نماینده آیت الله «سید علی سیستانی» مرجعیت عالی شیعیان عراق، بیانیه‌ای صادر کرد.عبدالمهدی با اشاره به اینکه بیانیه مرجعیت دینی عراق در تأیید حق تظاهرات مسالمت‌آمیز، ابراز عقیده و به حاشیه راندن عناصر مخرب داخلی و خارجی است که قصد دارند روند تظاهرات را منحرف کنند، تأکید کرد که دولت عراق از این فرصت ارزشمند برای اصلاح بنیادین در مبارزه با فساد و اقدامات خدماتی، اقتصادی، امنیتی، انتخاباتی و قانون اساسی استفاده خواهد کرد تا عملکرد آن بهبود یابد و به دولت خدمتگزار و حامی منافع ملت تبدیل شود، نه دولتی که فقط منافع احزاب و قدرتهای سیاسی حاکم را در نظر داشته باشد. وی با بیان اینکه پس از واکنش اخیر مرجعیت، تمامی مردم عراق از آن استقبال کردند، تصریح کرد، ملت عراق در طول تاریخ، جنبش‌های بسیاری به خود دیده، ولی این برای نخستین بار است که جوانان، رهبری آن را بر عهده دارند تا ما را به سوی بازبینی کامل وضعیت کشور سوق دهد. دفتر عبدالمهدی این بیانیه را منتشر و تأکید کرد که این جنبش، پیروزمندانه آغاز شد و به پایان نخواهد رسید تا اینکه به اصلاح بنیادین امور در عراق بدل شود؛ لذا این اعتراضات، کودتایی نیست که منافع خاصی را در پی داشته باشد، بلکه موج خروشانی از اعماق آگاهی ملت عراق و جریان جوانان آن است. وی با بیان اینکه تمام تلاش‌ها برای منحرف کردن این جنبش و سوق دادن آن به سمت خشونت و تخریب، بی‌فایده بوده است، خاطر نشان کرد، ملت عراق در پایان با همبستگی جوانان و نیروهای خود و با نظارت مرجعیت عالی دینی و افراد مخلص در کشور به پیروزی رسیده و به اهداف مهمی که این جنبش برای تحقق آن، آغاز شد، دست می‌یابد.
خبر دیگر از عراق آنکه فرماندهی عملیات نینوی، حمله موشکی به یک پایگاه نظامی در جنوب این استان را تلاش داعش برای یافتن منفذی به منظور بالابردن روحیه عناصرش توصیف کرد. سرتیپ «نومان الزوبعی» فرماندهی عملیات نینوی (به مرکزیت موصل) درباره حمله موشکی روز گذشته (جمعه ۸ نوامبر) به سوی پایگاه نظامی «القیارة» در جنوب موصل، توضیحات جدیدی ارائه کرد. وی گفت، سه خودرویی که از آنها ۱۷ موشک به سوی پایگاه القیاره شلیک شده بود، هدف قرار گرفته و از بین رفته است. خبر دیگر آنکه یک مقام عراقی گفت، با وجود مطرح بودن اسامی چند نفر برای جایگزینی نخست‌وزیر فعلی، هیچ کدام مقبول همه نیستند. از همین رو طرح اعطای فرصت مجدد به نخست وزیر برای احقاق حقوق شهروندان مطرح است. این مقام عراقی گفته است: از روزهای نخست آغاز تظاهرات، اسامی بیش از پنج نفر به عنوان جایگزین‌های نخست وزیر مطرح بود که برخی هم از شخصیت‌های مقیم خارج عراق بودند، اما فراکسیون‌های اصلی پارلمان نظیر سائرون و الفتح با آنها موافق نبوده و آنها را برای جامعه معترض عراق قانع کننده ندانستند یا اینکه برخی مخالفت‌های حزبی یا شخصی با برخی از آنها وجود داشت.


کد مطلب: 111500

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfxydyxw6dyta.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir