موسوی در پاسخ به سیاست روز:

اروپایی ها اگر آماده‌اند بسم‌الله

21 اسفند 1398 ساعت 22:15


سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار سیاست روز درباره بیانیه اتحادیه اروپا و موضع وزارت خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: این بیانیه را در راستای بیانیه‌های قبلی اروپا و بیانیه درمانی می‌دانیم. اگر اروپایی‌ها آمادگی دارند بسم‌الله، آنها به تعهداتشان در برجام و انتفاع ایران از منافع اقتصادی برجام برگردند و منافع اقتصادی مردم ایران را تضمین کنند. سید عباس موسوی افزود: هر زمان اروپایی‌ها گام‌های عملی برای اجرای تعهداتشان در برجام بردارند، ایران هم به تعهدات قبلی باز خواهد گشت.
سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه انگلیس که عنوان کرده لندن به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد، تصریح کرد: ایشان در جایگاهی نیست برای ایران خط مشی تعیین کند.
موسوی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر خودداری ایران از اجازه دسترسی این سازمان به دو مکان در ایران گفت: این یک بحث فنی و حقوقی است. ادعایی که کردند سایت نبوده است. سایت تعریف خاص خود را دارد.
موسوی خاطرنشان کرد: فنی‌ترین همکاری‌ها را با آژانس داریم و بنا نیست هر ادعا و سؤال بی مبنا و پایه توسط آژانس مطرح و ایران به آن پاسخ دهد.
وی افزود: چارچوب همکاری‌های ما با آژانس مشخص است، اما آژانس هم باید وجهه و اعتبار خود را مدنظر قرار دهد. هر ادعای پوچی که هر رژیم و فردی مطرح کرد، نباید مبنای سؤال آژانس باشد. مبنای این اقدام آژانس را درست نمی‌دانیم و حقوقی نیست و ادعاها باید پایه و اساسی داشته باشد و آژانس براساس سیاسی کاری برخی رژیم‌ها، نباید ادعاهایی را مطرح کند.
به گفته سخنگوی وزارت خارجه چنین رویکردی قطعا سازنده نخواهد بود. موسوی همچنین اضافه کرد: در تماس تلفنی که آقای ظریف با بورل داشت این موضوع و گزارش اخیر آژانس و همکاری‌های ایران با آژانس مطرح شده است. ما هر فرصتی دستمان بیاید برای تبین نظرات خود استفاده می‌کنیم. سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: این نکته را با جدیت و با مقامات اروپایی و کشورهای مختلف در میان خواهیم گذاشت و مبنای موضع خود را برای مقامات اروپایی و اعضای آژانس تشریح خواهیم کرد.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور در پی شیوع کرونا نیز اظهار داشت: در شرایطی هستیم که همه باید به هم کمک کنند و ما شاهد درخواست‌های خیرین ایرانی مقیم خارج برای کمک به هموطنان در داخل بودیم. سفارتخانه‌های ما در سراسر جهان اعلام آمادگی کردند کمک‌های نوع دوستانه و مردمی را از جاهای مختلف نقدی یا غیرنقدی بپذیرند. الان به اقلام ضروری برای درمان نیاز داریم و اگر کمک‌های نقدی ارسال شود با آنها اقلام مورد نیاز جامعه پزشکی و مردم خریداری خواهد شد. سفارتخانه‌های ما آمادگی را برای همکاری در این زمینه دارند و امیدواریم با یاری همه بر این موضوع غلبه کنیم. سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری تحلیف همزمان دو رئیس جمهور در افغانستان گفت: از مدت‌ها قبل تمام تلاش خود را در سطوح مختلف برای همگرایی و همدلی مردم افغانستان، گروه‌ها و شخصیت‌ها در این کشور انجام دادیم و به طرفین متذکر شدیم که تنها راه رونق و رفاه و ثبات و امنیت در افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر و وحدت شخصیت‌ها، گروه‌ها، احزاب و مسئولان است. این دیپلمات ارشد کشورمان عنوان کرد: به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم و امیدواریم به نتیجه برسد و ثبات سیاسی به افغانستان برگردد و از این مرحله عبور کنند. ایران همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا این اتفاق در کشور دوست و برادر ما جمهوری اسلامی افغانستان رخ دهد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تشکیل تیم ضربت در انگلیس برای مقابله با اخبار جعلی و انتشار اخبار غلط و اینکه آیا سفارت ما در لندن توان برخورد با رسانه‌های فارسی زبان در لندن که اقدام به انتشار اخبار جعلی در خصوص وضعیت کرونا در ایران می‌کنند، دارد؟ گفت: ما تشکیل چنین تیمی را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم دولت انگلیس حالا که دست به چنین اقدام خوبی زده، در خصوص اخبار جعلی رسانه‌های فارسی زبان مستقر در انگلیس هم اقدام کند و جلوی این کار را بگیرد.
موسوی اضافه کرد: ملت ایران استحضار دارند رسانه‌های خاص در انگلیس در این شرایط حساس و بحرانی که همه دنیا درگیر آن هستند، متاسفانه شروع به اقدامات خلاف واقع و اخبار و آمار جعلی و تضعیف روحیه مردم ایران در این برهه کرده‌اند که امیدواریم گروه ضربتی که تشکیل دادند، شامل حال این رسانه‌هایی باشد که در خاک انگلیس هم هستند.
وی گفت: خیلی امید در این زمینه نداریم، ولی امیدواریم این موضوع را جدی بگیرند هم برای مبارزه با اخبار جعلی در کشورشان و هم برای مقابله با اخبار جعلی که از مبدا کشورشان برای سایر کشورها تولید می‌شود. سفارت ما در لندن قرار است بررسی میدانی و حقوقی داشته باشد که اگر زمینه این کار فراهم شود، چنین درخواستی را مطرح کند. سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر تایید توافق صلح بین طالبان و آمریکا توسط شورای امنیت سازمان ملل نیز عنوان کرد: ما اعلام موضع راجع به توافق بدعت گونه‌ای که رژیم آمریکا با گروه طالبان داشتند،‌داشتیم. ما موافق هرگونه تلاش‌ برای ثبات و امنیت در افغانستان هستیم، ولی باید یاد داشته باشیم این تلاش‌ها در چارچوب مذاکرات بین خود افغانستانی‌‌ها باشد، نه اینکه یک دولت خارجی از هزاران مایل بیاید و با گروهی در یک کشور مستقل توافق صورت دهد، آن هم برای نجات دادن خود از مخمصه‌ای که در آن گرفتار شده‌ است.
وی تصریح کرد: معتقدیم مذاکرات باید با حضور همه گروه‌ها در افغانستان به شمول طالبان باشد.


کد مطلب: 113158

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgnw9q7ak9qq4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir