درس‌های متقابل

27 ارديبهشت 1397 ساعت 1:02


صحنه جهانی همچون مجموعه‌ای از بحران‌ها را شاهد است که فضایی ابهام‌برانگیز را برای سپهر سیاسی آن به همراه داشته است. در این میان تحولاتی مشاهده می‌شود که در کنار تاثرگذاری بر معادلات جهانی درس‌های متقابلی برای یکدیگر دارند. این دو محور را در تحولات خاورمیانه و شرق آسیا می‌توان مشاهده کرد. در یک سوی معادله کره شمالی قرار دارد که این روزها سخن از مداکرات آن با آمریکا مطرح است و از سوی دیگر معادلاتی در خاورمیانه رقم می‌خورد که از آن جمله رفتارهای آمریکا در قبال برجام و اعلام خروج از آن است.
در تحلیل این مسائل چند نکته قابل توجه مشاهده می‌شود. نخست آنکه کره شمالی این درس را برای کشورهای خاورمیانه از جمله جمهوری اسلامی ایران و مقاومت دارد که اگر آمریکا مجبور به مذاکره با این کشور شده به دلیل دستاوردهای آن در برابر زیاده‌خواهی آمریکاست چنانکه اکنون کره شمالی به قدرتی جهانی مبدل شده است.
اما خاورمیانه نیز به نوبه خود درس‌هایی برای کره شمالی به همراه دارد. آمریکا در حالی در قالب گروه ۱+۵ برجام را امضا و باید تعهدات خود را اجرا می‌کرد که عملا نه تنها پایبند تعهداتش نبوده بلکه در نهایت خروج از برجام را اعلام کرد. در همین حال آمریکا در حالی که جهانیان خواستار حمایت از فلسطین در برابر اشغالگری صهیونیست‌ها هستند انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را صورت داده و حتی نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در حالی که صهیونیست‌ها ۲۷۰۰ نفر را زخمی و ۶۰ نفر را به شهادت رسانده از خویشتنداری صهیونیست‌ها حمایت و قدردانی کرده است.
در همین حال انتخابات پارلمانی در عراق و لبنان در حالی برگزار شد که آمریکا تمام طرح‌ها و اقداماتش را به کار گرفت تا مانع برگزاری انتخاباتی امن و موفق شود. هر چند که این طراحی با ناکامی همراه بود اما به هر تقدیر رفتارهای بحران‌‌ساز آمریکا در این کشورها مشهود است. در سوریه نیز آمریکا همچنان به حمایت از تروریست‌ها و کشتار غیرنظامیان می‌پردازد.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که تحولات شرق و غرب آسیا یک نقطه اشتراک دارد و آن اینکه آمریکا هرگز قابل اعتماد نبوده و تنها هدفش نابودی بشریت است. البته باید در نظر داشت که رفتار کشورهای اروپایی از جمله رفتارهای مغرضانه آنها در برجام و نیز همراهی آشکار و پنهانشان در بر هم زدن روند انتخابات عراق و لبنان و نیز تشدید بحران در سوریه نشانگر دوگانگی و رفتارهای غیراصولی آنان در قبال تحولات جهانی است. بر این اساس می‌توان گفت که کره شمالی و خاورمیانه درس‌های متقابلی برای یکدیگر دارند و آن اینکه آمریکا و اروپا هرگز قابل اعتماد نبوده چراکه هدفی جز بحران‌سازی و نابودی صحنه جهانی کارکردی ندارند. 

نویسنده: علی تتماج


کد مطلب: 104411

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdciz5azzt1au52.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir