روحانی:

کشورهای دوست با زبان به آمریکا احترام می‌گذارند اما در عمل با ما کار می کنند

23 مهر 1398 ساعت 22:01


رئیس جمهور گفت: دوستان ما و کشورهای دوست منطقه ما را فراموش نکرده‌اند، آنها با زبان به آمریکا احترام می‌کنند و در عمل با ما کار می کنند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: برای جمهوری اسلامی ایران باعث افتخار است که در طول ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی به طور متوسط هر سال شش ماه بر امید به زندگی مردم افزوده شد.
وی ادامه داد: در این دوره امید به زندگی از ۵۶ سال به ۷۶ افزایش پیدا کرده است. دولت یازدهم و دولت دوازدهم از سال ۲۰۱۳ و در طول این ۶ سال همه تلاش و افتخارش این بوده که به عنوان دولت سلامت و دولت محیط زیست باشد. کاری که این دولت برای سلامت و محیط زیست انجام داده قابل مقایسه با ادوار گذشته نیست. رئیس جمهور گفت:‌ یکی از اقدامات این دولت، نجات ۱۴ میلیون انسان ایرانی از طوفان نمک بوده است. احیای دریاچه ارومیه به عنوان اولین تصمیم دولت در روز اول تشکیل آن بود.
روحانی با تاکید بر اینکه امروز می‌توانیم از احیای دریاچه مطمئن باشیم، خاطر نشان کرد: اگر این قدم برداشته نمی‌شد امروز شهری به نام تبریز وجود نداشت و ۱۴ میلیون نفر در غرب ایران مهاجرت کرده بودند و تمام باغات و مزارع در این منطقه از بین رفته بود.
رئیس جمهور تصریح کرد: اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم برای هوای پاک و سلامت مردم ایران نبود، بنزین های تولید شده پتروشیمی میلیون ها بیمار را راهی بیمارستان کرده بود اما امروز در تمام شهرهای بزرگ ایران از بنزین و گازوئیل یورو ۵ استفاده می‌شود و این جلوگیری از آلودگی هوا به معنای تضمین سلامت مردم عزیز ما بوده است.
وی تصریح کرد: در تلاشی که در این مدت انجام گرفته هزینه بیمار کاهش یافته است و پول پرداختی بیمار در بیمارستان حداکثر ۱۰ درصد در شهر‌ها و ۵ درصد در روستاها بوده است و این کار چه در قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب بی نظیر بوده است.
وی اظهار داشت: وقتی به بیمارستان کرمانشاه بعد از ۴۸ ساعت از وقوع زلزله رسیدم در این بیمارستان در عرض ۴۸ ساعت سیصد عمل جراحی انجام شده بود و جراحی را دیدم که برای بی خوابی ۷۲ ساعته قدرت ایستادن روی پا و زانو نداشت این افتخار ماست.
روحانی با بیان اینکه اولین اثر بیمارستان و پزشک دادن اعتماد به مردم است،گفت:‌ بهداشت از تغذیه سالم آغاز می‌شود. قبل از انقلاب مردم ایران با اینکه جمعیت آن زمان حدود ۳۰ میلیون نفر بود مقدار کالری مصرفی آنها به طور متوسط ۲ هزار و ۱۰۰ کیلوکالری بود، و امروز مقدار مصرفی ما با ۸۳ میلیون جمعیت، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوکالری است یعنی ۴۰۰ کیلوکالری اضافه شده این به معنای آن است که در کشور ما سوءتغذیه وجود ندارد.
روحانی با اشاره به جنایت آمریکا علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: آمریکا بدون دلیل و بهانه و صرفاً به خاطر فشار افراطیون داخلی‌اش، مقابل رژیم صهیونیستی و عربستان سر تسلیم فرود آورد و از برجام خارج شد این را هم یک مقام سعودی اعلام کرد، هم سردمدار رژیم اشغالگر قدس اعلام کرد و هم افراطیون کاخ سفید. این تحلیل من نیست خبری است که همه دنیا شنیدند.
رئیس جمهور گفت: خارج شدن از یک توافق یک ننگ برای کشور است اما این ننگ بالاتر خواهد بود زمانی که این توافق به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده و بنابراین مقررات بین المللی را زیر سر گذاشته و این ننگ بیشتر می‌شود زمانی که مواد غذایی و داروی هم جزو تحریم باشد.
روحانی با تاکید بر اینکه دولت آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری شده و اقدام آمریکا یک تروریسم اقتصادی است، خاطرنشان کرد: البته این به این معنا نیست که ملت ایران به زانو درآمده باشد محققین ما، شرکت‌های دانش بنیان ما، شرکت های داروسازی و کارآفرینان ما تلاش خود را مضاعف کردند و امروز به سمت خودکفایی کامل در حال حرکت هستیم. رئیس جمهور تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد داروها را در کشور خودمان تولید می‌کنیم و این به آن معنا نیست که دوستان ما و کشورهای دوست منطقه ما را فراموش کرده باشند آنها به زبان به آمریکا احترام می‌کنند و در عمل با ما کار می کنند.
روحانی بیان داشت: این که شما می‌بینید در همین شرایط تحریم سه و نیم میلیون نفر در این یکی دو هفته اخیر توریست زائر به عراق داریم به معنای نشاط جسمی و روحی ملت ایران است. این زائرین بسیارشان با پای‌پیاده می‌روند وقتی با پای پیاده به سمت عشق می‌روند اعلام می‌کنند با آقای ترامپ که زانوی تو شکسته شده است و پاهای ما قدرتمندانه به سمت عشق در حال حرکت است.
رئیس جمهور گفت: اینکه ملت ما کمک به یکدیگر را از یاد نبردند به معنای این است که ملت ایران پیروز در عرصه سیاست، اقتصاد و سلامت خواهد بود. حرکت دوستانه همسایگان در کنار ایران به معنای شکست آمریکا و صهیونیست ها است، دست برادری و دوستی به سمت همه همسایگان دراز می‌کنیم.


کد مطلب: 111240

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgtq9qzak9qx4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir