تصمیماتی که می‌تواند کارساز باشد

مصوبه مهم مجلس درباره مجازات اسیدپاشی

1 خرداد 1398 ساعت 1:17


پیشنهادی در مورد انتخابات هیات رئیسه مجلس، تعیین مجازات معاونت در جرایم اسیدپاشی، تشریح تصمیمات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درباره رفع موانع تولید از مهمترین اخبار جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی است. جلیل رحیمی جهان‌آبادی در جریان سوال از وزیر کشور با اشاره به تخلیه برخی روستاها در مناطق مرزی خراسان در دهه ۷۰ گفت که حقوق مردم در مناطق مرزی خراسان پایمال شده و لازم است هیاتی برای تعیین میزان خسارات این افراد مشخص شود. وی تاکید کرد که مشکل زمین‌های مرزی و افراد فاقد شناسنامه حل شود. عبدالرضا رحمانی‌فضلی هم در پاسخ به سوالات نمایندگان در رابطه با حریم امنیتی در مرزهای شرقی کشور به ویژه خراسان رضوی با اشاره به این‌که امنیت و آسایش مردم در مناطق مرزی برای وزارت کشور در حوزه امنیتی دارای اهمیت بالایی است، گفت: برای ما امنیت و آسایش مردم در مناطق مرزی با توجه به استقرار در منطقه و امر پدافند غیرعامل نقش مهمی در حوزه امنیتی دارد و تمام تلاش خود را برای ثبات بخشیدن در مناطق مرزی به کار بسته‌ایم.
در ادامه نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس از پاسخ‌های وزیر کشور درباره بلاتکلیفی زمین‌های مردم در مناطق مرزی شرق کشور و بلاتکلیفی افراد فاقد شناسنامه، مشکوک‌التابعیت و ممنوع‌الخدمت قانع شد. نماینده مردم بابلسر هم در جریان سوالش از وزیر کشور گفت که اگر برای موضوع دپوی زباله در مازندران چاره اندیشی نشود این مشکل بدتر از بمب شیمیایی حلبچه خواهد بود. در پاسخ رحمانی فضلی با اشاره به اینکه روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در کشور تولید می‌شود، گفت: با توجه به این که دپوی زباله در نواحی شهری شهرستانهای بابلسر و فریدون کنار و شهرهای استان مازندران را تهدید می‌کند چرا اقدامی علیرغم تذکرات مکرر به وزیر کشور و استان مازندران صورت نگرفته است؟
نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار هم از توضیحات وزیر کشور در مورد دپوی زباله در شهرهای استان مازندران قانع شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود، ماده ۳ طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن را بررسی کرده و در نهایت با ۱۷۳ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۳ رای ممتنع آن را به تصویب رساندند که بر اساس آن مجازات مربوط به اسیدپاشی مشمول هیچ گونه آزادی مشروط، تعویق، تعلیق و تخفیف نمی‌شود. همچنین نمایندگان با ۱۷۲ رأی موافق و ۴ رأی مخالف، مجازات معاونت در جرایم اسیدپاشی را تعیین کردند. در همین رابطه فاطمه حسینی، طراح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن از پیشنهاد نمایندگان برای ضابطه‌مند کردن خرید و فروش اسید خبر داد. نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دیگر مرتکب اسیدپاشی را ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان بزه دیده کردند، اگر مرتکب متمکن از پرداخت هزینه‌ها نباشد، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی آن را پرداخت می‌کند. همچنین مصوب شد که به دعوای مربوط به جرایم اسیدپاشی خارج از نوبت رسیدگی شود.
در ادامه جلسه علنی دو فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی مطرح شد که بعد از توضیحات جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور و اظهارات دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف با فوریت این لایحه، نمایندگان با ۱۳۱ رأی موافق، ۷۰ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در مجلس با دو فوریت این لایحه مخالفت کردند. رئیس مجلس یک فوریت این لایحه را به رأی گذاشت که نمایندگان با یک فوریت این لایحه موافقت کردند. در جلسه علنی بعد از ظهر امروز و در جریان قرائت گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره‌ حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر، بهرام پارسایی گفت که حادثه آتش‌سوزی دو سال گذشته مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیرعمدی بوده اما قصور برخی از واحدهای این مجتمع بر آن محرز است.


کد مطلب: 109020

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcj8hevyuqeyyz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir