توسعه مناسبات تهران- پکن

27 آبان 1398 ساعت 21:26


سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در ملاقات و مذاکرات امروز خود با معاون وزارت جنگل‌بانی چین درخصوص همکاری‌های دوکشور جهت مقابله با ریزگردها، طوفان شن، بیابان زایی و همچنین انتقال تجربیات و دستاوردهای کشور چین در حوزه اقتصاد بیابانی، رایزنی و تبادل نظر کرد.
محمد کشاورز زاده سفیر کشورمان در این ملاقات با اشاره به روابط جامع راهبردی فیمابین، خواستار همکاری و انتقال تجربیات کشور چین در رابطه با پایش و کنترل ریزگردها و طوفان‌های گردوغبار شد.
وی همچنین ضمن تشریح شرایط و مقتضیات خاص حاکم بر مناطق اقلیمی متنوع کشورمان، گسترش و توسعه هرچه بیشتر تعاملات و همکاری های دوکشور در حوزه‌های زیست محیطی و تغییرات اقلیمی را در راستای منافع متقابل دو کشور و موجب تحکیم مناسبات و روابط فیمابین دو ملت عنوان کرد.
همچنین سفیرکشورمان در پکن، برنامه‌ریزی طرفین برای تبادل متقابل هیات‌های عالی‌رتبه و کارشناسی طرفین برای رایزنی بیشتر و بازدیدهای متقابل از شرایط و مختصات اقلیمی یکدیگر، شناسایی فرصت‌ها، امکانات و تجهیزات دوطرف جهت توسعه و تعریف مکانیسم‌ها و پروژه‌های مشترک محیط زیستی را خواستار شد. محمد کشاورز زاده همچنین خطاب به معاون وزارت‌ جنگل‌بانی چین گفت: با توجه به تلاش‌های دولت چین برای انتخاب تعداد محدودی از کشورهای درحال توسعه جهت تخصیص منابع و اعتبارات محیط زیستی در قالب همکاری‌های جنوب - جنوب مشابه صندوق سبز تغییرات اقلیمی، مناسب است ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه جمهوری اسلامی ایران نیز مدنظر قرار داشته باشد. همچنین در این دیدار، معاون وزارت جنگلبانی چین نیز ضمن اعلام آمادگی برای شروع مذاکرات کارشناسی بین طرفین طی سال آتی، تشابهات اقلیمی دوکشور و نیز روابط حسنه فیمابین را زمینه مناسب جهت توسعه و تعمیق همکاری‌های فیمابین در زمینه‌های محیط زیستی عنوان کرد. وی همچنین اظهار داشت: کشور چین به دلیل مواجهه با مشکلات بیابان‌زایی، تلاش کرده است تا این چالش را به فرصت تبدیل نموده و با اتخاذ طرح‌ها و راهکارهای عملیاتی مدون و برنامه ریزی شده، زیرساخت‌های «اقتصاد بیابانی» را در مناطق بیابانی کشور تعریف و به اجرا درآورد تا علاوه بر مقابله با گسترش بیابان‌ها،
به طور همزمان به اهداف فقرزدایی نیز جامه عمل پوشانده و با عقلانیت و تدبیر به اقتصاد و معیشت مردمان ساکن در مناطق بیابانی کشور نیز مساعدت کند. دو کشور ایران و چین در سالهای اخیر بر توسعه روابط همه جانبه تاکد کرده اند بویژه اینکه این کشورها با سیاست‌های تحریمی و زیاده خواهی آمریکا نیز مواجه بوده و توسعه روابط را اقدامی در جهت مقابله با دخالت‌های آمریکا می دانند. چین همواره بر مخالفت با تحریم‌های ضد ایرانی تاکید و اقدام آمریکا و اروپا علیه برجام را مغایر با توافقات جهانی دانسته و خواستار پایبندی این کشورها به برجام شده‌اند. نکته قابل توجه آنکه مقابله با تروریسم و مباحث زیست محیطی از مباحت مهم و مطرح در روابط دو کشور است که می تواند به تقویت روابط و صلح و ثبات در منطقه تاثیر بسیاری داشته باشد.


کد مطلب: 111648

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdci5zazvt1azq2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir