میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
آمریکا ۱۵۰۰ نیروی هوابرد به افغانستان اعزام می‌کند
اصرار ترامپ بر گزینه‌های شکست خورده اوباما
اصرار ترامپ بر گزینه‌های شکست خورده اوباما
 

سیاست بحران ساز آمریکا همچنان ادامه دارد چنانکه به رغم شکست ۱۶ سال حضور در افغانستان، ارتش آمریکا اعلام کرد که واحد نیروهای هوابرد از لشکر بیست و‌پنجم پیاده نظام ارتش در آلاسکا برای ادامه ماموریت نظامی آمریکا به افغانستان اعزام خواهند شد.
بخشی از تیپ چهارم لشکر ۲۵ نیروهای هوابرد ارتش آمریکا که بالغ بر ۱۵۰۰ سرباز است به منظور ادامه ماموریت «آزادی‌عمل» به افغانستان اعزام می‌شوند.
«ماریانیاکو» از مسئولین روابط عمومی ارتش آمریکا اظهارداشت که اعزام این نیروها فقط به منظور جایگزینی و چرخش سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان صورت می‌گیرد و به معنی افزایش سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان نیست. گفته می‌شود که نیروهای آمریکایی در افغانستان بر اساس ماموریت «آزادی عمل» می‌توانند عملیات‌های مشترک نظامی با نیروهای امنیتی افغان و یا به صورت یکجانبه عمل نمایند.
این در حالی است که اوایل ماه جاری نیز مسئول روابط عمومی پایگاه نظامی «لوئیس مک‌کورد» اعلام کرده بود: تیپ شانزدهم حمل و نقل هوایی نیروی زمینی ارتش آمریکا که موسوم به «رپترز» در افغانستان مستقر شدند. این تیپ نیز به منظور حمایت از ماموریت «آزادی عمل» نیروهای ویژه آمریکا که به صورت یک‌جانبه و بدون مشارکت نیروهای امنیتی افغان صورت می‌گیرد به افغانستان اعزام شده‌اند.
هفته جاری سروان «سالوین» سخنگوی نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی شکست افراد وابسته به داعش در افغانستان را در دستور کار خود قرار داده‌اند که عملیات‌های مشترک با نیروهای امنیتی افغان و عملیات‌های نظامی یکجانبه را روی دست خواهند گرفت.
ژنرال نیکلسون فرمانده ماموریت حمایت قاطع از مجلس سنای آمریکا خواسته بود تا طرح افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان را تائید کند. وی معتقد است که حل بحران و بن‌بست مبارزه با تروریسم در افغانستان با اعزام نیروهای بیشتر خارجی به این کشور ممکن خواهد شد. برخی از کارشناسان معتقدند که باوجود خودداری پنتاگون از افزایش رسمی سربازان آمریکایی در افغانستان، پنتاگون به صورت چراغ خاموش در حال افزایش سربازان خود در افغانستان است.
رسانه افغانستانی به نقل از طالبان مدعی شد که بر اثر درگیری شدید نیروهای امنیتی افغان و طالبان در شهرستان «صیاد» ولایت «سرپل» ۸ پاسگاه پلیس سقوط کرده است.
بر اساس این گزارش، درگیری‌ها در شهرستان صیاد آغاز شده که با اعزام نیروهای کمکی ارتش، آتش جنگ در این شهرستان تشدید شده است. «قاری‌یوسف‌احمدی» سخنگوی طالبان در حساب کاربری خود نوشته است که طالبان به پیشروی در این شهرستان ۴۰ نیروی امنیتی افغان را کشته و ۸ پاسگاه را نیز تصرف کرده‌ است. «حسن شریفی بلخابی» نماینده ولایت سرپل در پارلمان افغانستان قبل از این نیز از سقوط شهرستان به دست طالبان هشدار داده بود.
«ظاهر وحدت» والی سرپل در گذشته تاکید کرده بود که این ولایت به دلیل کوهستانی بودن و موقعیت ویژه خود مرود توجه خاص مخالفان مسلح قرار دارد.
وی وضعیت امنیتی ولایت سرپل را از دوسال گذشته نامناسب خوانده بود و نسبت به سقوط احتمالی این ولایت به دولت کابل هشدار داده بود. از سوی دیگر، برخی از رسانه‌ها‌ چندی قبل گزارش دادند که تعدادی از نیروهای پلیس محلی در این ولایت با مخالفان مسلح دولت همکاری می‌کنند. گفته می‌شود که شهرستان «کوهستانات» این ولایت در تسلط مخالفان مسلح قرار دارد. مقامات امنیتی افغان تا کنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند. در این میان نیروهای پلیس محلی ولایت بغلان با نگرانی از حضور گسترده طالبان در این ولایت اعلام کردند که بدون راه اندازی عملیات بزرگ نظامی، توانایی مقابله با طالبان را ندارند.
«محب‌الله» از سربازان پلیس محلی در این ولایت تاکید کرد که رفتن نیروهای پلیس محلی به مناطق تحت تسلط طالبان که پرچم این گروه برافراشته شده است بدون راه اندازی عملیات گسترده نظامی غیرممکن است.
نیروهای پلیس محلی در شمال افغانستان نیز گفته‌اند که در صورت ادامه وضعیت جاری و عدم راه‌اندازی عملیات گسترده از سوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغان، مناطق وسیعی از این ولایت در معرض سقوط قرار خواهند گرفت. نیروهای پلیس محلی با هشدار از سقوط احتمالی پاسگاه‌های امنیتی در برخی از مناطق این ولایت خواستار حمایت نظامی دولت مرکزی شده‌اند.
از سوی دیگر، فرمانده پلیس بغلان مدعی است که نیروهای امنیتی افغان آمادگی عملیات و بازپس گیری دوباره مناطق از مخالفان مسلح دولت را دارند. ژنرال «اکرام‌الدین سریع» فرمانده پلیس بغلان گفت که نیروهای امنیتی هنوز هم بر مناطق کلیدی «دندغوری»، «دهنه‌غوری» و «دندشهاب‌الدین» متمرکز هستند و عملیات گسترده‌ای را در آینده نزدیک برای بازپس گیری این مناطق از مخالفان مسلح راه‌‌اندازی خواهند کرد. سخنگوی طالبان هفته گذشته از آغاز عملیات بهاری و تلاش طالبان برای تصرف اراضی بیشتر خبر داده بود.

کد مطلب: 98897
 
Share/Save/Bookmark
 


بنده خدا
۱۳۹۶-۰۱-۲۱ ۰۲:۱۷:۲۶
امریکا شریک دزد ورفیق غافله است
رئیس جهمور چین مهمان اوست رفیق اورا مورد تهاجم قرارمیدهدحالاناوهایش به شرق اسیا میتازند