لایحه حذف ۴ صفر دارای ابهاماتی است

10 خرداد 1399 ساعت 22:40


سخنگوی شورای نگهبان گفت: در جلساتی که با رئیس‌کل بانک مرکزی پیرامون لایحه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین‌المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم.
عباسعلی کدخدایی در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ها ابراز کرد: ۹ مصوبه با توجه به رفت و برگشت‌هایی که با مجلس دهم داشتیم، مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ‌های آن به مجلس اعلام شده است. کدخدایی به یکی از مصوبان مجلس که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی اشاره کرده و گفت؛ در تبصره یک این طرح تعهداتی در برابر صندوق بین‌المللی پول ایجاد شده بود که شورای نگهبان اعلام کرد این تعهدات به‌ روشنی مطرح شود و دارای ابهام است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در جلساتی که با آقای همتی رئیس‌کل بانک مرکزی پیرامون لاحیه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین‌المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم. وی در پاسخ به سؤالی درباره هجمه‌های واردشده به شورای نگهبان پس از قتل نوجوان ۱۳ساله تالشی توسط پدرش، گفت: ما هم انزجار خود را از این جنایت اعلام می‌کنیم، این‌گونه مسائل فقط با یک قانون حل نمی‌شود، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان ارتباطی به این موضوع ندارد، از سال ۹۷ تا الآن مجلس می‌توانست این لایحه را اصلاح کند، هیچ قصوری از سوی شورای نگهبان در بررسی و اعلام نظر درباره این لایحه صورت نگرفته است. وی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: امیدوارم در مجلس جدید، گذشته چراغ راه آینده باشد و در این فرصت اندک مشکلات مردم به خصوص مشکلات اقتصادی حل شود و شورای نگهبان از هر کمکی که بتواند به مجلس جدید کند، دریغ نخواهد کرد، همانطور که ارتباط تنگاتنگی هم میان شورا و مجلس قبلی وجود داشت.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که شما گفتید ۱۶ مصوبه در روزهای اخر مجلس دهم و هفته های اخیر به شورای نگهبان ارسال شده و در حال بررسی است، مهمترین مصوبه کدام بوده است و چرا پاسخ شورا به مصوبات ارسالی زمان بر است ؟ گفت: اینکه چرا زمان بر است ایراداتی داریم و مجلس یا درست آن را انجام نمی دهد و یا اصلاح نمی کند که بر عهده ما نیست، مصوبات را خاطرم نیست ولی یکی لایحه مالیات بر ارزش افزوده بود که مصوبه متولی است، دیگری طرح اصلاح ایین نامه داخلی مجلس است که بتدریج اعلام نظر کردیم.
کدخدایی همچنین در واکنش به اظهارات سخنگوی مجلس دهم درباره شبهه در مدارک تحصیلی هشت تن از منتخبان مجلس یازدهم، گفت: آنچه برای ما به صورت گزارش رسمی رسید، تنها منتخب تفرش بود و درباره مدرک تحصیلی دیگر منتخبان مجلس یازدهم مدارک رسمی به دست ما نرسیده است.


کد مطلب: 113933

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdchxxnzx23nzwd.tft2.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir