میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
هر ۱۰ دقیقه یک کودک زیر پنج سال یمنی به دلایل پیامدهای تجاوز ائتلاف سعودی جان می‌دهد
بزرگترین فاجعه قرن
بزرگترین فاجعه قرن
 

جنایات سعودی علیه یمن در حالی ادامه دارد که به گفته دبیرکل سازمان ملل متحد هر ده دقیقه یک کودک زیر پنج سال یمنی به دلایل قابل پیشگیری جان می‌دهد.
یمن در محاصره است و سازمان ملل همچنان اعتراض می‌کند. اما عربستان به پشتوانه آمریکا توجهی به سازمان ملل ندارد. «مارک لوکوک» رئیس بخش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، که ماه گذشته به یمن سفر کرده بود، روز چهارشنبه به درخواست سوئد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد حاضر شد و پشت درهای بسته گزارشی در این زمینه به اعضای شورا ارائه کرد. لوکوک پس از این نشست به خبرنگاران گفت: «به اعضای شورای امنیت گفتم اگر این تدابیر (محاصره یمن) لغو نشوند در یمن قحطی خواهد شد؛ بزرگ‌ترین قحطی، که دنیا طی ده‌های اخیر با آن مواجه بود و میلیون‌ها نفر قربانی خواهند شد.»
وی افزود، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز روز چهارشنبه با «عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی گفت‌وگو کرده و خواستار ازسرگیری فوری ورود کمک‌های انسانی به یمن را خواستار شده است. وی با اعلام این‌که برنامه جهانی غذا سازمان ملل هر ماه برای ۷ میلیون نفر در یمن غذا تامین می‌کند، گفت: «آنچه اکنون می‌خواهیم این است که محاصره پایان یابد... تا ما بتوانیم جان این انسان‍‌ها را نجات دهیم.»
از سوی دیگر، «سباستیان کاردی» سفیر ایتالیا، که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، گفته، این شورا نسبت به وضعیت انسانی در یمن ابراز نگرانی کرده است.
کاردی گفت: «اعضای شورای امنیت تاکید کردند، می‌بایست تمامی بنادر یمن از جمله بندر الحدیده برای کمک‌های انسانی و دیگر نیازهای ضروری باز باشند.» در حالی‌که طبق گفته مارک لوکرک، حتی پیش از اعلام محاصره یمن در روز دوشنبه، ششم نوامبر دسترسی به بنادر یمن کافی نبود. در همین زمینه، سازمان بین‌المللی «پزشکان بدون مرز»، اعلام کرد که ائتلاف سعودی ۳ روز است که به هواپیماهای آن اجازه ورود به یمن را نمی‌دهد. سازمان ملل می‌گوید از زمان مداخله ائتلاف عربستان در جنگ داخلی یمن نبردها و حملات هوایی بیش از ۸۶۷۰ نفر کشته و نزدیک به ۵۰ هزار زخمی به جا گذشته است. بیش از ۶۰ درصد این کشته‌ها غیرنظامی هستند. صندوق کودکان سازمان ملل هشدار داده است که ذخایر سوخت یمن تنها تا پایان ماه نوامبر نیاز این کشور را تامین خواهد کرد.
نماینده یونیسف در یمن دیروز جمعه در سخنانی تاکید کرد: ذخایر سوخت یمن تا پایان نوامبر کافی خواهد بود و ذخایر واکسن نیز تا یک ماه دیگر به پایان خواهد رسید اگر ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اجازه ورود کمک های بین المللی به فرودگاه صنعا و بندر حدیده را ندهد. مریتکسل ریلانو نماینده یونیسف در یمن در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگاران در ژنو تصریح کرد: قیمت سوخت در یمن بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته که علت اصلی این مساله کمبود شدید بوده است. نگرانی فوری نسبت به شیوع دیفتری در یمن وجود دارد و همین طور بسته شدن بندر حدیده موجب کمبود شدید مواد غذایی شده است.
سازمان بین‌المللی «پزشکان بدون مرز» اعلام کرد که ائتلاف سعودی ۳ روز است که به هواپیماهای آن اجازه ورود به یمن را نمی‌دهد. این سازمان اجازه فوری به هواپیماهایش برای ورود به یمن جهت ارائه کمک‌های انسانی به نیازمندان را خواستار شد.
سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای متذکر شد، اقدام ائتلاف سعودی به بستن گذرگاه‌ها و مرزهای یمن با اصول بی‌طرفی که متضمن رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه به دست نیازمندان و ورود تیم‌های امدادرسانی به این کشور است، تناقض دارد.
«جاستین آرمسترونگ» رئیس تیم اعزامی سازمان پزشکان بدون مرز به یمن در این بیانیه افزود: «به‌رغم تلاش‌های مستمر برای دستیابی به اجازه ورود هواپیماهای‌مان به یمن، که از جیبوتی عازم می‌‌شوند، ولی این ائتلاف تاکنون اجازه نداده است.»
آرمسترونگ درباره تاثیرات ملموس بسته‌شدن تمامی گذرگاه‌های یمنی بر زنان و مردان و کودکان هشدار داد و گفت که چنین اقدامی جان هزاران نفر را در معرض خطر قرار می‌دهد؛ چراکه اقتصاد فروپاشیده یمن وخیم‌تر شده است.
لازم به ذکر است درپی ادامه محاصره کامل یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی، شورای عالی سیاسی یمن خواستار برگزاری تظاهرات در محکومیت این محاصره شد. شورای عالی سیاسی یمن از شهروندان این کشور خواست که صبح روز دوشنبه آینده، برای محکومیت تجاوز و محاصره کامل یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی، در راهپیمایی بزرگ صنعا شرکت کنند. شورای عالی سیاسی یمن در این فراخوان، بر اهمیت مشارکت گسترده در این راهپیمایی تأکید کرد و از جامعه جهانی خواست که به مسئولیت‌های خود در پایان دادن به محاصره ملت یمن، عمل کند. شورای عالی سیاسی یمن همچنین بر حفظ وحدت جبهه داخلی در این کشور تأکید کرد.
همچنین یک روزنامه آمریکایی گزارش داده سکوت کشورهای غربی در قبال فجایع یمن این نگرانی را ایجاد کرده که عربستان سعودی علاوه بر خرید سلاح از این کشورها، سکوت آنها را هم خریداری می‌کند.
مقام‌های اروپایی و آمریکایی در حالی درباره اقدام عربستان سعودی در محاصره یمن و جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه سکوت اختیار کرده‌اند که سازمان‌های بین‌المللی درباره احتمال وقوع بزرگترین قحطی در این کشور فقیر و جنگ‌زده عربی هشدار داده‌اند. روزنامه واشنگتن‌پست نوشته در هفته‌های گذشته، تقریباً هیچ پیامی از پایتخت کشورهای اروپایی در حمایت از مردم یمن که با بحرانی انسانی مواجه هستند، شنیده نشده است. دو هفته پیش، «مایکل فالون، وزیر دفاع وقت انگلیس، بدون هیچ پرده‌پوشی ارزیابی‌های دولت این کشور را درباره درگیری‌های یمن بیان کرد. او در کمیته امور دفاعی پارلمان انگلیس، ضمن دفاع از فروش جنگنده به عربستان سعودی گفت: «بایستی به این کمیته بگویم که انتقاد از عربستان سعودی در این پارلمان سازنده نیست.»
در ادامه حمایت از سعودی معاون خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس ضمن ابراز نگرانی شدید از گزارش‌های مربوط به حمایت موشکی ایران از حمله موشکی اخیر یمنی‌ها به ریاض، ورود بازرسان سازمان ملل به این پرونده را خواستار شد. در واکنش به جنایات سعودی نیروهای موشکی ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک «زلزال۲» را به سمت مواضع نظامیان سعودی در منطقه عسیر شلیک کردند.
سخنگوی رسمی جنبش انصارالله تاکید کرد تا زمانی که تجاوز به یمن و محاصره آن ادامه یابد، حملات موشکی به عربستان نیز ادامه خواهد یافت. نیروهای یمنی با حمله به مواضع مزدوران متجاوز در مناطق مختلف شماری از آنها را کشته یا مجروح کردند و خسارات سنگینی نیز به آنها وارد کردند. جنگنده‎های سعودی ۳ بار مرکز آموزشی گارد ریاست جمهوری یمن واقع در شمال صنعاء را بمباران کردند.

کد مطلب: 101777
 
Share/Save/Bookmark