کرملین بر عدم تغییر موضع حمایت از سوریه تاکید کرد

رویارویی روسیه با جاه‌طلبی‌های اردوغان

12 اسفند 1398 ساعت 21:41


«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه دیروز تکلیف اردوغان را روشن کرد و با تاکید بر عدم تغییر موضع مسکو در قبال سوریه، از آنکارا خواست به توافقات پیشین از جمله سوچی پایبند باشد.
پسکوف طی نشست خبری در کرملین گفت: «ارتش روسیه به ترکیه اطلاع داده که دیگر نمی‌تواند امنیت هواپیماهای این کشور بر فراز آسمان ادلب را تضمین کند». وی همچنین افزود که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای او روز پنجم مارس (پنجشنبه پانزدهم اسفند) در مسکو دیدار و درباره سوریه رایزنی خواهند کرد. پیش از این دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرده بود اردوغان در سفری یک روزه به روسیه می‌رود تا با پوتین درباره وضعیت ادلب و پیشروی‌های ارتش سوریه در عملیات ضد تروریستی در این استان صحبت کند. ارتش ترکیه روز گذشته، بعد از افزایش تلفات ماجراجویی نظامی خود در ادلب و بیشتر شدن ابعاد این رسوایی، تجاوز نظامی جدیدی را به خاک سوریه با اسم رمز «عملیات سپر بهار» برای حمایت از گروه‌های تروریستی در برابر عملیات ارتش سوریه در ادلب آغاز کرد. دولتمردان و ارتش سوریه بارها تأکید کرده‌اند که اجازه نخواهند داد هیچ قسمتی از خاک این کشور در اشغال متجاوزانی مانند آمریکا و ترکیه باقی بماند.همچنین وزارت خارجه سوریه با تأکید بر مقابله قاطعانه با تجاوزات ترکیه، تصریح کرد که از مداخلات آنکارا در امور داخلی سوریه، جلوگیری خواهد کرد.یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه گفت که حملات ترکیه بار دیگر نشان می‌دهد که نظام حاکم بر این کشور، از رهگذر تجاوزات و عدم پایبندی خود به ماحصل روند آستانه و توافق سوچی، هیچ گونه صداقتی ندارد. وی با بیان اینکه ترکیه «اصرار دارد که با گروههای تروریستی در یک سنگر باشد»، تصریح کرد: «این مسئله ثابت کننده تأکیدهای سوریه است مبنی بر اینکه رژیم اردوغان، نالایق است و شایستگی آن را ندارد که یکی از [کشورهای] ضامن روند آستانه باشد». خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این منبع گزارش داد، سوریه همچنان با گروههای تروریستی مبارزه می‌کند، آنان را مفتضحانه شکست می‌دهد و قصد دارد با تجاوز آشکار ترکیه، با قاطعیت مقابله کند و جلوی تمامی مداخلات ترکیه را برای حفظ تمامیت ارضی خود بگیرد.دمشق در پایان از جامعه بین‌الملل خواست، نقش آشکار حقوق بین‌الملل را محکوم کرده و از رفتارهای اردوغان برای حمایت از تروریسم جلوگیری کند. همچنین یک منبع میدانی خبر داد که ارتش سوریه جنگ‌افزارهایی مدرن به شرق و جنوب استان ادلب فرستاده است که متناسب با تحولات میدانی در این منطقه، از آن استفاده خواهد شد. از سوی دیگر وزیر دفاع ترکیه ادعا کرد در جریان عملیات نظامی جدید این کشور در شمال غرب سوریه، بیش از دو هزار سرباز ارتش سوریه از پای درآمدند.
نکته قابل توجه آنکه نیروهای ارتش سوریه دیروز موفق شدند مجددا سراقب را از دست تروریستهای تحت حمایت ترکیه آزاد کنند.تروریست‌ها هشتم اسفندماه جاری توانسته بودند مجددا سراقب را به اشغال خود درآورند.مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به تروریستها- امروز خبر داد که درگیری‌های شدیدی در محورهای مختلف سراقب بین ارتش سوریه و نظامیان و تروریست‌های وابسته به ترکیه در جریان است. از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه با افزایش آمار ادعایی تلفات ارتش سوریه در عملیات «سپر بهار»، گفت این عملیات در شمال غرب سوریه ادامه دارد. به گفته منابع مطلع ترکیه‌ای، هیات آمریکایی شامل نماینده واشنگتن در سازمان ملل و نماینده آمریکا در امور سوریه به منظور رایزنی درباره ادلب، امشب وارد آنکارا می‌شوند.اکثریت شهروندان استان‌های مختلف ترکیه به پویش محکومیت حمله دولت اردوغان به سوریه ملحق شدند. حزب «کار» ترکیه با راه‌اندازی پویشی برای جمع‌آوری امضا در چند استان ترکیه و در محکومیت حمله «رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشورشان به سوریه تاکید کردند که باید با سیاست‌های متهورانه او در قبال سوریه به طور خاص و به طور کلی در قبال منطقه مقابله کرد.


کد مطلب: 113070

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjatevyuqevyz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir