سرکوب الجزایری‌ها در فرانسه به خاطر فوتبال

24 تير 1398 ساعت 22:35


وزارت کشور فرانسه اعلام کرد، به دنبال آجشن‌ها در این کشور بعد از صعود تیم ملی فوتبال الجزایر به فینال جام ملت‌های آفریقا، در مجموع ۲۸۲ نفر از فرانسوی‌های الجزایری تبار بازداشت شدند.
پایان یکی از بازی‌های نیمه نهایی جام ملت‌های آفریقا در مصر و پیروزی تیم فوتبال الجزایر بر نیجریه، عصر و شب یکشنبه خیابان‌های فرانسه را به صحنه درگیری نیروهای پلیس و امنیتی با حامیان این تیم بدل کرد.
وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که در «آشوب‌ها» در فرانسه بعد از پیروزی تیم الجزایر در نیمه نهایی جام ملت‌های آفریقا، در مجموع ۲۸۲ نفر بازداشت شدند. حامیان تیم فوتبال الجزایر دنبال صعود آن به فینال این رقابت‌ها، در خیابان‌های سراسر فرانسه به جشن و پایکوبی پرداختند اما این جشن‌ها به آشوب تبدیل شدند.
حامیان تیم الجزایر در فرانسه، بعد از پیروزی این تیم در بازی یک چهارم نهایی جام ملت‌های آفریقا در برابر ساحل عاج هم به خیابان‌ها آمده بودند. به گفته مقام‌های فرانسوی آنها به آشوب و آسیب زدن به مغازه‌ها در مرکز پاریس زده بودند.وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که از مجموع ۲۸۲ نفر بازداشتی آشوب‌های روز گذشته، ۲۴۹ نفر به بازداشتگاه‌ها منتقل شدند. از شهر مون پلیه فرانسه هم خبر رسیده که یک حامی تیم الجزایر حین رانندگی و جشن گرفتن صعود آن به فینال، کنترل خودرو را از دست داد و یک زن را کشت و فرزندش را شدیدا زخمی کرده است.
فرانسه که سابقه تاریخی در استعمار کشورهای آفریقایی و جنگ‌های خونین با جنبش‌های استقلال‌طلبانه در این قاره دارد، موطن الجزایری تبارهای بسیاری است. علاوه بر این، فوتبالیست‌های مطرح فرانسوی از قبیل «زین الدین زیدان» که با این تیم در سال ۱۹۹۸ برنده جام جهانی فوتبال شدند، الجزایری تبار هستند.
در همین حال در جریان اعتراضات در حاشیه روز ملی فرانسه، پلیس دستکم ۱۵۰ نفر از جمله رهبران معترضین را بازداشت کرده است. معترضان به سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به خیابان آمدند و استعفای او را خواستار شدند. پلیس ضد شورش در مواجهه با معترضان، ده‌ها نفر را دستگیر کرد.
تعداد زیادی از معترضان پس از حضور گسترده نیروهای امنیتی، با حضور در خیابان شانزه‌لیزه تلاش کردند تا با گذاشتن اشیایی در خیابان، مسیر را مسدود کنند. آنها همچنین اقدام به پرتاب سنگ و بطری به سمت پلیس کردند. پلیس در مقابل با گاز اشک آور سعی در متفرق کردن معترضان داشت. گزارش‌ها بدون اینکه به عدد دقیقی از افراد آسیب دیده اشاره کند، از زخمی شدن ده‌ها نفر حکایت دارد.
همچنین وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که در حاشیه درگیری در چندین شهر فرانسه در حاشیه جشن الجزایر هم تعدادی دستگیر شده‌اند.


کد مطلب: 109902

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciu3azrt1au32.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir