آمریکا باید نرمال شود

در چند روز گذشته دو زندانی از دو کشور ایران و آمریکا آزاد شدند، مجید طاهری پزشک ایرانی که به اتهام واهی ۱۸ ماه را در زندان های مخوف آمریکا گذر

21 خرداد 1399 ساعت 0:13


در چند روز گذشته دو زندانی از دو کشور ایران و آمریکا آزاد شدند، مجید طاهری پزشک ایرانی که به اتهام واهی ۱۸ ماه را در زندان های مخوف آمریکا گذرانده پس از تلاش های دیپلماتیک و حقوقی به کشور بازگشت.
در قبال آزای پزشک ایرانی، «مایکل وایت» کهنه سرباز آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بوده است، از زندان آزاد شده و با یک هواپیمای متعلق به دولت سوئیس خاک ایران را ترک کرده است.
آزادی مایکل وایت با ابراز خرسندی و تشکر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روبرو شده، هر چند او در صدد بهبود بخشیدن شرایط بدی است که به خاطر ضعف شدید در مقابله با کرونا و البته قتل فجیع یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا که باعث اعتراضات گسترده ای در این کشور شده برآمده است و تبادل زندانیان را راهی برای مذاکرات ایران و آمریکا تلقی کرده است!
جمهوری اسلامی ایران درباره آزادی دو زندانی دو کشور رسماً و صراحتاً اعلام کرده که هیچ مذاکره ای با مقامات آمریکایی برای این اتفاق وجود نداشته است.
آمریکا تصور می کند که با آزاد کردن پزشک ایرانی که در صدد ساخت واکسن سرطان بوده و یک دانشمند است کار و لطف بزرگی در حق جمهوری اسلامی ایران کرده است و به همین خاطر در رویای مذاکرات سیاسی با ایران است.
مسائل و مشکلاتی که ایالات متحده با جمهوری اسلامی ایران دارد، بسیار عمیق و ریشه دارد است و نمی توان تصور داشت که آزادی این دو زندانی راهی برای پایان دشمنی های آمریکا باشد.
آمریکایی ها زیر یک قرارداد بین المللی زدند و ذره ای از تعهدات خود را در توافق هسته ای اجرا نکردند حتی زمانی که در دولت اوباما این پیمان میان ایران و گروه ۱+۵ به امضاء رسید، باز هم دولت وقت آمریکا تعهدات خود را اجرا نکرد و در دوران دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی ایالات متحده که اکنون کشورش با چالش های جدی روبرو است، از برجام رسماً خارج شد و تحریم های شدیدتری را علیه ایران اعمال کرد. آمریکا جدای از وجود بدعهدی های بسیاری که در قبال جمهوری اسلامی ایران مرتکب شده که مهمترین آن بحث برجام است، در مسائل منطقه ای نیز داری رفتارهای بسیار مخرب و ویرانگر است.
آمریکا در ایجاد جنگ های مستقیم و نیابتی در غرب آسیا نقش اصلی را دارد، رژیم ایالات متحده یک جنگ ویرانگر نیابتی را در سوریه شکل داد تا بتواند با سرنگونی دولت قانونی بشار اسد، یکی از مهمترین کشورهای جبهه مقاومت را از بین ببرد و مرحله به مرحله پیش بیاید تا به ایران برسد. نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در بحران غرب آسیا به ویژه سوریه، مهمترین عامل شکست برنامه های کاخ سفید در منطقه است. ایران توانست با اقتدار و قدرت خود را در منطقه با حضور در سوریه به اثبات برساند و اکنون آمریکا عاجز از آن است که بتواند بار دیگر سوریه را درگیر یک جنگ کند.
از سوی دیگر نقش آفرینی ایران در حمایت از دولت و ملت عراق هر چند با فتنه ها و توطئه های زیادی از سوی آمریکا همراه بود تا بتواند روابط دولت و ملت دو کشور را بر هم بزند، اما در عراق نیز شکست خورد تا یک برگ دیگر از شکست های ایالات متحده مقابل ایران ورق بخورد.
در یمن نیز با وجودی که جمهوری اسلامی ایران هیچگونه حضور فیزیکی در خاک این کشور ندارد، اما حمایت معنوی از آرمان های مردم انقلابی و مظلوم یمن آنها را در راه مقاومت مقابل تجاوز منسجم کرده است. همه مسائل منطقه غرب آسیا به واسطه دخالت های مستقیم و غیر مستقیم رژیم آمریکا است که هدف تأمین امنیت رژیمی است که خود بر هم زننده صلح و ثبات منطقه است.
آمریکا برای آن که بتواند با جمهوری اسلامی ایران به یک توافق همه جانبه دست یابد، راه درازی در پیش دارد. ایرانی ها ضرب المثلی دارند که میگوید «با یک گل بهار نمی شود» و با آزادی همه زندانی های دو طرف نیز اتفاقی نخواهد افتاد. آمریکا اگر می خواهد به مناقشات با ایران پایان دهد، باید به تعهدات خود در توافق هسته ای باز گردد، از منطقه خارج شود، کشورهای غرب آسیا را به حال خود بگذارد، در امور کشورهای منطقه دخالت نکند، سرزمین فلسطین را به صاحبان اصلی آن بازگرداند و یا با پیشنهاد برگزاری یک همه پرسی آزاد در فلسطین مخالفت نکند و به معنای واقعی کلمه یک کشور عادی و نرمال شود، در این صورت است که می توان با یک کشور عادی و نرمال بر سر روابط دوجانبه مذاکره کرد و به نتیجه رسید.
آمریکا و در واقع دونالد ترامپ در شرایطی که بحرانی است، نیاز به یک مصلح دارد تا بتواند بحران کرونا و قتل «جورج فلوید» سیاه پوست آمریکایی را پشت سر بگذارد و ایران چنین فرصتی به ترامپ نخواهد داد.

نویسنده: محمد صفری


کد مطلب: 114031

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchxknzz23nzvd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir