فرصت طرح صلح هرمز

11 آبان 1398 ساعت 22:26


حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر پیشین قطر خطاب به سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تاکید کرد، پیام های ایران برای گفت وگو با نظارت سازمان ملل باید به طور جدی در شورای همکاری بررسی شود، چرا که این فرصت ممکن است، در آینده تکرار نشود.
وی در همین ارتباط با انتشار توئیتی افزود، اگر در آینده توافقی میان ایران و آمریکا صورت بگیرد، در آن صورت دیگر این مساله گفت‌و گوی ایران و کشورهای عربی - برای تهران ضروری نخواهد بود و چه بسا دیگر در آن زمان فرصت گفت‌وگو فراهم نشود.
اظهار نظر اخیر آل ثانی ۶۰ ساله با ۲۱ سال سابقه فعالیت سیاسی به عنوان وزیرخارجه و نخست وزیر قطر به دنبال سفر هفته گذشته "محمدجواد ظریف" وزیر خارجه ایران به دوحه برای شرکت درکنفرانس امنیتی و دعوت دوباره کشورهای منطقه خلیج فارس به ابتکار اعتماد سازی میان یکدیگر و طرح صلح هرمز در مصاحبه با شبکه "الجزیره" صورت می‌گیرد.
حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران مهر ماه ۱۳۹۸ در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به ائتلافِ امید یعنی ابتکار صلح هرمز دعوت می‌کنم.
رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران براز داشت: این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را دربر می‌گیرد.
ارایه طرح صلح هرمز از سوی جمهوری اسلامی ایران به شش کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس به دنبال افزایش تنش ها در این منطقه مهم و راهبردی در ماه های اخیر صورت گرفت. حضور نظامی و دخالت کشورهای بیگانه و خارج از منطقه به خصوص آمریکا عامل اصلی برهم خوردن نظم و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز شده است. طرح صلح رییس جمهوری اسلامی ایران با هدف تامین امنیت و ثبات منطقه از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس با همکاری مهم ترین کشور شمالی آن یعنی ایران، ارایه شده است. وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در منطقه خلیج فارس و کشورهای پیرامون آن که از آن به عنوان "هارتلند" انرژی جهان نام برده می شود، موجب شده تا ایران با توجه به موقعیت و جایگاه خود در این منطقه، چنین طرحی را برای حل مسایل و مشکلات موجود در آن ارایه دهد. کوتاهی و ناپختگی برخی کشورهای منطقه نیز از عوامل حضور و دخالت قدرتهای بیگانه در منطقه راهبردی و مهم خلیج فارس و تنگه هرمز بوده است .
اصولا یکی از علت های اصلی بروز مشکلات و اختلافات در منطقه خلیج فارس به خاطر حضور و سیاست های تفرقه افکنانه برخی قدرت های فرامنطقه ای است که تنها راه تامین و ادامه منافع، فروش سلاح‌های خود و بازگرداندن درآمدهای نفتی منطقه را در چنین اختلافاتی دنبال می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تا کشورهای منطقه خود راسا در کنار یکدیگر مشکلات را حل کرده و به دور از برخی تنش ها به حیات عادی خود ادامه دهند.
در ماه‌های اخیر به دنبال افزایش تنش ها در منطقه یکی از اصولی که برای کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس ثابت شد، ورود نکردن قدرت های فرامنطقه‌ای در این تنش ها به خاطر ملاحظات خاص آنها و بر خلاف موضع گیری های رسمی و لفظی این قدرت ها است و در هنگام بروز مشکل به بهانه‌هایی چون بررسی بیشتر و یا انجام تحقیقات لازم از هر اقدامی سرباز می‌زنند. درست در همین ارتباط اکنون یکی از نگرانی های کشورهای حاشیه خلیج فارس فراهم شدن زمینه برای هرگونه توافق بین ایران و قدرت‌های بزرگ است که بهترین مصداق برای آن را می‌توان در نگرانی و وحشت برخی از کشورهای منطقه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و شش کشور بزرگ جهان ذکر کرد. 


کد مطلب: 111414

آدرس مطلب: http://siasatrooz.ir/vdcjvvevxuqevxz.fsfu.html

سیاست روز
  http://siasatrooz.ir