باکو و ایروان همچنان به توافقات پایان جنگ پایبند نیستند

شکست دومین‌آتش‌بس

28 مهر 1399 ساعت 0:09


رویکردهای غیر تعاملی و تاکید بر گزینه نظامی به عنوان راهکار تحقق اهداف موجب شده تا علیرغم اعلام اجرایی شدن آتش‌بس دوم میان ایروان و باکو، درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی ادامه دارد و ارمنستان از انهدام ۴ تانک جمهوری آذربایجان خبر داد.
«شوشان استپانیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد یگان‌های نظامی ارتش حکومت خودخوانده منطقه قره‌باغ کوهستانی چهار تانک جمهوری آذربایجان را که از سمت جنوب حمله می‌کردند، منهدم کرده است.او در شبکه‌های اجتماعی افزود در جبهه جنوبیِ منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی، دشمن (ارمنستان) تعدادی زیادی پهپاد و سیستم‌های توپخانه‌ای به کار گرفته است.
این در حالی است که از بامداد دیروز توافق آتش‌بس جدیدی میان دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان اجرایی شد. اما مانند توافق آتش‌بس اول، مقام‌های باکو و ایروان از همان ساعات ابتدایی یکدیگر را به نقض توافق متهم کردند.وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در ساعات اولیه دیروز با صدور بیانیه‌ای، نیروهای مسلح ارمنستان را به حملات خمپاره‌ای به مواضع جمهوری آذربایجان در امتداد خط تماس منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی متهم کرد. پیش از این نیز، ارمنستان ، جمهوری آذربایجان را به نقض توافق آتش‌‌بس که از ساعاتی قبل اجرایی شده بود متهم کرده بود و سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه‌ای در توئیتر اعلام کرد: «دشمن از ساعت ۰۰:۰۴ تا ۰۲:۴۵ اقدام به شلیک گلوله‌های خمپاره در جهت شمالی و از ۰۲:۲۰ تا ۰۲:۴۵ اقدام به شلیک راکت در جهت جنوب کرد.»دور جدیدی از تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در خصوص منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم می‌کنند و این درگیری‌ها تا امروز ادامه داشته و جمهوری آذربایجان تأکید کرده که ارمنستان باید از منطقه قره‌باغ خارج شودخبر آتش بس میان باکو و ایروان در حالی منتشر ‌شد که از صبح شنبه گزارش‌هایی در خصوص ازسرگیری تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی منتشر شد و همانطور که مقام‌های قره‌باغ از وقوع انفجارهایی در شهرهای «استپاناکرت» و «شوشی» و زخمی شدن دستکم دو نفر خبر دادند، مقام‌های باکو نیز از کشته شدن دستکم ۱۳ نفر و زخمی شدن بیش از ۵۰ نفر دیگر در حمله موشکی نیروهای مسلح ارمنستان به شهر گنجه و «مینگه‌چویر» خبر دادند. در پی آن، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در پیامی هشدارآمیز گفت که انتقام حمله ارمنستان را خواهد گرفت و پس از آن باکو از ساقط شدن جنگنده «سوخو-۲۵» ایروان خبر داد.
در این میان در اقدامی بحران ساز، وزارت دفاع ملی ترکیه اعلام کرد در برابر حملات ارمنستان به غیرنظامیان در جمهوری آذربایجان ساکت نخواهد ماند. این وزارتخانه با انتشار عکسی در حساب کاربری توییترش نوشت: «این بچه کوچک هنگامی که خواب بود توسط موشک بالستیک ارتش ارمنستان کشته شد». در این پیام توییتری آمده است: «ممکن است زبان، مذهب و کشور ما متفاوت باشد اما این عکس برای سوزاندن قلب ما کافی است».وزارت دفاع ملی ترکیه در ادامه می‌نویسد: «ممکن است شما برای اولین بار این عکس را ببینید اما آذربایجانی‌ها ۳۰ سال است با چنین عکس‌هایی زندگی می‌کنند». همچنین می‌افزاید: «اگر انسان‌هایی هستند که می‌توانند این را ببینند و ساکت بمانند، به کارشان ادامه دهند، ما ساکت نمی‌مانیم».
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه‌ای، ارمنستان را به نقض آتش‌بس جدید از طریق حمله به شهر «جبرئیل» متهم کرد. وزارت دفاع «قره باغ کوهستانی» اعلام کرده از زمان آغاز در‌گیری‌های ارمنستان و جمهوری آذر‌بایجان در این منطقه، ۶۷۳ نظامی کشته‌ شده‌اند.این در حالی است که از سال ۱۹۹۰ تاکنون که حدود ۳۰ هزار نظامی بر اثر این درگیری‌ها کشته شدند، اما در‌گیری‌های اخیر میان این دو کشور همسایه به بدترین سطح خود رسیده است.


کد مطلب: 115770

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciywazut1azy2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir