سه نکته مهم در بودجه سال ۱۳۹۹ نمایندگان محترم دقت بیشتر لطفا!

دولت برای بودجه ۹۹، روی درآمد نفتی ۱۸ تا ۱۹ میلیارد دلاری حساب باز کرده است.دولت برای به دست آوردن این درآمد، حدود یک میلیون بشکه در روز باید

2 بهمن 1398 ساعت 0:46


دولت برای بودجه ۹۹، روی درآمد نفتی ۱۸ تا ۱۹ میلیارد دلاری حساب باز کرده است.دولت برای به دست آوردن این درآمد، حدود یک میلیون بشکه در روز باید نفت استخراج و به فروش برساند این درحالی است که در طول یک‌سال اخیر، مسوولان ارشد دولتی و سازمان برنامه و بودجه بارها بر کاهش چشمگیر درآمد نفتی صحه گذاشتند و میزان فروش نفت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است.
می‌توان این‌گونه گفت که در یک برآورد خوش‌بینانه به میزان ۲ برابری در بودجه دیده شده است ، سهم صندوق توسعه ملی طبق قانون برنامه ششم باید ۳۶ درصد از کل درآمد نفتی باشد. اما آخرین گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که سهم صندوق از درآمد نفتی، همچون سال‌جاری ۲۰ درصد تعیین شده است.
پیش‌بینی شده معادل ارزی این ۲۰درصد مبلغ ۳ میلیارد و ۴۲۵ میلیون یورو باشد که این رقم صرف امور ضروری زیربنایی و دفاعی خواهد شد و سهم بسیاری از آن در صندوق توسعه ملی ذخیره خواهد شد. پس از ۲۰ درصد صندوق توسعه ملی ، درحدود ۶۰ درصد منابع ارزی به واردات کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان و ۵/ ۱۴ درصد نیز به شرکت ملی نفت خواهد رسید ، با این اوصاف، در بهترین حالت ۲ میلیارد دلار به‌عنوان منابع ارزی دولت باقی می‌ماند. پیگیری‌ها نشان می‌دهد که دولت به شکل ریالی، درحدود ۷۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی در بودجه ۹۹ پیش‌بینی کرده است. با این اوصاف، نرخ میانگین تسعیر بودجه (با توجه به سهم حدودی ۵/ ۱۲ میلیارد دلاری دولت) تقریبا بین ۵ تا ۶ هزار تومان خواهد بود. برای تحقق این اعداد بانک مرکزی باید آنچه پس از کسر سهم دلار ۴۲۰۰ تومان باقی می‌ماند را با نرخ نیما یا آزاد به ریال تبدیل کند.
البته تمامی این محاسبات بر این پایه است که وزارت نفت در سال آینده، قادر به فروش روزی یک میلیون بشکه نفت در روز باشد.نکته مهم بعدی ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی درآمد مالیاتی‌ در سال پایانی دهه نود است !سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده، بیش از ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده‌ که حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان بیشتر از رقم مصوب امسال است. در بودجه ۹۸، سهم درآمدهای مالیاتی حدود ۱۷۲ هزار میلیارد تومان مصوب شده بود که طی ۸ ماه نخست امسال، حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان آن محقق شد. ۴۹.۵ هزار میلیارد تومان، درآمد حاصل از فروش و واگذاری اموال ! آیا شدنی است؟!دولت برای سال آینده، ۴۹ هزار و ۵۴۵ میلیارد و ۸۹۹ میلیون تومان درآمد از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول پیش‌بینی کرده است. این رقم حدود هزار و ۲۴۷ میلیارد تومان بیشتر از درآمدهای نفتی بودجه است.
در بودجه سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول تنها ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود. بنابراین در بودجه امسال، دولت درآمد خود از واگذاری اموالش را بیش از ۴۵ هزار تومان افزایش داده است.فروش ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی، فروش و واگذاری اراضی، فروش ماشین‌آلات و تجهیزات دستگاه‌ها، فروش پادگان‌ها به شهرداری، فروش خانه‌های سازمانی، فروش زندان‌های قدیمی، فروش دارایی‌های وزارت راه‌وشهرسازی، مولدسازی دارایی‌های دولت و ... از جمله اموال منقول و غیرمنقول دولت به حساب می‌آیند.
سه نکته فوق در کلیت درآمد های بودجه سال ۱۳۹۹ موید این نکته است که مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم باید در وانفسای رقابت های انتخاباتی به برنامه و لایحه بودجه دقت نظر بیشتری داشته باشند زیرا ارقام کمی شعاری به نظر می رسد و این پیش بینی ها در صورت عدم تحقق در سال پایانی دولت می تواند موجب خسارت های جبران ناپذیری به اقتصاد و مشارکت عمومی مردم گردد. 

نویسنده: محمود آصفی


کد مطلب: 112529

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchiinzw23nzmd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir