میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۵
 
 
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران؛
نهاد نظارتی قیمت نهایی را تعیین کند

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: با توجه به اینکه قیمت لوازم خانگی در بازار مشخص نیست، پیشنهاد می‌شود یک نهاد نظارتی قوی و مطلع، قیمت نهایی این محصولات را تعیین کند.
محمد طحان پور افزود: با وجود اینکه اوج فروش لوازم خانگی از مهرماه شروع می‌شود و تا پایان سال ادامه دارد، امسال همچنان بازار در حالت رکود به سر می‌برد.
وی افزود: با توجه به افزایش ۲.۵ برابری قیمت کالاها، قدرت خرید مردم پایین آمده و مصرف کنندگان به جای خرید محصول نو، ترجیح می‌دهند کالای خود را تعمیر کنند. وی اظهار داشت: برخی از تولیدکنندگان و واردکنندگان ادعا می‌کنند که فروش خوبی داشته اند؛ آنها باید آمار تعداد فروش خود را اعلام کنند تا روشن شود این ادعا چقدر درست است.
وی با بیان اینکه قیمت‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش داشته است، گفت: برای نمونه اگر در گذشته ۱۰۰ دستگاه تلویزیون به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان می‌فروختیم، اکنون ۶۰ تلویزیون به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان عرضه می‌کنیم.
طحان پور تاکید کرد: اینکه برخی ادعا می‌کنند رشد فروش داریم، کذب است؛ چرا که این افزایش باید در تعداد فروش کالا خود را نشان دهد.
طحان پور با بیان اینکه قیمت لوازم خانگی مشخص نیست، گفت: حتی اگر قیمت دلار به پنج هزار تومان برسد، لوازم خانگی یک ریال هم ارزان نمی‌شود؛ زیرا واردکنندگان ادعا می‌کنند که کالاها را با دلار ۱۰ هزار تومانی وارد و تولیدکنندگان هم می‌گوید که مواد اولیه را تا ۶ ماه با دلار ۱۲ هزار تومان خرید و انبار کرده اند.
وی افزود: تولیدکنندگان و واردکنندگان همواره بهانه می‌آورند که در شرایطی که نرخ دلار بالا بود کالاهای خود را تامین کرده اند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: واحدهای صنفی، حلقه میانی هستند که کالا را از تولیدکننده و واردکننده خریداری می‌کند و آن کالا را در شرایط کمبود با ۱۰ درصد سود و در شرایط عادی با ۲ یا ۳ درصد سود به مصرف کنندگان عرضه می‌کند.
طحانپور اظهار داشت: پیش از این، واحدهای صنفی لوازم خانگی را به صورت اعتباری هفت تا ۱۰ ماهه یا به صورت اقساط ۲۴ تا ۴۸ ماه عرضه می‌کردند اما با نوسانات نرخ ارز، عرضه اعتباری متوقف شده است.
طحان پور در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیر نوسانات نرخ ارز به میزان قاچاق لوازم خانگی پرداخت و گفت: به دلیل گرانی نرخ دلار، قاچاق لوازم خانگی سخت شده و به همین سبب، مردم به تولید داخل روی آورده‌اند. البته در این میان برخی اقدام به فریب مردم کرده و کالاهایی همچون ماشین لباسشویی و یخچال تولید داخل را به عنوان کالای خارجی و بانه‌ای با ۲ برابر بهای اصلی عرضه کردند. ایرنا

کد مطلب: 106970
 
Share/Save/Bookmark