یک سوزن به خود، یک جوال‌دوز به دیگران!

سازمان امور مالیاتی همه تلاش خود را معطوف افزایش درآمدها در این‌سو می‌کند تا شاید بشود از این طریق مخارج اداره امور کشور در بین...

20 شهريور 1398 ساعت 22:43


سازمان امور مالیاتی همه تلاش خود را معطوف افزایش درآمدها در این‌سو می‌کند تا شاید بشود از این طریق مخارج اداره امور کشور در بین آحاد جامعه نهادینه گردد و هریک به فراخور حال و درآمد خود، سهم بیت‌المال و دولت را به‌منظور تأمین هزینه‌های نگهداری، جاری و خدماتی با عنوان مالیات بپردازند که البته به انحاء دیگر و تحت عنوان‌های متنوع و مختلف ازجمله ارزش‌افزوده و عوارض و ورودیه ها و همچنین حقوق عبور و مرور از بزرگراه‌ها و الی‌ماشاءالله ارقامی دریافت می‌شوند!
یکی از خصایص ذاتی مردم ایران سخاوتمندی آن‌هاست که علاوه بر خاصیت ژنتیکی اما با بهره‌وری از خلوص نیت ائمه اطهار دراین‌باره توانسته‌اند این منش را در خود جایگزین نمایند و ازاین‌جهت در پرداخت وجوهی به‌منظور تقویت نظام و دولت برای اجرای هرچه بهتر وظایف خود خساست نمی‌ورزند و همگان آگاه‌اند ایران یکی از معدود و یا تنها کشور جهان است که به سنت پسندیده کمک به نیازمندان به‌واسطه صندوق‌های صدقات و هزاران انجمن خیریه ثبت‌شده و نشده موجود احترام گذاشته و آن‌ها را تقویت می‌نمایند. اما بر اساس ضرب‌المثل معروف که می‌گوید: «حساب حساب است و کاکا برادر» نباید این امتیازات معنوی را به‌گونه‌ای دیگر تعبیر نمود و بحث استراتژیک اقتصاد مقاومتی را زیر سوأل برد و یا نادیده گرفت! اصولاً اگر دخل کم باشد باید فتیله خرج را پایین کشید که حساب‌ها ترازمند بوده و با کرام‌الکاتبین نباشد! و همانگونه که شاعر می‌فرماید: «چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن» جامه عمل بپوشد.
اگر دستگاهی وظیفه کسب درآمدهای قانونی را از جامعه دارد و به همین علت می‌تواند بار سنگین آن را از دوش مدیران و مسئولان بردارد دلیل بر آن نمی‌شود تا خود را تافته جدا بافته دانسته و دکترین اقتصاد مقاومتی را مشمول خود نداند!
وزارت نفت بر اساس قانون درصدهایی از فروش و درآمد خود را از محل عرضه فسیلی‌ها و میعانات آن به صندوق ذخیره ملی واریز و یا در حساب‌های خود برای هزینه نگهداری می‌نمایند و مابقی را به خزانه واریز می‌کنند زیرا در مقابل تولید و صادرات و نوسازی هزینه‌های بالاسری فراوانی در جهت ارائه خدمات توسط امور زیر بنایی نفت دارند که البته این امر نیز با اماواگرهایی روبروست ولی نباید این قانون منحصر را بهانه قرار داد تا ارگان دیگری که به‌موازات وزارت نفت عمل می‌کند و مسئول وصول مالیات‌ها از جامعه است انتظار داشته باشد تا به نحوی دیگر اداره شود!
برگزاری سمینار، نشست، کنگره و سمپوزیم های مختلف در کشور ما یک عادت دیرینه است که به‌نوعی اعتیاد تبدیل‌شده بنابراین ترک آن زمان می‌برد و مشکل به نظر می‌رسد اما تعدیل و رعایت اجرا قابل توجیه است.
اگر قرار بر تساوی باشد همه ارگان‌ها و نهادها ازجمله آموزش‌وپرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت و آموزش پزشکی، دفاع، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مجموعه‌های کلان کشور نیز زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری هستند و استحقاق دارند تا برنامه‌های اینگونه را در محیط‌های تاپ همراه با استفاده از امکانات vip و سفرهای هوایی برگزار نمایند درحالی‌که سمبل عمل برای جامعه‌ای هستند که مشتاق اجرای بی‌چون‌وچرا و هرچه بهتر اقتصاد مقاومتی می‌باشد و انتظار دارند تا زیرمجموعه دولت الگوی جامعه بوده و همچون سال‌های حصر در کشورهایی چون ژاپن به مصرف «برنج و تربچه» قناعت نمایند!
این روزها که با ماه محرم مصادف است و همه غم‌های عالم میهمان قلب‌های شیعیان بوده که ایران ام القرای آن است، شایسته به نظر نمی‌رسد تا گردهمایی تبادل تجربه و برنامه‌ریزی برای مقابله یکپارچه و منسجم با پدیده شوم فرار مالیاتی که یک همایش کشوری بوده و اکثریت شرکت‌کنندگان آن تهران نشین بودند در شهر اصفهان یعنی پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی برگزار شود و ده‌ها نفر از مسئولان که اکثراً از شخصیت‌های تأثیرگذار دولت و نظام هستند و این روزها را با چالش و دغدغه‌های سیاسی و اقتصادی سپری می‌کنند با استفاده از امکانات متفاوت حمل‌ونقل ازجمله هوایی به این دیار بکشند تا گرانترین اقامتگاه کشور که باید مورداستفاده توریست‌های خارجی قرارگرفته و ارز در آن هزینه شود چارتر و بودجه کلانی صرف آن گردد! درحالی‌که هیچ‌یک از شخصیت‌های حاضر در آن توقع چنین پذیرائی تاپی را از محل صندوق فقیر دولت ندارند که با اصولاً اقتصاد مقاومتی مغایر می‌باشد! وزیر اقتصاد و دارایی که این روزها به خاطر تعلل سازمان امور اداری کارت زرد از مجلس شورای اسلامی دریافت می‌کند باید در انتظار کارت‌های دیگری از همین قماش باشد که یکی از آن‌ها پیرامون هزینه‌های تشریفاتی سازمان امور مالیاتی کشور در ملأعام است که البته می‌توانست اینگونه نباشد زیرا این وزارتخانه که خود آگاه از وضعیت اقتصاد پشت پرده کشور است وظیفه دارد تا حداقل به زیرمجموعه‌های خود تفهیم نماید تا به‌منظور عملی شدن کامل اقتصاد مقاومتی یک سوزن به خود و یک جوال‌دوز به دیگران بزنند! 

نویسنده: حسن روانشید


کد مطلب: 110739

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcipuaz3t1azy2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir