معامله قرن، اهداف و راهکارها

معامله قرن واژه‌ای است که از زمان ریاست جمهوری ترامپ بر آمریکا بر روند آنچه صلح خاورمیانه نامیده اند قرار گرفته است...

6 بهمن 1398 ساعت 21:56


معامله قرن واژه‌ای است که از زمان ریاست جمهوری ترامپ بر آمریکا بر روند آنچه صلح خاورمیانه نامیده اند قرار گرفته است. در همین چارچوب نیز آمریکا تحرکات بسیاری صورت داده که انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، به رسمیت شناختن شهرک‌سازی صهیونیست‌ها،حذف کمک‌های آمریکا به آنروا به عنوان نهاد امدادرسان به آوارگان فلسطینی، واداشتن کشورهای عربی به برقراری روابط با رژیم صهیونیستی بویژه در قالب اقتصادی که نمود آن را در نشست منامه می‌توان مشاهده کرد و.... از بخش‌های طراحی آمریکا برای تحمیل معامله قرن به فلسطینی‌هاست.
نکته قابل توجه آنکه اخیرا آمریکا از آغاز اجرای این طرح سخن گفته است و نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها را برای رونمایی از طرح به آمریکا دعوت کرده است. حال این سوال مطرح است که اهداف آمریکا از اعلا این در مقطع کنونی چیست؟ رفتارهای ترامپ و نتانیاهو نشان می‌دهد که آنها نوعی همپوشانی انتخاباتی را اجرا می‌سازند. در شرایطی که هر دو در بحران سیاسی به سر می‌برند این سناریو مطرح است که آنها را اعلام این طرح برآنند تا از یک سو موقعیت نتانیاهو در عرصه سیاسی صهیونیست‌ها تقویت شود و از سوی دیگر ترامپ از حمایت لابی صهیونیستی برخوردار و از استیضاح رهایی یابد. نکته مهم دیگر آن است که ترور سرداران مقاومت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان که نمود تروریسم دولتی آمریکاست در کنار خروش بزرگ ملت ایران و عراق در برگزاری مراسم تشییع پیکر این شهیدان و در نهایت انتقام گیری مقتردانه ایران با موشک باران پایگاه عین الاسد و راهپیمایی بزرگ ملت عراق با محور اخراج آمریکا، هزینه‌های بسیاری را برای آمریکا رقم زده است.
بیداری جهانی از ماهیت جنایت کار آمریکا و حمایت جهانیان از سرداران مقاومت و اصرار عراق مبنی بر اخراج آمریکا به یک رسوایی برای واشنگتن مبدل شده است. با این شرایط می‌توان گفت که ترامپ با اعلام معامله قرن به دنبال انحراف افکار عمومی از این نابسامانی‌ها و البته گرفتار سازی منطقه در بحرانی جدید است. آمریکا با ایجاد بحران جدید در منطقه به دنبال حاشیه کردن مطالبه جهانی مجازات آمریکا به جرم ترور سرداران مقاومت و نیز تاکید ملت‌های منطقه به اخراج آمریکاست. حال این سوال مطرح است که راهکار مقابله با این تحرک آمریکا چیست؟ با توجه به تجربه خسارت‌های گسترده مذاکره با صهیونیست‌ها، بی کفایت سازمان ملل و نیز سازشکاری ارتجاع عربی تنها راهکار مقابله با طرح معامله قرن یا همان نابودی فلسطین، تکیه بر انتفاضه و جبهه مقاومت است. مقاومتی که غزه را آزاد و پیروزی غزه در جنگ‌های ۲۲،۸ و ۵۱ روزه را رقم زده می‌تواند عامل تحقق حقوق ملت فلسطین یعنی تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باشد. 

نویسنده: قاسم غفوری


کد مطلب: 112610

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcizrazut1azq2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir