طراحی داعش برای فتنه دینی در پاکستان

28 فروردين 1398 ساعت 1:36


همزمام با سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران در چارچوب طراحی دشمنان برای برهم زدن روابط شیعه و سنی تحرکات تروریست‌ها شدت گرفته چنانکه رسانه های پاکستان اعلام کردند دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور از ورود یک مهاجم انتحاری داعش به شهر لاهور و احتمال عملیات تروریستی خبر داده‌اند.
بر اساس این گزارش یکی از اعضای داعش به نام شهزاد اعلام کرد که سروزیر ایالت پنجاب را در لاهور ترور خواهد کرد.فرمانده پلیس ایالت پنجاب پاکستان اعلام کرد: تروریست ۲۸ ساله داعشی پیش از این در سوریه در کنار دیگر تروریست های داعش حضور داشته و سپس برای آموزش عملیات انتحاری به افغانستان رفت. نهادهای امنیتی در لاهور پاکستان ضمن تاکید بر افزایش ضریب امنیتی در این شهر، به شخصیت های مهم دولتی، سیاسی و دیگر نهادها توصیه کرده اند که از رفت و آمد های غیرضروری اجتناب کنند. پیش از این داعش مسئولیت حمله تروریستی در کویته مرکز ایالت بلوچستان را که ۲۰ کشته و ۴۸ زخمی بر جای گذاشت به عهده گرفت.
بیشتر کارشناسان بر این باورند که آمریکا با انتقال داعش از سوریه به مرزهای پاکستان و افغانستان از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. در سپتامبر سال ۲۰۱۴، داعش نمایندگانی به پاکستان فرستاد و در اکتبر سال ۲۰۱۴، فرماندهانی از تحریک طالبان پاکستان چون حافظ خان سعید از خرم و خیبر مناطق قبیله‌ای و پیشاور و منطقه هنگو، به ابوبکر بغدادی اعلام وفاداری کردند. در سال‌های گذشته، یکی از اهداف و راهبردهای حیاتی داعش بقا و گسترش در منطقه بوده است و از سوی دیگر بـه دلیل فراهم بودن بسترهای طبیعی برای رشد با استفاده از تبلیغات و فناوری‌های ارتباطی نوین، داعش تلاش کرده حضور خود را در پاکستان تقویت کند. گروه تروریستی داعش با انتشار بیانیه‌ای مسؤولیت انفجار در بازار میوه منطقه هزارگنجی در کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان را برعهده گرفت.
داعش قبل از این نیز در کراچی و بلوچستان حملات متعددی را علیه شیعیان طراحی و اجرا کرده بود. شیعیان پاکستان در اعتراض به حملات تروریستی امروز و روز گذشته در شهر کویته تحصن کردند. شیعیان پاکستان هفته‌های اخیر نیز در اعتراض به تداوم قتل‌های هدفمند تروریستی تظاهرات و تجمع برگزار کردند و امروز نیز گروه‌های مذهبی و اجتماعی در شهر کویته دست به تحصن زدند. برخی از مسئولان دولت ایالتی بلوچستان در محل تحصن حضور یافتند و با معترضان مذاکره کردند، ولی این مذاکرات موفقیت آمیز نبود. درگیری بین نیروهای امنیتی و تروریست‌ها که از ۱۴ ساعت پیش آغاز شده همچنان ادامه دارد این در حالی است که تا کنون یک پلیس و ۳ تروریست کشته شده‌اند.


کد مطلب: 108516

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcizvazqt1auw2.cbct.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir