تظاهرات مخالفان نظام سرمايه‌داري در فرانسه به سی امین هفته رسید

ماکرون در منگنه

18 خرداد 1398 ساعت 23:18


سی امین شنبه اعتراضات مردمی به سیاست های دولت فرانسه در حالی برگزار می شود که همچنان ماکرون با خشم به معترضان می نگرد اما مرم بر ادامه اعتراض‌ها تا سرنگونی دولت وی تاکید دارند.
ماکرون رئیس جمهور فرانسه که تلاش دارد با موضع گیری سیاست خارجی و متهم سازی سایر کشورها افکار عمومی را از مشکلات داخلی خود منحرف سازد همچنان با اعتراض‌های مردمی به سیاست‌هایش مواجه است اعتراض‌هایی که دامنه آن همچنان ادامه خواهد یافت.
مردم معترض و فعالان جنبش ضد سرمایه داری این هفته تظاهرات ملی در شهر مونت پلیه در جنوب فرانسه برگزار کردند. با این حال سراسر فرانسه از جمله شهرهای کانونی اعتراضات مانند بوردو ، نانت ، مارسی ، لیون ، استراسبورگ ، لیل و پاریس پایتخت نیز تظاهرات برگزار شد.
پلیس فرانسه نیز اعلام کرده بودهمچون هفته های اخیر ، نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش در مقابل معترضان صف آرایی می کنند.در پاریس همچنان تظاهرات در خیابان شانزه لیزه ، اطراف منطقه قرمز کاخ ریاست جمهوری و مجلسین ملی و سنا ممنوع است.در پاریس هزاران معترض در سی امین شنبه عتراضات در شبکه های اجتماعی اعلام کرده بودند همچنان به خیابان ها خواهیم آمد.
با توجه به برپایی جام جهانی فوتبال بانوان در پاریس که از جمعه شب شروع شده تظاهرات دیروز در مقابل ورزشگاه پاریس (استددوفرانس) برپا شد تا به گفته معترضان نسبت به برگزاری این تورنمت با پول و مالیات مردمی اعتراض صورت گیرد.
جنبش ضدسرمایه داری در اعتراضات بیش از ۶ ماه گذشته ، خسارات انسانی فراوانی از جمله بیش از ۱۰ کشته و ۱۴ هزار زخمی یا بازداشتی متحمل شده اند که هنوز روند قضایی بازداشتی ها طی نشده است. از بین زخمی ها نیز به ویژه افرادی که با گلوله "فلش بال" نابینا یا قطع عضو شده اند از نظر روحی و روانی خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده اند. جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر سال گذشته میلادی و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد ولی به مرور مطالبات آنها رو به افزایش گذاشت. پارلمان فرانسه اخیراً لایحه «ضدخرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدام‌های مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد ولی این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.
جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری اوست و خواهان استعفای او هستند. مخالفان برنامه‌های اقتصادی ماکرون از نوامبر سال گذشته و پس از اینکه دولت وی اعلام کرد که مالیات بر سوخت را افزایش می‌دهد، هر هفته در پاریس و شهرهای مختلف این کشور تظاهرات می‌کنند. اگر چه در ادامه اعتراض‌های مردمی، دولت فرانسه وعده اصلاحات داد اما معترضان همچنان با ادامه تظاهرات‌ها بر ناخرسندی خود از شرایط موجود تاکید دارند. استقرار شمار بالای نیروهای پلیس و توسل به خشونت با استفاده از ابزارهایی مانند سلاح فلش‌بال که به زخمی و نقص عضو شماری منتهی شد، از دیگر مواردی بود که آتش خشم معترضان را شعله‌ور کرده است.
اعتراض های مردمی در حالی ادامه دارد که سران فرانسه بدون توجه به مطالبات مردمی همچنان به سیاست‌ حمایت از کشتار مردم یمن ادامه می دهند چنانکه رسانه های فرانسوی روز جمعه گزارش دادند که پاریس ۲ناوچه به ارزش ۷۵۰ میلیون یورو به امارات متحده عربی فروخته است.
به نوشته روزنامه فرانسوی لو پاریزین، فرانسه دو ناوچه جنگی از نوع «گوویند» ساخت شرکت ناوال به امارات متحده عربی فروخته است. پیش تر شماری از سازمان های غیردولتی فرانسه از دولت این کشور خواسته بودند تا فروش تسلیحات به عربستان سعودی وامارات متحده عربی را فوراً متوقف کند. بنابر گزارش این روزنامه فرانسوی، فروش این دو ناوچه جنگی به دنبال امضای یک توافق مخفیانه میان امارات متحده عربی و گروه صنعتی ناوال در تاریخ ۲۵ مارس (۵ فروردین) در شهر ابوظبی انجام شده است.
این در حالی است که پیش تر مجله «دیسکلوز» گزارش داده بود که یادداشت منتشر شده از سوی اداره اطلاعات نظامی فرانسه نشان می دهد برخلاف ادعاهای مقام های این کشور، سلاح های ساخت فرانسه در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته است. بر اساس این گزارش، اداره اطلاعات نظامی فرانسه یادداشتی در اکتبر ۲۰۱۸ به دولت این کشور ارسال کرده که حاکی است تسلیحات فرانسوی از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در خاک یمن استفاده شده است.


کد مطلب: 109271

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchqwnzz23nvid.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir