روحانی در جمع مردم رفسنجان:

برجام را حفظ کنیم، تحریم تسلیحاتی ایران سال آینده رفع می‌شود

20 آبان 1398 ساعت 22:10


رئیس‌جمهور گفت: اگر برجام را نگه داریم تحریم تسلیحاتی ایران سال آینده برداشته خواهد شد.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور) در جریان سفر به استان کرمان با حضور در ورزشگاه تختی رفسنجان از مرحوم هاشمی رفسنجانی یاد کرد و گفت: آیت الله هاشمی به عنوان یک چهره سیاسی شناخته شده در همه منطقه است و این چهره خدوم را می شناسند و این فخری است برای این سرزمین. برای همه مردم ایران و مسلمانان این شخصیت یک افتخار است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه به طریق اولی در یک کشور ۸۲ میلیونی قاعدتا اختلاف فکر و نظر وجود دارد، اظهار داشت: حالا آنهایی که در یک سمت تندرو هستند معمولا ما را با مشکلاتی رو برو می کنند. ممکن است حسن نیت داشته باشند و درست فکر کنند و بگویند اما راه میانه ای که قرآن دستور می دهد این است که می گوید ما شما را امت میانه و الگو برای جهانیان قرار دادیم. اعتدال، میانه روی، انصاف به عدالت نگری و واقع گرا بودن در عین مقدس بودن آرمان مساله بسیار مهمی است.
روحانی با اشاره به برجام خاطرنشان کرد: ما با ۶ کشور و قدرت بزرگ برای مصالح جامعه و کشور خود توافق نامه امضا کردیم. در این میان یک کشور یعنی آمریکا از این توافق خارج شد و عهد و پیمان خود را زیر پا گذاشت. ما می توانستیم چند کار انجام دهیم و شیوه های مختلف داشتیم. عده ای می گفتند باید بلافاصله از این توافق خارج شوید. عده ای می گفتند باید در این توافق بمانید. عده ای هم می گفتند راه بینابین انتخاب کنیم.
وی خطاب به مردم کرمان و رفسنجان گفت: ما در این تجربه دیدیم که این راه بینابین به نفع ما است. بدانید با ادامه برجام ما سال آینده به یک هدف بسیار بزرگ سیاسی، امنیتی و نظامی و دفاعی دست پیدا می کنیم و آن این است که ما سالها است که خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است. یعنی ما نمی توانیم از یک کشوری اسلحه بخریم.
رئیس جمهور ادامه داد: خرید سلاح اگر کشور دیگری هم بخواهد از ایران انجام دهد باز هم ممنوع است. یعنی ما نمی توانیم سلاح بفروشیم. طبق این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱، اگر برجام را نگه داریم سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد و به راحتی می توانیم سلاح لازم را خرید و فروش و به دنیا صادر کنیم.
روحانی با تاکید بر اینکه برداشته شدن تحریم تسلیحاتی یکی از آثار مهم توافق برجام است، عنوان کرد: بله امروز می توانیم از این توافق خارج شویم اما دیگر ثمری که در آینده و سال دیگر پیش روی ما است نخواهد بود. می توانیم بیرون برویم اما قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران بر می گردد. باید فکر کنیم و ببینیم منافع کشور در کجا است.
روحانی افزود: حالا که منافع ما در ماندن است آیا دیگران دست روی دست بگذراند و به این توافق عمل نکنند؟ و ما یکجانبه عمل کنیم؟ نه. این هم درست نیست. ما باید برجام را نگه داریم و حفظ کنیم و در عین حال ما هم آنچه در این توافق قرار گذاشته بودیم انجام دهیم و پله پله کاهش دهیم و کنار بگذاریم. این مسیر، مسیر درستی بود که انتخاب کردیم. امروز توان هسته‌ای ما از هر شرایط دیگری بهتر است. زیرا ما تلاش و توسعه پیدا کردیم، تحقیق کردیم.
رئیس‌جمهور افزود: ما در این سفر در زمینه آب و برق یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پروژه افتتاح می‌کنیم، یعنی در زمینه نیروگاه ها، طرح های آبرسانی و طرح‌های فاضلاب هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افتتاح داریم. بنابراین ما شکست نخوردیم و شکست نخواهیم خورد و راهمان را ادامه می دهیم.
وی تاکید کرد: ما می‌دانیم که مردم از لحاظ زندگی در سال گذشته و امسال در فشار قرار دارند و این را می‌دانیم که درآمد و مخارج زندگی مردم مخصوصاً آنهایی که حقوق‌بگیر ثابت هستند سخت است، بنابراین در روزهای آینده طرحی را خواهیم داشت و این طرح را برای خانواده‌هایی که در فشار اقتصادی هستند، اعلام می‌کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: در کشور ما حدود ۲۵ میلیون خانوار داریم که در این میان عده‌ای وضع زندگیشان مناسب است و می‌توانند روی پای خودشان بایستند اما اکثریتی هستند که دچار فشار هستند و باید از راهی به آنها کمک شود. طبق محاسبات ما حدود ۷ میلیون خانوار وضع زندگیشان خوب و نسبتاً خوب است اما ۱۸ میلیون خانوار نیاز به مساعدت دارند.
رئیس‌جمهور افزود: از این جمعیت عظیم کشور یک اکثریت قاطع نیاز به کمک دارند. من امیداورم از ماه آینده به هر خانوار، یک حمایتی را بصورت ماهانه آغاز کرده و بتوانیم به ۱۸ میلیون خانوار کمک کنیم.
وی تأکید کرد: این طرح مهم دولت در سال ۹۸ است که در روزها و هفته‌های آینده مشخصات آن برای مردم اعلام خواهد شد. این به عنوان یک قدم دولت جهت حمایت از مردم در زندگی روزمره آنهاست تا ان‌شالله بتوانیم از این تحریم و مشکلات عبور کنیم. راه شهدا، راه بزرگان، راه هاشمی رفسنجانی، راه شهید باهنر، راه مقام معظم رهبری و راه شهید بهشتی راه نجات ماست.


کد مطلب: 111530

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcipzazut1azw2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir