کاظمی قمی دستاورد سفر روحانی به عراق را تشریح کرد

شکست آمریکا در همسو کردن عراق برای اجرای تحریم‌ها

22 اسفند 1397 ساعت 0:00


سفیر سابق ایران در عراق می‌گوید: سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به بغداد می‌تواند معماری نظم جدید امنیتی در منقطه را شکل‌دهی کرده و این همکاری‌ها تبدیل به روابط راهبردی شود.
حسن کاظمی قمی در مورد بازتاب سفر روحانی به عراق و اهمیت این سفر اظهار داشت: آنچه که از بازتاب سفر آقای روحانی رئیس‌جمهور کشورمان به عراق منتشر و منعکس شد، بیانگر این است که این سفر دارای پیام‌ها و پیامدهای بسیار مهمی است. این سفر در شرایطی صورت گرفت که ما از یک طرف شاهد شوق و شعف دولتمردان عراق برای استقبال از رئیس‌جمهور ایران و گسترش همکاری‌های همه جانبه با ایران هستیم.
وی گفت: در جنگ نیابتی و داعشی که با هدف نابود کردن نظام سیاسی مردمی و تجریه عراق روی کار آمده بود، این ایران بود که خالصانه و بدون هرگونه ملاحظاتی دوش به دوش مردم، دولت و ارتش عراق در برابر این پدیده شوم جنگ نیابتی که مورد حمایت آمریکا، صهیونیست و ارتجاع بود، ایستاد که این سرمایه بزرگ اجتماعی و مردمی برای جمهوری اسلامی است. این موضوعات موجب شد تا اعتماد عراقی‌ها به جمهوری اسلامی نیز پررنگ‌تر شود و این باور عراقی‌هاست که امروز ایران به عنوان کشوری اسلامی، متحد واقعی و حامی این عراق جدید بود که طبیعتا این باعث علاقه‌مندی عراقی‌ها به گسترش روابط با کشورمان شده است.
سفیر سابق ایران در عراق پیامدهای سفر رئیس‌جمهور ایران به عراق را گسترش همکاری‌های همه‌جانبه اعم از فرهنگی، سیاسی، راهبردی، امنیتی، دفاعی و به ویژه اقتصادی در شرایط کنونی عنوان و موثر دانست.
وی ادامه داد: پیامد دوم این سفر، سرآغاز ایجاد همکاری‌های منطقه‌ای در موضوعاتی چون امنیت، و حتی محیط‌زیست است، چراکه منطقه از مشکلات ریزگردها برخوردار است، این همکاری‌های منطقه‌ای در این سفر به نوعی پایه‌گذاری شد؛ اینکه این کشورها با توجه به ظرفیت‌های و موقعیت ویژه‌ای که حداقل منطقه ما و کشورهایی همچون ایران، عراق، سوریه و ترکیه دارند، زمینه‌ همکاری‌ها وجود داشته و این سفر می‌تواند به شکل‌گیری چنین همکاری‌ها کمک کند.
کاظمی قمی خاطرنشان کرد: پیامد مهم دیگری که در این سفر وجود دارد این است که با گذشت چند سال بحرانی در منطقه یعنی در حقیقت از سال ۲۰۰۱ تاکنون که دچار بحران‌های امنیتی، بی‌ثباتی و جنگ‌ در منطقه به ویژه از سال ۲۰۱۱ بودیم، به دلیل مقاومت ملت‌ها نظام امنیتی - تحمیلی آمریکا در منطقه شکست خورد و امروز منطقه ما فاقد نظم امنیتی است که بتواند ثبات، امنیت و آرامش منطقه را تامین کند؛ لذا امروز کشورهای جبهه مقاومت از جمله جمهوری اسلامی ایران می‌توانند نظم جدید امنیتی را در منطقه پایه‌گذاری و معماری کنند.
وی در پایان گفت: نتیجه این سفر تبدیل همکاری‌ها به روابط راهبردی است و نشان می‌دهد که هیچ اراده‌ای نمی‌تواند خللی در عزم و اراده‌ای که امروز عراق و ایران در هم پیوندی، گسترش، تحکیم و تعمیق روابط بین دو کشور ایجاد کند و این سفر قطعا به ثبات و امنیت منطقه‌ای کمک بزرگی خواهد کرد. الف


کد مطلب: 108307

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgz79quak9zw4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir