از افغانستان تا سوریه

8 خرداد 1399 ساعت 0:39


آمریکا در حالی به کانون اصلی کرونا و البته قربانیان کرونا به دلیل سیاست‌های نادرست حاکمیت نظام سرمایه داری بر این کشور شده است که دولتمردان این کشور همچنان بر اصل تحرکات نظامی در عرصه جهانی تاکید دارند. 
هر چند که ترامپ رئیس جمهور آمریکا ادعای پایان نظامی گری‌های بی حاصل را سر می‌داد اما در عمل همان روند را ادامه می‌دهد. در افغانستان در حالی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا خبر داد که تا ماه جولای تعداد نظامیان این کشور در افغانستان به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافتکه خبرهای حاشیه‌ای نظیر تاکید محافل رسانه‌ای مبنی بر تشدید حملات تروریستی و ناتوانی دولت افغانستان در برابر آن ابهامات بسیاری را در اجرای این طرح ایجاد کرده است. 
تبلیغاتی بودن این خروج زمانی آشکار می شود که در اقدامی قابل توجه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد به احتمال زیاد دستکم ۵۰ درصد نیروهای امنیتی افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این نوع آمارسازی‌ها می‌تواند نوعی ایجاد وحشت از پیامدهای خروج آمریکا از افغانستان باشد که زمینه ساز ادامه اشغال این سرزمین خواهد شد. نکته دیگر در تحرکات آمریکا در عراق است که همزمان با ادعای اقدام برای مذاکرات امنیتی جدید همچنان حملات آمریکا به نیروهای مقاومت مردمی ادامه دارد و گزارش‌ها از کمک‌های جدید آمریکا به داعش عراق حکایت دارد. اما بعد مهم رفتاری آمریکا را در قبال سوریه می‌توان مشاهده کرد. در همین چارچوب سخنگوی ائتلاف آمریکا با اشاره به اینکه طرحی برای خروج نیروهای ائتلاف از شمال شرق سوریه وجود ندارد، مدعی شد که مأموریت این ائتلاف، شکست همیشگی داعش است. 
در همین حال سانا خبرگزاری رسمی سوریه و مرکز موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه از ورود یک کاروان نظامی دیگر آمریکا از عراق به سوریه و حرکت به سوی پایگاه‌های غیرقانونی آمریکا در استانهای الحسکه و دیرالزور خبر دادند. نکته قابل توجه آنکه نظامیان تروریست آمریکایی در منطقه نفتی شرق سوریه و برای سرقت هر چه بیشتر منابع این کشور، در شرق دیرالزور سامانه موشکی پاتریوت مستقر کردند. این در حالی است که نظامیان آمریکا در ماه گذشته مقادیر زیادی تجهیزات نظامی و لجستیک وارد دیرالزور کردند. این تجهیزات از گذرگاه‌های مرزی عراق وارد سوریه شده است. مجموع این رفتارها نشان می‌دهد که آمریکا به دنبال ابعاد جدید بحران سازی در سوریه است. اقدامی که در کنار طراحی برای استمرار بحران در منطقه برگرفته از اصل مهم و اساسی است و آن محور بودن منابع نفت برای آمریکاست چنانکه بارها اعلام کرده است که آمریکا از نفت سوریه چشم پوشی نخواهد کرد. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت با نوع رفتارهای آمریکایی‌ها تنها گزینه برای حل بحران‌های منطقه اخراج آمریکاست و تا زمانی که آمریکا در منطقه حضور دارد استمرار بحران نیز ادامه خواهد یافت. 

نویسنده: فرامرز اصغری


کد مطلب: 113906

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchvxnz-23nzwd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir