موشک‌ها و سلاح‌ها برای پاسخ به تروریست‌های آمریکایی آماده است

مردم عراق خواستار تصویب قانون اخراج آمریکا

14 دی 1398 ساعت 23:22


مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت در سیل جمعیت میلیونی عراقی‌ها در حالی صورت گرفت که مطالبه مردم و جریان‌های سیاسی تصویب قانونی برای پایان توافقنامه امنیتی بغداد-واشنگتن و اخراج آمریکا بوده است.
این روزها عراق از شیعه و سنی همه و همه یک خواسته را مطرح می سازند و آن اینکه راه رسیدن کشورشان به ارامش و امنیت اخراج آمریکا و تعطیلی سفارتخانه این کشور است. ترور سرداران مقاومت ابعاد جدیدی به این مطالبه مردمی داده است. همزمان با خواست مردم، شیخ «خالد الملا» رییس جماعت علمای اهل سنت عراق با اشاره به شهادت سپهد «قاسم سلیمانی» از سوی ارتش آمریکا تاکید کرد : پارلمان عراق باید قانونی را تصویب کند که به موجب آن نیروهای آمریکایی از این کشور اخراج شوند.شیخ خالد الملا خاطر نشان کرد که این جنایت رخ داده به همگان ثابت کرد که کاخ سفید را مجموعه از گروه های "راهزن" تشکیل می دهد که در تلاش هستند بر امور کشورها و منابع آنان مسلط شوند.رییس جماعت علمای اهل سنت عراق با تاکید بر اینکه آمریکا حاکمیت ملی عراق را نقض کرده است، گفت: عراق دارای دولت، پارلمان و حاکمیت ملی است و اقدام آمریکایی ها به معنای نقض حاکمیت ملی عراق بود و «عادل عبدالمهدی» هم در سخنان خود بر این موضوع تاکید کرد.
در همین حال جنبش النجباء عراق از آمادگی نیروهای این جنبش برای پاسخ به آمریکا به دنبال شهادت سردار سلیمانی به دست نظامیاتن تروریست این کشور خبر داد. فرمانده نظامی جنبش نجباء در بیانیه‌ای شدید اللحن وعده داد که انتقام خون شهیدان سلیمانی و المهندس را خواهند گرفت. مسئول نظامی این جنبش گفت: «قافله جهادی که این دو شهید بزرگ آن را فرماندهی کردند، با هجرتشان متوقف نخواهد شد؛ چرا که هدف آن در راستای زوال پایگاه‌های شوم شما و دست‌نشانده‌ی شما اسرائیل، ثابت خواهد بود». همچنین «جاسم البیاتی» نماینده سابق پارلمان عراق با اشاره به وجود فشارهای خارجی بر این پارلمان و دودستگی موجود در آن درباره پیش‌نویس قانون اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق، گفت: تظاهرات‌های مردمی و فشار ملت عراق، تنها راه اخراج این نظامیان است.
وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: آمریکا بر گروه‌های کردی و سنی در پارلمان فشار خواهد آورد تا مانع تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق شوند. پارلمان نیز اکنون به دو دسته درباره این مسئله تقسیم شده و به دلیل همین فشارها از اتخاذ موضعی واحد در قبال مقابله با اشغالگری آمریکا پرهیز می‌کنند. همچنین فراکسیون پارلمانی وابسته به جریان صدر در ادامه واکنش‌ها به حمله آمریکا و شهادت دو تن از سران مقاومت ایران و عراق گفت، «موضع ما مقابل اشغالگران آمریکایی ثابت است». «حمد الله الرکابی» سخنگوی فراکسیون پارلمانی سائرون -وابسته به جریان صدر- امروز شنبه همزمان با تشییع شهدای حمله اخیر آمریکا در بغداد گفت، «طرح مقاومت مقابل اشغالگران امریکایی، موضعی ثابت نزد ما و همه احزاب ملی است. همه این اشغالگری را رد می‌کنند». سخنگوی فراکسیون سائرون گفت: اقدام جنایتکارانه آمریکا، نقض حاکمیت عراق است». خبر دیگر از عراق آنکه سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از تعلیق همه ماموریتهای آموزشی این سازمان در عراق خبر داد.همزمان با برگزاری مراسم تشییع پیکر شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس ، منابع رسانه‌ای با انتشار تصاویری از بازگشت بالگردهای آمریکایی به آسمان بغداد و پرواز آنها بر فراز چند منطقه این شهر، خبر دادند. یک مقام آمریکایی از کاهش عملیات‌های ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش در عراق به دلایل امنیتی خبر داد. در این میان نماینده سابق پارلمان عراق با اشاره به فشارهای خارجی علیه پارلمان گفت که تنها راه تصویب قانون اخراج اشغالگران آمریکایی از خاک کشورش، فشار مردمی است. شورای امنیت ملی عراق حمله تروریستی آمریکا و نقض تمامیت ارضی این کشور را محکوم کرد و گفت عراق تدابیر و تصمیم‌های لازم برای حفظ شرافت، امنیت و حاکمیت خود اتخاذ می‌کند.
از سوی دیگر الحشد الشعبی بامداد شنبه گزارش رسانه‌ها درباره هدف قرار گرفته شدن تعداد از فرماندهان خود را تکذیب و اعلام کرد که گروه پزشکی الحشد در شمال بغداد هدف حمله هوایی قرار گرفت. از سوی دیگر فرمانده نظامی حزب‌الله عراق خواستار ثبت‌نام برای انجام عملیات شهادت‌طلبانه علیه «نیروهای اشغالگر» شد.خبر دیگر آنکه وزارت دفاع دانمارک اعلام کرد که به دلایل امنیتی همه فعالیت‌های آموزشی و نظامی خود را در عراق به حالت تعلیق درآورده است. همچنین کلیه کارمندان آمریکایی شرکت‌های نفتی بصره در پی هشدار سفارت آمریکا در بغداد، عراق را ترک کردند.


کد مطلب: 112302

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcgzx9qxak9qw4.rpra.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir