ارسال سیگنال آشکار روسیه به آمریکا و اسرائیل:

ایران متحد ماست

6 تير 1398 ساعت 1:10


به نظر می‌رسد روسیه دیگر متحد خود در خاورمیانه را انتخاب کرده و آشکارا قصد دارد مواضع قاطعی در حمایت از همسایه بزرگ خود، ایران، در مقابل اقدامات تحریک‌آمیز و اعمال فشارهای روزافزون آمریکا و متحدانش بر تهران اتخاذ کند.
روزنامه اینترنتی وزگلیاد روسیه در تحلیلی نوشته است: اقدامات تحریک آمیز علیه ایران، آمریکا را به بن‌بست کشانده است و افزایش اعمال فشارها و ادامه تهدیدات، از جمله تهدید نظامی، نتوانسته در عرصه بین المللی به نفع واشنگتن تمام شود و یا ایران را به زانو درآورد. مقامات تهران هم هشدار داده‌اند که اعمال تحریم‌های جدید آمریکا، ازجمله علیه دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیگر به منزله پایان دیپلماسی بشمار می‌رود.
در چنین شرایطی روسیه نیز ظاهرا انتخاب خود را کرده و از زبان "نیکلای پاتروشییف" دبیر شورای امنیت خود به آمریکا گوشزد کرده که ایران متحد مسکو در منطقه بشمار می‌رود و واشنگتن باید از اقدامات تحریک آمیز علیه تهران دست برداد.
در آستانه دیدار احتمالی ولادیمیر پوتین با دونالد ترامپ در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن، مذاکرات بسیار مهمی بین پاتروشییف و"جان بولتون" و "میر بن-شابات" همتایان آمریکایی و اسرائیلی وی در قدس (فلسطین اشغالی) انجام گرفت. همان طور که انتظار می رفت، اوضاع پیرامون ایران در مرکز مذاکرات قدس قرار داشت، چرا که این مسئله برای دو طرف آمریکایی و اسرائیلی بسیار اهمیت دارد.
در چنین شرایطی دبیر شورای امنیت روسیه اظهارات بی سابقه‌ای در دفاع از مواضع ایران در مقابل اتهامات وارده از سوی آمریکا و متحدانش به زبان آورد.
پاتروشییف در موضع گیری واضحی با ارزیابی‌های طرفین مذاکرات خود در باره ایران، بعنوان یکی از قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای مخالفت کرده و این کشور را متحد و شریک روسیه نامید که روابط دو کشور در تمامی سطوح در حال توسعه است و از آمریکا و اسرائیل خواست تا خویشتن داری از خود نشان داده و به سمت همکاری در منطقه روی آورند. دبیر شورای امنیت روسیه هرگونه تلاش برای معرفی ایران به عنوان اصلی ترین تهدید امنیتی و به‌خصوص قرار دادن این کشور در کنار گروه تروریستی داعش، را برای مسکو غیرقابل قبول ارزیابی کرد.
وی همچنین برای نخستین بار اعلام کرد که بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، پهپاد سرنگون شده آمریکایی در حریم هوایی ایران قرار داشت.
دبیر شورای امنیت روسیه همچنین یادآور شد که نباید تا قبل از روشن شدن نتیجه تحقیقات، ایران به دست داشتن در حمله به تانکرهای نفت‌کش در دریای عمان متهم شود. به گفته وی، طرف روسی هیچ شواهدی دال بر اینکه، طبق ادعای آمریکا، این حمله توسط اژدر یا مین زیرآبی صورت گرفته در اختیار ندارد.
به نوشته این روزنامه، این واقعیت که وی ایران را متحد روسیه در منطقه نامیده، ارسال علامت بسیار مهمی برای آمریکا و اسرائیل است. پیش از این مقامات مسکو به طور دقیق هرگز از ایران بعنوان متحد خود نام نبرده بودند و صرفاً گفته می‌شد که ایران و روسیه همکاری نزدیکی در سوریه دارند.
در حقیقت روسیه متحد نظامی به غیر از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی ندارد ولی اخیراً سازمان همکاری‌های شانگهای نیز دامنه نفوذ خود را در منطقه آسیا گسترش داده و بیشتر نه بعنوان یک اتحاد نظامی، بلکه به یک سازمان تضمین کننده امنیت برای اعضای این سازمان بخصوص در مقابل اعمال فشارهای خارجی، به‌خصوص از جانب غرب، تبدیل شده است.
ایران هنوز به عضویت دائم سازمان شانگهای در نیامده، ولی یکی از اعضای ناظر فعال و "نامزد اول" در عضویت دائم آن است. اظهارات دبیر شورای امنیت روسیه نه تنها باعث نزدیک شدن زمان عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای خواهد شد، به منزله آن است که مقامات مسکو قصد دارند روابط خود با این همسایه بزرگ و دیرین خود را توسعه داده و به سطح بالاتری ارتقاء دهند. از سوی دیگر ؛ وزارت خارجه چین در جریان نشست مطبوعاتی هفتگی در زمینه مسائل روز منطقه و جهان از جمله ایران واکنش نشان داد.
گنگ شوانگ از سخنگویان این وزارتخانه در زمینه دستور اجرایی جدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در زمینه تحریم‌ مقام‌های ارشد ایران و واکنش‌های متعاقب مقام‌های ایرانی و آمریکایی اظهار داشت: «چین در مورد تنش در منطقه خلیج فارس نگران بوده و امیدوار است که طرف‌های مربوط آرامش خود را برای جلوگیری از تشدید اوضاع حفظ کنند.
وی در ادامه گفت: «چین همواره با تحریم‌های یکجانبه و اعمال صلاحیت برون مرزی دادگاه‌های آمریکا مخالف بوده و معتقد است که اعمال فشار حداکثری کمکی به این مسئله نمی‌کند. واقعیت نشان داده که این اقدام‌ها تنها ناامنی را در منطقه تشدید می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در خاتمه افزود: «آنچه منطقه نیاز دارد تنش و مهار نیست، بلکه گفت‌و‌گو و مذاکره است. امیدواریم که طرف‌های درگیر شجاعت و حکمت سیاسی را نشان دهند و به طرز صحیحی اختلافات را از طریق روش‌های مسالمت آمیز مانند گفت‌وگو و مذاکره و بر اساس اصل برابری و احترام متقابل حل کرده و به ما در حفاظت از صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس بپیوندند. آمریکا تنها کشور حاضر در برجام است که به طور یکجانبه از این توافق بین‌المللی خارج شده و با اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه، دیگرکشورهای جهان را از هرگونه داد و ستد با ایران منع کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا که تاکنون علی‌رغم تمامی اقدامات و سیاست‌های ضدایرانی به هیچ‌یک از اهدافش در قبال تهران دست پیدا نکرده، روز سه‌شنبه به عربده‌کشی توئیتری رو آورد و نوشت: «رهبران ایران واژه‌های "خوبی" و "دلسوزی" که بویی از آن نبرده‌اند را درک نمی‌کنند. .


کد مطلب: 109611

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcfy1dyyw6dxva.igiw.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir